zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Film na obrazovce – 46. týden

Z filmu Zkažená mládež

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Zkažená mládež
Zkažená mládež je přesvědčivou studií školní šikany, která z nevinných žertíků nepozorovaně vygraduje až do tragického a krvavého závěru. Vše začíná až modelově jednoduchou situací: na introvertního spolužáka Joosepa se zaměří třídní diktátor, zakomplexovaný frajer, který jediným slovem ovládá všechny ostatní. Právě jejich nečinnost způsobí, že trápení Joosepa může beztrestně pokračovat dál a nabírá obrátky. Jediný, kdo se nepsanému zákonu třídy vzepře, je přemýšlivý Kaspar. Tomu dojde, že i pasivita a lhostejnost znamenají podíl na vině, a ačkoli mu na Joosepovi nijak zvlášť nezáleží, začne celou záležitost brát jako zkoušku cti. Postaví se proti většině a riskuje všechno, co má ? lásku spolužačky They i oblíbenost ve třídě. Rázem se dostane pod stejný tlak jako šikanovaný Joosep. Násilí a krutost spolužáků, slepota vyučujících i rodičů i nedorozumění mezi Kasparem a Theou se stupňuje až k nezadržitelnému a osudnému konci.
Syrový a přesvědčivý příběh je bohužel inspirován skutečnou událostí. Film byl estonským kandidátem na Oscara a obdržel několik ocenění na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech a ve Varšavě. Vysílání: 12.11., 23.00 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Daniel Day-Lewis
Nesnesitelná lehkost bytí
Adaptace jednoho z nejvýznamnějších románů českého spisovatele Milana Kundery osciluje mezi osobními problémy hrdinů a jejich vzájemných vztahů, stejně jako jejich pokusem přežít v diktatuře, která následovala po okupaci Československa Sovětskou armádou. Příběh milostného trojúhelníku se odehrává v Praze na pozadí událostí roku 1968. Lékař Tomáš žije v uvolněném vztahu se Sabinou. Z jedné cesty na venkov si přiveze mladou dívku Terezu, která se k němu nastěhuje a s níž se posléze i ožení. Ani potom se Tomáš nevzdává svých sexuálních výbojů. Události "pražského jara" ale změní život všem... Tomáše ztvárnil Daniel Day-Lewis (Věk nevinnosti, Moje levá noha, Ve jménu otce, Boxer), úlohu Sabiny představuje Lena Olinová (Mr. Jones, Romeo krvácí), postavu Terezy hraje Juliette Binocheová (Milenci z Pont-Neuf, Posedlost, Anglický pacient). Při přepisu Kunderova románu se tvůrci filmu Jean-Claude Carriere a Philip Kaufman soustředili na existenciální ladění příběhu, částečně potlačili složitou skladbu předlohy a vyzdvihli erotickou linii vyprávění. Pozoruhodným způsobem se uplatnila kamera Svena Nykvista. Nabízí vytříbeně estetizující obraz Východní Evropy, často důsledně využívá četná zrcadla, jimiž jsou také odhalovány slabé nebo utajované stránky hrdinů. Ve filmu jsou rovněž promyšleným způsobem využity výňatky ze skladeb Leoše Janáčka. Protože se realizace uskutečnila v době našeho totalitního režimu, byly exteriéry natáčeny v Lyonu a Paříži. Film natočil americký režisér Philip Kaufman (Vycházející slunce, Frajeři). Hudbu napsali Mark Adler a Ernie Fosselius. Sochy vytvořil Michel Rival. Sabininy obrazy nakreslila Irena Dědičová. Kostýmy připravila Ann Rothová. Výpravu zajistil filmový výtvarník Pierre Guffroy. Při natáčení se podílel jako poradce režisér Jan Němec. Vysílání: 13.11., 22.15 hod., ČT2.

Pláč sovy
Letecký inženýr Robert Forrester opouští velkoměsto a hledá nový život na okraji malého městečka, kde jak doufá, zapomene na náročný rozvod s manželkou Nickií. Středobodem jeho nenápadné existence se však stává podivný rituál, jemuž nedokáže odolat. Večer co večer se krade k domu mladé Jenny Thierolfové, kterou pozoruje při běžných domácích činnostech. Jednou se však dostane příliš blízko a Jenny ho uvidí. Místo, aby zavolala policii, pozve ho dál. Mezi oběma vzniká zvláštní vztah, který se ani trochu nezamlouvá dívčinu horkokrevnému příteli Gregovi. Když Greg zmizí, stává se Robert hlavním podezřelým z jeho vraždy. Dává se tak do pohybu hrůzný sled událostí, vedoucích k nevyhnutelné zkáze.
Romány americké spisovatelky Patricie Highsmithové patří k vyhledávaným předlohám filmových tvůrců. Stejnou látku, jako britský režisér Jamie Thraves zpracoval již v 80. letech klasik francouzského filmu Claude Chabrol. V nové verzi podává přesvědčivý výkon v roli nešťastného hlavního hrdiny britský herec a v poslední době též režisér Paddy Considine. Vysílání: 14.11., 00.50 hod., ČT1.

