zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 27. týden

Villa Medici

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Štíty království českého (10/10) - Pomíjivá sláva světa
Středověké hrady sloužily zejména k obraně našeho území. Jaký byl však život našich předků sevřený v jejich opevnění? (2008). Režie R. Sedláček. Ze sedmi Homérových divů světa se nedochovala ani polovina. Kromě pyramid ani pořádně netušíme, jak všechny divy konkrétně vypadaly. V co se proměnily naše pilíře království českého? Nebo lépe: V co jsme je nechali proměnit my? Během uplynulých devíti dílů jsme viděli hodně, sami jsme si zrekonstruovali dobré tři desítky důležitých hradů. Tentokrát nebudeme přes naše animace rekonstruovat nic, ale projdeme se galerií rekonstrukcí, konzervací, přestaveb, devastací, rozebrání i rozkradení hradů přímo v krajině.
Vysílání: 09.7., 14.45 hod., ČT2

Příběh Prométhea
Plastika sochaře Norberta Frýdeckého připravila svému autorovi dvojí hořké rozčarování (1995). Režie O. Olejár. V polovině sedmdesátých let zvítězil sochař Václav Frýdecký v konkurzu na sochařskou výzdobu nové budovy transitního plynovodu v Praze. Socha Prométhea byla osazena na své místo, ale těsně před slavnostním odhalením zmizela. Nevyhovovala totiž ideologicky jako symbol lidské pochodně, a tak byla dlouhá léta deponována v jednom z podnikových skladů v Kouřimi. V říjnu 1990 byla za účasti prezidenta slavnostně předána budova vokovické "Sorbonny" Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Tuto příležitost provázelo odhalení sochy Člověk s ohněm, o níž se pořadatelé mylně domnívali, že autorem je Olbram Zoubek. Přitom se ve skutečnosti jednalo o sochu Prométhea a ani jeden ze zmíněných sochařů o celé akci nevěděl. Václav Frýdecký se navíc s novým umístěným sochy nikdy neztotožnil.
Vysílání: 08.7., 09.10 hod., ČT3
Opakování: 08.7., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení na Malé Straně (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. I v dnešním díle se s panem profesorem Dvořákem projdeme po bezprostředním okolí Karlova mostu na malostranském břehu. Za zastavení stojí kostel Panny Marie pod řetězem, který v první polovině 12. století založil řád maltézských rytířů. V listopadu 1419 vtrhli na Malou Stranu husité a vše zničili a vypálili. V místě bývalého kněžiště později vznikl barokní kostel, jehož největší cenností je obraz Karla Škréty, který se vyrovná dílům slavného Tiziana. Naše kroky se pak vrátí opět na Kampu, kde si prohlédneme Sovovy mlýny, jež původně nesly jméno Soví. Díky entusiasmu a "zaťatosti" si významná sběratelka uměleckých děl Meda Mládková prosadila svůj sen a v budově mlýna vytvořila jedno z nejkrásnějších muzeí moderního umění.
Vysílání: 07.7., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 10.7., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Závěrečné zastavení a vyznání jedné z nejpozoruhodnějších středověkých staveb (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. V posledním dílu tohoto cyklu se s profesorem Dvořákem vrátíme zpátky na Karlův most a zastavíme se u jediného sousoší, které zde bylo umístěno ve 20. století, respektive v r. 1928. Jedná se o Cyrila a Metoděje sochaře Karla Dvořáka, kterého náš průvodce osobně poznal. Dosud velkou neznámou je i hlava "Bradáče", jakýsi vodoměr Vltavy. Hlava byla několikrát přemístěna. Zda se jedná o pozůstatek výzdoby Juditina mostu či keltskou plastiku – jakési ochranné božstvo – se už asi nikdy nedozvíme.
Vysílání: 08.7., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 11.7., ČT3

