zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 12. týden

Kristus v Riu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kristus v Riu
Kristus Spasitel je socha na kopci Corcovado tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro. V roce 2012 oslaví socha Krista své osmdesátiny.
Tuto sochu (výška 39,6 m a šířka v oblasti rukou 30 m) si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru. Gigantická socha váží 1145 tun. Je dílem francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalená byla 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Socha je vyrobena ze železobetonu, kromě vnějších vrstev, pro které projektant Heitor de Silva Costa vybral mastek, který má trvalé vlastnosti a snadno se opracovává. 7. července roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa. Socha Ježíše Krista v Riu se nestala ani tak poutním místem, jak původně zamýšlela místní církev, ale spíš vyhledávanou turistickou atrakcí. Od úpatí sochy se nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Guanabarskou zátoku a město. Každoročně Cestu na Corcovado, nejdříve lanovkou a pak vyšlapáním zhruba 220 schodů, absolvují miliony turistů z celého světa, ale i prominentních hostí. Mezi nimi byl například i papež Jan Pavel II., který zde v roce 1991 celebroval mši, a tragicky zesnulá princezna Diana.
Vysílání: 22.3., 15.00 hod., ČT2; Opakování: 22.3., ČT2., 25.3., ČT2.

Taipei 101
Taipei 101, jeden z nejvyšších mrakodrapů na světě, měří 508 metrů a má 101 poschodí. Na začátku třetího milénia byl zbudován v tajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná TAIPEI 101 stonek bambusu, a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví.
Vysílání: 22.3., 20.00 hod., ČT2; Opakování: 29.3., ČT2.

Trnka z Čech (5/10)
Jako scénograf, autor loutek, příležitostný režisér a autor textů nadále spolupracoval se Skupovým divadlem; 1935 se s ním zúčastnil zájezdu do Německa, Polska a pobaltských států. 1936 založil v pražském divadle Rokoko vlastní loutkovou scénu Dřevěné divadlo, kde působil jako výtvarník, loutkoherec i spoluautor her; pro finanční potíže divadlo po první sezoně zaniklo. V druhé polovině 30. let se začal výrazněji věnovat knižní ilustraci a volné tvorbě; do konce života ilustroval více než stovku knih českých i světových autorů, významnou složku jeho tvorby tvořily ilustrace knih pro děti (Josef Menzel, Jan Karafiát, Wilhelm. Hauff, Helena Chvojková, K. J. Erben, K. V. Rais, bratří Grimmové, Jiří Horák, František Hrubín, J. Š. Kubín, Jiří Mahen, Frederick Marryat, Vítězslav Nezval, H. CH. Andersen, Jan Alda, Jaroslav Seifert, Vladimír Holan, Jan Werich, Alois Jirásek).
Vysílání: 24.3., 07.40 hod., ČT2; Opakování: 28.3., ČT2.

Kultura.cz
FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA OLOMOUC
Muzeum moderního umění v Olomouci má třetí největší sbírku fotografií v Česku. V březnu vůbec poprvé představí celý sbírkový fond. Zároveň kurátorka Štěpánka Bileszková připravuje velmi podrobný katalog rozdělený do deseti kapitol. V této souvislosti kurátorka požádala Institut tvůrčí fotografie o doplnění fondu o fotografie současných autorů. Kdo splnil zadání a své snímky muzeu věnoval?
FRESKY V KRNOVĚ
Jak dopadlo restaurování vzácných fresek v kostele Narození Panny Marie v Krnově? Rokokové nástěnné malby byly objeveny náhodou a to díky velké povodni v roce 1997. Restaurují se už 13 let, kostel je pro běžné bohoslužby zavřený, lidé se do něj dostanou jen při výjimečných příležitostech. Restaurování fresek je součástí společného česko-polského projektu, který má ukázat kulturní dědictví minoritských klášterů v Krnově a polské obci Glogówek.
SYLVIE BEE
Portrét zpěvačky, která vyhrála mezinárodní soutěž frankofonní písně ve Splitu. Třicetileté učitelce angličtiny z Ostravy učaroval šanson a musset.
Vysílání: 24.3., 10.50 hod., ČT2; Opakování: 27.3., ČT2.

