zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 33. týden

Leonardo DiCaprio ve filmu Letec

autor: archiv   

zvětšit obrázek

D'Artagnanova dcera
Mušketýrská krev se nezapře! Philippe Noiret a Sophie Marceauová oživují staré známé: Jeden za všechny, všichni za jednoho! Francouzský dobrodružný film (1994). Dále hrají: S. Frey, J.-L. Bideau, C. Rich, N. Tavernier, R. Billerey a další. Režie Bertrand Tavernier.
Málokdo ví, že d´Artagnan měl s paní Bonacieuxovou dceru. Nebo neměl? Na tom přece až tolik nezáleží. Ve filmu předního francouzského režiséra Bertranda Taverniera má krásnou, ušlechtilou dceru Éloise, kterou ovšem pro snadnější výchovu jaksi "odložil" do kláštera. Poslušná chovanka se změní v dceru svého otce ve chvíli, kdy je v klášteře zajat uprchlý černý otrok a zavražděna matka představená. Éloise obléká mužský oděv a odjíždí za svým otcem do Paříže. Musí přece pomstít matku představenou a odhalit spiknutí. Má mocného nepřítele, krutou a nelítostnou Dámu v červeném, která se pohybuje v nejvyšších kruzích Francie.
Zchudlý stárnoucí d´Artagnan už má rád svůj pohodlný život, ale na naléhání své dcery svolá své slavné staré přátele a s leností a opatrností svého věku, nicméně s mladickým nadšením, se všichni pouští do nových dobrodružství.
D´Artagnanova dcera je film plný humoru, nostalgie, vzpomínání i skvělých šermovaček, kterých se účastní Philippe Noiret a Sophie Marceauová a další tři mušketýři a kardinálovi vojáci...
Vysílání: 17.8., 22.05 hod., ČT1.

Noční filmový klub Alphaville
Tajný agent pověřen likvidací diktátora. Francouzské vědecko-fantastické podobenství (1965). Hrají: E. Constantine, A. Karinová, A. Tamiroff a další. Scénář a režie Jean-Luc Godard (Ve francouzském znění s titulky)
Inspirací k filmu Alphaville byla pro Godarda básnická sbírka „Město bolesti“ Paula Eluarda, jenž píše: „Čas hovoří slovy, jako je láska.“ Alphaville je hlavním městem galaxie, z něhož vše řídí superpočítač Alpha 60. Láska je zde zakázána a spolu s ní všechny emoce a přesahy exaktního myšlení. To vše ve „vyšším zájmu“, čas byl redukován na současnost, spojení s minulostí bylo zničeno profesorem Vonbraunem. Tajný agent Lemmy Caution přijíždí do Alphavillu, aby v zapalovači přinesl onen prometheovský oheň v poznání minulosti a poezie, který by zničil toto technokratické přežívání.
Hlavní postavu agenta Lemmyho Cautiona ztvárnil Eddie Constantine, který byl v té době hvězdou francouzských béčkových gangsterských filmů.
Vysílání: 12.8., 23.40 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Leonardo DiCaprio LETEC
Leonardo DiCaprio v roli slavného režiséra a dobrodruha Howarda Hughese. Americký film oceněný pěti Oscary (2004). Dále hrají: C. Blanchettová, K. Beckinsaleová, J. C. Reilly, A. Baldwin, A. Alda, I. Holm, D. Huston a další. Režie Martin Scorsese .
Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hugese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi - tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007).
Vysílání: 14.8., 21.55 hod., ČT2.

Ať jsi kdekoli (Ovunque tu sia)
Nemyslela si, že na ni ještě čeká láska. Italsko-německý romantický film (2008). Hrají: L. Lante della Roverová, Emanuele Bosi, Ploy Jindachotová a další. Režie Ambrogio Lo Giudice (Premiéra)
Barbara je žena s vlastní hlavou – vždycky taková byla. Takže když je její dvacetiletý syn Marco zatčen v Thajsku a neprávem obviněn z držení drog, vydá se Barbara okamžitě za ním s úmyslem ho zachránit. Ani na okamžik nezapochybuje o synově nevině, i když všechny okolnosti svědčí proti němu. Je však třeba zjistit, kdo na Marca drogovou past nastražil a proč. A jakou roli hraje v případu záhadná kráska, která pracuje jako zpěvačka v nočním klubu Black Lunar?
Barbaře pomáhá vyznat se ve spletitých místních poměrech nedůtklivý bývalý manžel, záhadný thajský právník i nezávislý francouzský novinář, který ji čím dál tím více přitahuje. Barbara se vydává do temnoty, kterou prosvítá jen malé světýlko naděje, netuší ale, že během cesty potká svou osudovou lásku...
Film byl natočen v Singapuru, Malajsii a Thajsku, a tak divákovi kromě originálního příběhu o partnerské i rodičovské lásce přináší úchvatné scenérie jihovýchodní Asie.
Vysílání: 15.8., 14.00 hod., ČT2.