Prof. Václav Holzknecht vypravuje - O pražských hudebních sochách
O podivuhodném přístupu hlavního města k pražským pomníkům, především hudebních velikánů hovoří legendární hudební popularizátor (1987). Kamera V. Tůma a F. Černý. Režie J. Bonaventura. Hudební popularizátor Václav Holzknecht (*2. 5. 1904 – †13. 8. 1988) v tomto archivním pořadu hovoří o situaci na konci osmdesátých let minulého století. Od té doby se mnohé změnilo k lepšímu (Dvořákova socha stojí před Rudolfinem), i když čeští hudební velikáni mezinárodního významu jsou stále odsunuti na druhou kolej. Smetanova sedící socha je překryta vrbou, Josef Suk, jako by vůbec nebyl a obdobně je na tom Bohuslav Martinů. Přes skromné rodinné zázemí dokončil Václav Holzknecht úspěšně práva a během svého vysokoškolského studia dokázal ještě souběžně absolvovat hru na klavír na Pražské konzervatoři. Absolventský koncert měl v červenci 1928, již jako doktor práv (promoce proběhla týž den dopoledne). Pak pracoval na ministerstvu financí, hudbě a koncertům se mohl věnovat pouze po večerech a nedělích. Přesto byla jeho hudební aktivita široká a obdivuhodná. V roce 1942 nastoupil jako profesor na Pražskou konzervatoř a po půl roce byl zvolen jejím ředitelem. Konzervatoř vedl po tři desítky let. Poté krátce působil ve funkcích ředitele a dramaturga Opery Národního divadla v Praze. Celkem šestnáct let pracoval ve výboru hudebního festivalu Pražské jaro coby jeho předseda, pravidelně také zasedal v porotách různých mezinárodních hudebních soutěží. Předsedal také Společnosti Bohuslava Martinů. O hudbě a jejích interpretech napsal řadu knih. Hudbu také velmi často propagoval v rozhlasu i v televizi (pořady Obrazy z dějin české hudby a Prof. Václav Holzknecht vypravuje). Jeho vzpomínky též vyšly v roce 1982 na gramofonové desce. Talent, rozsah znalostí a odborná autorita Václava Holzknechta byly po celý život neobyčejné. Duševní sílu si zachovával do posledních dnů. Je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech.
Vysílání: 09.7., 08.30 hod., ČT3
Opakování: 09.7., ČT3

Západočeská galerie v Plzni
Budova plzeňských Masných krámů se stala domovem jedinečných uměleckých děl (2004). Režie P. Kudela. Západočeská galerie, založená v roce 1954, sídlí v domě, který měl být původně zbourán. Téměř náhodně se však objevila jeho nevyčíslitelná historická hodnota, a instituce tím získala vskutku unikátní prostor. Dnes galerie působí i v dalších dvou historických domech v centru Plzně a ve stálé expozici představuje hodnotnou sbírku českého umění 19. a počátku 20. století, po Národní galerii nejvýznamnější soubor tohoto období. Obdivovat zde můžeme obrazy Karla Purkyně, Mikoláše Alše, Antonína Slavíčka či Emila Filly.
Vysílání: 11.7., 12.55 hod., ČT3
Opakování: 14.7., ČT3

Villa Medici
Portrét Francouzské akademie umění v Římě. Dokument ARTE. Zahlédnete ji z každičké vyvýšeniny města. Římskou krajinu si bez ní nelze představit: Villa Medici. Přímo na místě najdeme vyryta do kamene tato slova: „Académie Nationale de France". Ihned u vchodu čeká první indicie: socha Ludvíka XIV. Právě na jeho popud byla před více než tři sta padesáti lety Francouzská akademie v Římě založena. Abychom si připomněli, co Krále Slunce motivovalo, zajdeme do Národního archivu. Uprostřed dřevěného obložení a tisíců beden jsme objevili originální dokument z 11. února 1666. Jsou v něm definovány stanovy nové instituce. Ludvík XIV. a jeho ministr Jean Batiste Colbert založí v Římě uměleckou akademii. Proč v Římě? Protože je to město, v němž se nachází největší počet starověkých památek a antika je v té době považována za osnovu všeho umění.
Vysílání: 05.7., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 08.7., ČT art

28.6.2021 17:06:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek



Časopis 21 - sekce

DIVADLO

Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Ceny Evalda Schorma (Foto: Foto: Antoan Pepelanov)

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci n celý článek

další články...

HUDBA

Devět křížů: kámen o kámen

Ondřej Studénka (Devět křížů)

Městské divadlo Brno uvádí od roku 2022 starou legendu o ukrutném mordu. Téma je velmi lákavé, zejména pokud b celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...