zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 37. týden

EduArt

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Katedrála Svatá rodina
Sagrada Família je jedna nejslavnějších a nejúžasnějších staveb Antonia Gaudího. Oficiálně začala stavba na tomto chrámu 18. 3. 1883, protože předtím ji stavěl jeden z architektů, který ji ovšem nedokončil.
Gaudí zemřel roku 1926 a zanechal tuto stavbu nedokončenou, s čímž samozřejmě sám počítal. Tvrdil, že stavbu dokončí sám svatý Josef.
Zbrusu osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dotváří architektonický fond Barcelony a dělá z něj město naprosto unikátní a osobité. Katalánec Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval zde celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.
Vysílání: 14.9., 16.00 hod., ČT2; Opakování: 15.9., ČT1

Vítejte v Tate galerii (1/15)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern - která se nachází v budově původní elektrárny Bankside - byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění.
A my vás zveme k patnácti jejím návštěvám... Tak pojďte dál. Návštěva první - Deformace.
Vysílání: 14.9., 17.25 hod., ČT2; Opakování: 17.9., ČT2

Putování starými cestami
Cestami zanechávali lidé vlastně už od pravěku své stopy v krajině. Krajina byla stále víc protkávána stezkami, pěšinami, polními či lesními cestami, silnicemi... Cesty vedly i skalami, vodou, od jednoho lidského sídla k druhému. Jsou velmi staré cesty, které po staletí nezanikly a po těch, které jsme už znovu neprošlapali, teď běhá zvěř. Některé cesty se tak vrátily zpátky přírodě. V dokumentu Ljuby Václavové se můžete procházet i prodírat starými cestami s přírodovědcem Václavem Cílkem a hrát si tam s výtvarníkem Františkem Skálou. Cesty v přírodě tu zůstávají stejně jako starobylá města či hrady historickou pamětí a naším současným bohatstvím. Nechtějme chodit svou cestou jenom zběsile rychle.
Vysílání: 14.9., 17.30 hod., ČT2; Opakování: 18.9., ČT2

EduArt (3/3) Jak zacházet s obrazem
Všimli jste si, že obrazy a znaky jsou všude kolem nás? Valí se na nás z televize, časopisů, visí v galeriích i v našich domovech. Jak ale z té záplavy vybrat vlastní znaky a symboly, jak je nově a originálně používat? Pro odpověď si zajdeme do galerie, na vysokou uměleckou školu, do prostředí módy i do tetovacího studia; tam všude se pracuje s obrazy.
S pomocí odborných podkladů Jaroslava Vančáta a grafického programu EduArt nás Zuzana Ďurdinová a Zdeněk Eška nenechají na pochybách, co je to obraznost a jak se dá vyjádřit, jak si můžeme tvořit obrazy ke své obraznosti, co je reálné zobrazení a zdali je vůbec možné zachytit realitu. I když... je vůbec nutné zachycovat přesnou skutečnost?
Vysílání: 16.9., 16.45 hod., ČT2; Opakování: 17.9., ČT2

Šestnáct hadů na hlavu
Dokumentární film "Šestnáct hadů na hlavu" chce zprostředkovat divákům neobyčejný výtvarný svět nevidomých lidí. Je docela jiný než u většiny zdravé populace. Zakladatel Slepeckého muzea v Brně navíc kdysi prohlásil, že "člověk od narození nevidící není schopen se samostatně výtvarně vyjadřovat". Toto tvrzení se stalo výzvou pro výtvarníka Štěpána Axmana, který se svými přáteli a po trpělivé práci s nevidomými vytvořil originální techniku tzv. hmatového modelování. Dnes už občanské sdružení Slepíši provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování (ATM), které je místem setkávání a tvorby nejenom nevidomých výtvarníků našich i zahraničních, ale také výuky nové metody a přípravy jejích lektorů. V době neuvěřitelných 3D kouzel se tak na scénu opět dostávají lidské ruce a obyčejná hlína!
Vysílání: 16.9., 21.00 hod., ČT2; Opakování: 19.9., ČT2

Mistrovská díla z českých sbírek Petrus Paulus Rubens - Hlava Medúzy
Rubens (1577–1640) byl všestranným a vzdělaným umělcem a také uznávaným znalcem antických starožitností. Už ve své době byl uznávaným mistrem barokní malby a po celý svůj aktivní život neměl nouzi o zakázky. Pracoval pro nejvyšší společenské a mocenské kruhy celé Evropy. V Antverpách provozoval rozsáhlou malířskou dílnu. Byť umělec, osvědčil se i v diplomatických službách jako obratný vyjednávač a zásadový muž. Plátno Hlava Medúzy od proslulého barokního malíře je k vidění v brněnské Moravské galerii. Obdobný obraz je v majetku Umělecko-historického muzea ve Vídni! Který z nich je originál a který je vynikající prací kopisty? První odborné expertizy při srovnání obou obrazů nasvědčují, že originálem je brněnský obraz.
Vysílání: 18.9., 04.45 hod., ČT1

S profesorem Františkem Dvořákem za klasiky českého výtvarného umění (3/3)
Dnes nás profesor Dvořák pozve na procházku dílem svého přítele Oty Janečka, který byl žákem Cyrila Boudy, Oldřicha Blažíčka a také sochaře Karla Pokorného, který byl přímým žákem J. V. Myslbeka. Vedle obrazů známých i méně známých a plastik si připomeneme také autorovu ilustrátorskou tvorbu, včetně slavného slabikáře, který odchoval generace dětí.
Vysílání: 18.9., 17.40 hod., ČT2; Opakování: 23.9., ČT1

11.9.2010 23:09:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav celý článek

další články...