Filmový klub Smrt v Benátkách (Morte a Venezia)
Mládí a stáří, krása a smrt, umění a realita... Italský film režiséra Luchina Viscontiho podle novely Thomase Manna (1971). Hrají: D. Bogarde, B. Andresen, S. Manganová, M. Berensonová, R. Valli a další (V italském znění s titulky)
Do italských Benátek přijíždí v roce 1911 hudební skladatel Gustav von Aschenbach. V noblesním prostředí hotelu a evropské smetánky se snaží zotavit, komponovat, najít vnitřní klid i odpovědi na velké otázky života a tvorby. Najde krásu - ztělesněnou polským chlapcem Tadziem, ale současně objeví i dosud skryté stránky sebe sama. Platonická vášeň, která ho k mladíkovi přitahuje, stárnoucímu skladateli na klidu nepřidá. Ale ani skutečnost, že mimo uzavřený svět hotelu řádí v Benátkách cholera, nedokáže Aschenbacha od chlapce odpoutat...
Filmová adaptace novely Thomase Manna se odchýlila od předlohy, pokud jde o povolání hlavní postavy.
Visconti v Aschenbachovi viděl hudebního skladatele Gustava Mahlera - a použil ve filmu úryvky z jeho 3. a 5. symfonie, spolu s hudbou Lehára, Musorgského a Beethovena. Role hudby je pro tento film nezastupitelná a spolu se scénářem, hereckými výkony a výtvarnou stylizací do doby odeznívající secese se podílí na jedinečném vyznění snímku.
Smrt v Benátkách získala řadu nominací a cen - včetně nominace na Oscara (1972) pro autora kostýmů Piera Tosiho (nominován už za Geparda, spolupracoval s Viscontim i na Soumraku bohů) a Jubilejní ceny pro Luchina Viscontiho na MFF v Cannes 1971.
Luchino Visconti natočil řadu svých filmů podle literárních předloh: po Posedlosti (Cain: Pošťák vždycky zvoní dvakrát) a Natálii (Dostojevskij: Bílé noci) následoval výpravný Gepard (Tomasi di Lampedusa), pak Cizinec (Camus), a konečně Smrt v Benátkách. Tuto sérii uzavřel těsně před svou smrtí dramatem Nevinný (D´Annunzio).
Vysílání: 17.8., 23.30 hod., ČT2.

Filmový klub - Americké nezávislé léto Půlnoční polibek
Jde o víc, než o pouhé nezávislé setkání na jeden večer. Americký romantický film (2007) Hrají: S. McNairy, S. Simmondsová, B. McGuire, T. Caplanová, K. Luongová a další. Režie Alex Holdridge (V anglickém znění s titulky) (Premiéra)
Devětadvacetiletý Wilson původně chtěl silvestrovský večer raději strávit sám doma. Tak jako poslední tři měsíce. Teprve na radu nejlepšího přítele Jacoba se rozhodne zbavit své současné osamělosti a pokusí se nalézt dívku prostřednictvím internetové seznamky Craiglist. Jako první se mu ozve poněkud nekonvenční dívka Vivien. Právě s ní si Wilson nakonec dává také schůzku v ulicích Los Angeles. Do půlnoci mají před sebou spoustu času, aby se o sobě něco dozvěděli...
Nezávislý romantický snímek, který natočil režisér Alex Holdridge, zaujme neotřelými, realistickými dialogy, zajímavými výkony hlavních představitelů (Scoot McNairy a Sara Simmondsová) i poněkud neobvyklým závěrem.
Vysílání: 18.8., 21.35 hod., ČT2.

10.8.2013 16:08:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č celý článek

další články...

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...