zvláštní poděkování
Volný.cz

Jitka Novotná: Stříbrný vítr 2

Přebal knihy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Už sedmým rokem připravuje moderátorka Jitka Novotná pro Český rozhlas Dvojka pořad Stříbrný vítr, který si získal mimořádnou posluchačskou oblibu. Novinářsky propracované a promyšlené rozhovory nesou zároveň punc jedinečného osobního setkání. Že jim ani psaná forma neubírá na zajímavosti a atraktivitě, vyjevilo už vydání první knihy rozhovorů z roku 2017.

Jak prozradila autorka, o druhý díl si řekla doba: „Na jaře, kdy se tak trochu přestala točit zeměkoule – a s ní i naše pořady – jsem se ráda vrátila k některým ze svých hostů a jejich krásným slovům, myšlenkám, podnětům. S dojetím jsem si připomněla poslední veřejný rozhovor Jany Štěpánkové, který se odehrál právě v našem pořadu. S radostí jsem si vybavila historky Jiřího Dědečka vypointované s nebývalou lehkostí. Na unikátní výpravy do uměleckých sfér jsem se ještě jednou vydala s Dariou Klimentovou či Johnem Muchou, do života maminky autistického chlapce se znovu vcítila s Barborou Chuecos, bytostí nezměrného optimismu. Potěšila mě ohromná naděje, jejímž ztělesněním jsou podle Marka Orko Váchy, Senty Čermákové či Cyrila Höschla příslušníci mladé generace. Rozkoš z trefnosti slov a úvah jsem opětovně zažívala u vyprávění Michaela Žantovského, Evy Kantůrkové či Martina Vačkáře. Zavzpomínala jsem na vzácná setkání s Hanou Maciuchovou, ale i pohnuté osobní události roku 2017, do kterých vstoupil jako anděl spásy plicní chirurg Robert Lischke.

Měla jsem chuť znovu akcentovat pobídky k činorodosti, zvídavosti a aktivitě – jsou důležité pro nás i naše děti. Toužila jsem připomenout radosti i trápení vyslovené v rozhlasovém éteru a zhmotnit je v psané podobě, protože z ohlasů posluchačů vím, jak moc je sdílené emoce a prožitky dokážou potěšit, posílit a povzbudit. Max Brod říkal, že, ´životopisec musí svého hrdinu milovat, jinak ať raději mlčí´. Životopisec nejsem, ale do životů svých hostů se snažím pohroužit se skutečnou láskou.“


Kniha STŘÍBRNÝ VÍTR 2 bude slavnostně pokřtěna v předmikulášském vydání pořadu Tobogan Českého rozhlasu Dvojka.
Aleš Cibulka přivítá v sobotu 5. prosince od 11 hodin dva z protagonistů knihy, manažerku Sentu Čermákovou a písničkáře Jiřího Dědečka, společně s autorkou knihy Jitkou Novotnou. Hostem pořadu bude i generální ředitel ČRo René Zavoral.

30.11.2020 12:11:03 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Časopis 04 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 4. týden

Iva Janžurová

Zpátky se Sobotou - Janžurová a spol.
Luděk Sobota uvádí komické scénky fenomenální české herečky (2012). R celý článek

další články...

HUDBA

Slavné album Pink Floyd

Pink Floyd

Slavná alba: Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
Vznik fenomenálního rockového alba ve vzpomínkách celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Opera NdB na hongkongském festivalovém pódiu

Její pastorkyňa

Po velmi úspěšném hostování na 45. ročníku prestižního mezinárodního Hong Kong Arts Festival s inscenací Janáč celý článek

další články...