Světové filmové perly Dveře dokořán
Will Francis je úspěšný architekt a se společníkem Sandym získal významnou zakázku při rozsáhlé přestavbě londýnské čtvrti Kings Cross. Jejich firma je krátce po sobě dvakrát vykradena a muž zjistí, že jedním ze zlodějů je patnáctiletý imigrant Miro. Will žije s přítelkyní Liv, se kterou vychovává její zčásti autistickou dcerku Beu, posedlou gymnastikou. Vztah s Liv prochází krizí a muž se sblíží s Mirovou matkou, temperamentní bosenskou muslimkou Amirou. Z cizinky a Brita se stanou milenci, jejich vztah je ale od počátku poznamenán nedůvěrou.
Svým předposledním snímkem, komorním dramatem Dveře dokořán, se britský režisér Anthony Minghella (1954–2008) po výpravných mezinárodních produkcích (Anglický pacient, Talentovaný pan Ripley, Návrat do Cold Mountain) vrátil do ulic současného multikulturního Londýna. Film se zabývá aktuálním tématem lidí žijících blízko sebe v různých sociálních vrstvách, jež se míjejí, srážejí a proplétají. Působivý snímek zdobí kromě kultivované režie především herecké výkony. Willa hraje Minghellův dvorní herec Jude Law, ženské postavy ztvárnily Juliette Binocheová a Robin Wright Pennová. Vysílání: 14.11., 22.30 hod., ČT2.

Říjnové nebe
Rok 1950. Středoškolák Homer Hickham (Jake Gyllenhaal) žije v zapadlém hornickém městečku Coalwood. Jako téměř každého muže z okolí i jej čeká budoucnost v uhelném dole. Jednoho dne však Homer spatří na nebi přelétat první sovětskou družici Sputnik. Začne se zajímat o rakety a dokonce se díky tomu spřátelí s opovrhovaným "šprtem" Quentinem (Chris Owen). Spolu se dvěma dalšími kamarády pak začnou amatérsky konstruovat malé rakety. První pokusy jsou však zoufalé - jejich výtvory vybuchují hned na odpalovací rampě, v lepším případě létají po neřízených drahách. Homera však čekají mnohem větší problémy: jeho otec (Ch. Cooper) totiž synovým koníčkem opovrhuje a nejraději by Homera viděl jako svého nástupce na místě důlního předáka...
Americký snímek o tom, jak je důležité jít za svým snem, vznikl podle skutečného příběhu Homera Hickhama, který se v dospělosti stal úspěšným technikem NASA. Vysílání: 17.11., 08.30 hod., ČT1.

Filmový klub Leon
Podivínský Leon žije v New Yorku velmi osamělým životem a je plně oddán své profesi nájemného zabijáka. Vše se mění ve chvíli, kdy u jeho dveří zazvoní s prosbou o pomoc dvanáctiletá Mathilda. Ona jediná unikla vyvraždění své rodiny, jež bylo odplatou za to, že její otec ukradl psychopatickému policistovi Stanfieldovi část zásilky drog. Mathilda chce potrestat vraha svého malého bratříčka...
Leon je šestým celovečerním filmem francouzského režiséra Luca Bessona. Své akční melodrama vystavěl na modelu hollywoodského filmu, do kterého obsadil své oblíbené evropské herce i americké hvězdy. Pro mnohé diváky se Leon stal kultovním filmem zejména pro Bessonův vytříbený a promyšlený styl filmového vyprávění a bravurní vedení herců. Vysílání: 17.11., 22.00 hod., ČT2.

Filmové návraty Souboj na slunci
Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé... Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová. Vysílání: 18.11., 12.00 hod., ČT2.

Prostřihy (1/2)
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou - to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců - scenárista, producent a režisér Robert Altman (nar. 20. 2. 1925). Je považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře.
Přestože původně vystudoval matematiku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman skutečně prosadil jako filmař až černou komedií z prostředí korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schémata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět divokého Západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Satirický pohled na country music nabídl ve skvělém filmu Nashville, do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokáže skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Cookiino štěstí. K většině svých filmů si Altman píše scénář, anebo se na něm alespoň významně podílí.
Tento tvrdohlavý a pronikavý tvůrce, kterému jeho nejlepší známí říkali "dědek bizon", zemřel 20. 11. 2006. Film Prostřihy natočil R. Altman v roce 1993 podle devíti povídek Raymonda Carvera. Velkolepě pojatá mozaika zachycuje dění a postavy několika rodin. Je tu zatrpklá číšnice Doreen Piggotová, její věčně opilý manžel Earl, dále například obchodníček Jerry, jehož žena přispívá do rodinného rozpočtu tím, že doma provozuje sex po telefonu. Svérázné typy jsou manželé Claire a Stuart Kaneovi či jejich "přátelé" Dr. Ralph Wyman a jeho excentrická manželka Marian. Důležité místo v příběhu má malý Casey Finnigan, kterého na ulici srazí auto, podobně jako parta otců, která si vyjede rybařit a objeví mrtvolu dívky, či místní policajt využívající svoji profesi k seznámení a důvěrným schůzkám s hezkými ženami. Příběh připomíná "hořký koktejl" ze života upadající civilizace, která se příliš bezstarostně, cynicky i lhostejně pohybuje pod helikoptérami práškujícími vegetaci i obyvatele smrtícími pesticidy. Vysílání: 18.11., 00.30 hod., ČT2.

11.11.2012 05:11:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...