zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Projekt kaVÁRNA OSTRAVA se představí v Mánesu

Projekt kaVÁRNA OSTRAVA se představí v Mánesu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V pražské výstavní síni Mánes se od 14. července do 10. září 2010 představí město Ostrava. Již v období první republiky patřila Ostrava k významným kulturním centrům, čemuž přispělo i otevření Domu umění v roce 1926. V Ostravě stavěla celá řada slavných architektů /např. Mendelsohn, Gočár, Fuchs, Kotas, Šlapetové/, konaly se zde skvělé koncerty, vznikaly tady vynikající soukromé umělecké sbírky /Federer, Jerie/ a v Ostravě probíhal také kultivovaný kavárenský život. V uměleckých kruzích se hovořilo o Ostravě jako první po Praze až do druhé světové války, která tuto kontinuitu zásadně přerušila. Od šedesátých let minulého století se Ostrava snažila navázat na předválečné dění.

Jak prozradil kurátor výstavy, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza, projekt kaVÁRNA OSTRAVA má tři linie, které se navzájem prolínají a doplňují: OSTRAVA SBĚRATELSKