zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiný rozměr Jana Kaplického

Jan Kaplický výstava kreseb a koláží

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Z londýnské Architectural Association Gallery se přesunula do pražské Národní galerie výstava kreseb a koláží Jana Kaplického. Seznamuje diváky s méně známou součástí jeho tvorby.
V dnešní době, kdy v architektuře hrají primární roli digitální technologie, je výstava oslavou tradičního způsobu kresby rukou. Kresba byla nedílnou součástí Kaplického tvůrčího procesu, s jejíž pomocí experimentoval a formuloval svoje myšlenky a vize na papír. „Jan Kaplický jako jeden z prvních experimentoval s organickými a biomorfními tvary ještě před nástupem počítačového věku, tedy v dobách, kdy narýsování složitých křivek znamenalo pracné opisování křivítek perem,“ uvedl světoznámý architekt Richard Rogers, který se s Kaplick&yacut e;m seznámil během projektu pařížského Centre Pompidou a který je zároveň autorem předmluvy knihy Jan Kaplický výkresy.

Vystavené práce pocházejí z archivů nadačního fondu Kaplicky Centre v Praze, kde jsou uloženy od architektova úmrtí v roce 2009. Nejstarší projekty prezentované v rámci expozice vznikaly na počátku 70. let – zatímco během dne Kaplický pracoval v kancelářích jiných architektů, večery a víkendy trávil doma kreslením a navrhováním. Architekturou, kterou v té době tvořil, byl nákres a řez vedený do posledního detailu. Věčně nespokojený se neustále snažil rozvíjet a tříbit svůj grafický jazyk, zdokonalovat techniku izometrického řezu, která se stala jeho obchodní značkou.
V roce 1979 založil Jan Kaplický spolu s Davidem Nixonem Future Systems. Od designových studií, např. pro Mezinárodní vesmírnou stanici NASA, se studio postupně přesunulo k realizaci staveb, s čímž souvisela i proměna způsobu práce. Lord's Media Centre, oceněné v roce 1999 Stirlingovou cenou, se tak stalo posledním projektem, který Kaplický nakreslil kompletně rukou. Přestože Future Systems od té doby vypracovávalo formální výkresy na počítači, Kaplický svoje návrhy i nadále skicoval.
Spolu se zahájením výstavy byl oficiálně vyhlášen také první ročník soutěže Kaplický Internship na podporu nejmladší generace českých architektů. V jeho rámci budou hledány výrazné talenty mezi čerstvými absolventy architektonických škol. Vítězi se dostzane možnost absolvovat stáž v jednom z předních architektonických studií ve Velké Británii.
„Odkaz Jana Kaplického je stále aktuální a inspirující pro mnoho lidí, kteří se zajímají o architekturu a umění vůbec. I proto mě těší, že jeho dílo bude od příštího roku reprezentováno také ve znovuotevřeném Design Muzeu v Londýně,“ dodává Eliška Kaplický z Nadačního fondu Kaplický Centre.
Výstavu uspořádala Národní galerie v Praze v holešovickém Veltržním paláci u příležitosti Kaplického nedožitých 78. narozenin a návštěvníci ji mohou vidět do 16. června 2015.

13.4.2015 09:04:42 HelKo | rubrika - Výstavy