zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dny židovské kultury Olomouc 2012

Dny židovské kultury Olomouc 2012

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Přednášky, besedy, výstavu českých antisemitských kreseb a grafik, filmovou sekci, talkshow Davida Hrbka s americkým velvyslancem Normanem Eisenem i divadelní monodrama Tiso bratislavského Divadla Aréna s Mariánem Labudou v titulní roli nabídnou od 16. do 25. října 2012 olomoucké Dny židovské kultury (DŽK). Pátý ročník festivalu zasvětilo pořádající Divadlo hudby Olomouc kontroverznímu tématu „Češi a antisemitismus“.

„Veřejné mínění demokratických společností se jistě většinově shoduje, že antisemitismus je nepřijatelný a zavrženíhodný. Paradoxně však shoda nepanuje v tom, co si pod tímto pojmem představit. Pátý ročník Dnů židovské kultury Olomouc se proto věnuje tématu Češi a antisemitismus,“ vysvětlil letošní obsahové zaměření festivalu jeho dramaturg Alexandr Jeništa.
Bohatý program, který se odehraje hned na šesti festivalových scénách (Divadlo hudby Olomouc, sál Mozarteum Arcidiecézního muzea, Moravské divadlo Olomouc, Divadelní a Filmový sál Uměleckého centra UP, kaple Božího těla v Uměleckém centru UP, Knihovna Centra judaistických studií), zahájí v úterý 16. října vernisáž výstavy Žid je vždy nosem v Divadle hudby. „Výstava připravená kurátorkou Evou Janáčovou nabídne přes padesát českých antisemitských kreseb a grafik, které vznikly v letech 1899 až 1945. Židovské karikatury s výrazně pejorativním vyzněním pocházejí z dobového tisku, antisemitských letáků, pamfletů i zakázaných spisů,“ přiblížil Jeništa.
Ještě v den zahájení přivítá festival vzácného hosta – velvyslance Spojených států amerických v České republice Normana Eisena, kterého ve své zavedené talkshow DH v DH vyzpovídá David Hrbek.
K ústřednímu tématu letošních DŽK se přímo vztahuje především přednáškový cyklus v Mozarteu Arcidiecézního muzea. „Postupně vystoupí historik Michal Frankl, který bude hovořit o českém antisemitismu 19. století, profesor Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Miroslav Kryl s přednáškou Rasismus a antisemitismus jako jevy antihumánní a nedemokratické a Lucie Uhlíková, jejíž vystoupení bude věnováno obrazu Židů v moravském folkloru,“ přiblížil Zdeněk Krajcar z pořádajícího Divadla hudby. Aktuální projevy antisemitismu v české společnosti pak chce reflektovat beseda, kterou bude ve čtvrtek 18. října v Mozarteu moderovat historik a odborník na dějiny antisemitismu Michal Frankl. Zúčastní se jí dále právník a expert na extremismus Michal Mazel, politolog Štěpán Výborný a odbornice na současný antisemitismus Gabriela Jirásková.
Důležitou součástí DŽK bude jako tradičně hudba. Letos pořadatelé na festival pozvali vokální kvintet známého souboru Czech Ensemble Baroque. Koncert židovských písní v autentickém prostředí barokní kaple Božího těla svým odborným výkladem doprovodí skladatel, sbormistr, evangelický teolog a hebrajista Tomáš Novotný.
Tradiční žánr klezmer tentokrát zastoupí kapela Létající rabín. „Pětičlenný ansámbl, který absolvoval stovky koncertů po celé České republice i v Evropě Spojených státech, zahraje melodie ze židovské svatby, i písně v jazyce jidiš při neformálním vystoupení v Divadle hudby, které pro tuto příležitost upravíme do ležérní kavárenské až hospodské podoby. V nabídce improvizované Hospody u Rabína nebude chybět košer pálenka, víno nebo pivo místní výroby,“ upozornil na příležitostnou netradiční úpravu Divadla hudby Zdeněk Krajcar.
Velký důraz pořadatelé kladou i na filmové projekce. Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových připravilo pro DŽK hned tři filmové sekce: Protektorátní film, Československý odboj a Češi a kolaborace. „Promítneme celkem sedm filmů, které vždy krátce uvedeme v kontextu doby jejich vzniku i tématu. Snímky vzniklé v době Protektorátu, Městečko na dlani, Jan Cimbura či Dívka v modrém, pak doprovodí dobové týdeníky,“ představila filmovou sekci festivalu vedoucí Centra judaistických studií Ivana Procházková.
Za vrchol Dnů židovské kultury však lze podle pořadatelů i letos považovat divadelní představení – jednak vůbec první českou inscenaci strhující hry nositele Nobelovy ceny za mír a velkého svědka holokaustu Elieho Wiesela „Šamhorodský proces (Soud nad Bohem)“, kterou brněnské Divadlo u stolu uvede ve středu 17. října v Divadle K3 v Uměleckém centru UP, a především pak oceňované monodrama Tiso bratislavského Divadla Aréna s Mariánem Labudou v titulní roli, který rozporuplnou postavu prezidenta Slovenského štátu před olomouckými diváky zahraje v neděli 21. října v Moravském divadle. „Inscenace byla oceněna hned čtyřmi cenami Dosky 2005. Získala titul Nejlepší inscenace sezony, tvůrčí tým kolem režiséra Rastislava Balleka a dramaturga Martina Kubrana byl oceněn jako objev sezony, Marián Labuda dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon a Peter Groll za nejlepší scénickou hudbu,“ vyjmenoval Jeništa ocenění pro slovenskou inscenaci.
Ani letos pořadatelé nevynechají dopolední program pro základní a střední školy Olomoucka, jehož partnerem je společnost Člověk v tísni. Pro žáky olomouckých základních a středních škol připravili besedy, divadelní a filmová představení, která jim přiblíží zkušenost holokaustu – šoa. V nabídce se pak poprvé objevuje i Vzdělávací seminář pro pedagogy, který připravili Institut Terezínské iniciativy a Židovské muzeum v Praze.
Dny židovské kultury pořádá pátým rokem Divadlo hudby Olomouc společně s Muzeem umění Olomouc, Židovskou obcí Olomouc a Centrem judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP.

15.10.2012 07:10:02 Redakce | rubrika - Zveme ...