Architektura (12/45)
Další mistrovské dílo geniálního amerického architekta. V roce 1937 je F. L. Wright vyzván, aby postavil administrativní budovu firmy Johnson Wax a přišel s projektem, vymykajícím se ustáleným formám. To byla voda na mlýn architekta. Řekl: "Vytvořím rozlehlou budovu, inspirující k práci, stejně jako katedrála vede k uctívání Boha." Navrhl obrovský pracovní sál s šedesáti dutými železobetonovými sloupy, vysokými šest a půl metru. U paty se ztenčí až na průměr dvaceti dvou centimetrů, zatímco nahoře se rozšíří a zastřeší budovu. Je to technický počin, a inženýrům z komise se zdá nerealistický, dokonce nebezpečný. Malodušní mocipáni se odjakživa lekali invence velkého architekta F. L. Wrighta.
Vysílání: 24.3., 14.15 hod., ČT2; Opakování: 28.3., ČT2., 30.3., ČT2.

Zrezivělá krása Hradba na LabiILabské zdymadlo doboví malíři vynechávali ze svých romantických krajinek, kterým vévodil na rozeklané skále hrad Střekov. My dnes vnímáme toto jedinečné zařízení, jehož technické zázemí slouží bez kolizí od svého počátku, jako hradbu, která umožňuje splavnění řeky Labe a je první vodní branou do země. Ve třicátých letech 20. století vzniklo pod Střekovem nejmodernější vodní dílo v tehdejší střední Evropě a dodnes zasluhuje náš obdiv i úctu. Přesvědčte se o tom sami v dokumentu kameramana Patrika Hoznauera a režiséra Petra Lokaje. Vysílání: 24.3., 14.45 hod., ČT2; Opakování: 26.3., ČT2., 29.3., ČT2.

Slovanská epopej (2/3)
Cyklus monumentálních maleb Alfonse Muchy vznikl v letech 1910–1928. Světoznámý malíř jej maloval 18 let a věnoval všech dvacet velkoformátových obrazů Praze a „veškerému československému obyvatelstvu“. Slovanská epopej byla v roce 1950 umístěna na zámku v Moravském Krumlově, který je nyní v rukou soukromé firmy Incheba. 8. listopadu 2010 se Slovanská epopej stala movitou kulturní památkou. Na základě poslední vůle jejího tvůrce byla loni epopej převezena do Prahy. Třídílný dokument Galerie hlavního města Prahy se snaží vysvětlit veškeré nejasnosti, které kolem Muchova díla rozvířila média. Vysílání: 25.3., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 29.3., ČT2.

Letná XL
Film - anketa, v níž tvůrci oslovili víc jak desítku současných výtvarníků, historiků umění, architektů, i sběratelku Medu Mládkovou, aby se vyjádřili k unikátní architektonicko výtvarnému artefaktu Zdeňka Sýkory, stojícímu na Letné již čtyřicet let. Všichni se s neobvyklým monumentálním dílem konfrontují více méně pozitivně a mnozí přiznávají, že pro ně tato stavba měla a dosud má inspirační vliv. Někdo jej nazývá minimalistickým mementem, jiný poselstvím do vesmíru, další obrazem vetknutým do přírody. V každém případě se zdá, že tři vysoké obdélníkové sloupy, ozdobené mozaikou, připomínající abstraktní matematické vzorce, znamenaly a dosud znamenají pro výtvarné umění v souvislosti s architekturou novou šanci a možnosti, jak oslovit publikum přímo v plenéru. Vysílání: 25.3., 17.20 hod., ČT2; Opakování: 28.3., ČT2., 30.3., ČT2.

18.3.2012 21:03:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 20 - sekce