zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vánoce ze skla

Skleněné Vánoce

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Blížící se vánoce připomínají nejen nabité obchody ale v daleko příjemnější formě nejrůznější výstavy. Procházku na Petříně můžeme např. spojit s návštěvou letohrádku Kinských, kde je do 2. února vystaven rozměrný příbramský betlém.

Na druhé straně řeky na Betlémském náměstí očekávají návštěvníky hned dvě výstavy. V Náprstkově muzeu najdeme na 300 vánočních a novoročních pohlednic a dozvíme se něco z jejich historie. Za předchůdce se považují tzv. lístky kolední, které v 18. století psali žáci a nosili je do rodin, kam přicházeli na koledu. První vánoční gratulace v obálkách jsou známé z první poloviny 19. století ze Skotska. Oficiálně byly pohlednice jako poštovní artikl uznány v roce 1878. Na současné výstavě, která je už druhým pokračováním „pohlednicového“ cyklu, jsou exponáty z majetku knihovny Náprstkova muzea. Muzeum jich vlastní na 50 000 a získalo je sběrem nebo sem byly zaslány. Vánoční pohlednice jsou v Náprstkově muzeu k vidění do 9. ledna.

V podzemí nedaleké Betlémské kaple pokračuje již 31. ročník tradičních vánočních výstav pořádaných Bonsai servisem. Tentokrát je hlavním vánočním materiálem sklo. Nejrůznější skleněné ozdoby zahrnují celý sortiment tvarů a technik a některé si návštěvníci mohou i sami vyrobit. Výstavu navštíví i řezbáři a krajkářky, aby předvedli své dovednosti. Vánoční výstava v Betlémské kapli končí 3. ledna.

Za dalšími Skleněnými vánocemi je možné vyrazit do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Také zde jsou k spatření skleněné vánoční ozdoby, figurky modelované u kahance nebo těžší hutní figury, tavená plastika a také skleněné betlémy. „Skleněná“ výstava potrvá až do 31. ledna.

Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem betlemářů přichystal pro děti i dospělé přehlídku betlémů ve výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci. Je mezi nimi např. Králický betlém z počátku 20. století, betlém z Frýdlantu s velkými postavami malovanými na kartón, vůbec poprvé má veřejnost možnost prohlédnout si keramický betlém Jana Kutálka a naprostou raritu představuje železný betlém Tatra z Muzea Kopřivnice i s Tatraplánem. Výstava betlémů a mnoho dalšího, co k vánocům náleží je otevřena do 10. ledna.

Tradičním organizátorem vánočních výstav je Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze Na Slupi. „Dárky od Ježíška“ je název letošní výstavy, na níž se objeví stromky ozdobené historickými a lidovými ozdobami a samozřejmě i dárky - lidové hračky a další předměty. Ani zde nemohou chybět betlémy a malý jarmark s vánočním zbožím. To vše mají návštěvníci k dispozici v horním výstavním skleníku Botanické zahrady do 2. ledna.

Ve vážnějším duchu se nese malá výstavka v Českém muzeu hudby věnovaná rorátům – českým adventním zpěvům. Tato česká specialita - adventní zpěvy, jejichž historie sahá do doby Karla IV. - je zachycena v originálních rukopisech např. v rorátníku z Kutné Hory ze 17. století, v graduálu z Ledče nad Sázavou ze 16. století nebo ve vystavených historických tiscích. Roráty, které se zpívají v předvánoční době v některých pražských kostelích, můžete ve vizualizované formě vidět v Českém muzeu hudby do 10. ledna.

14.12.2010 03:12:51 Redakce | rubrika - Výstavy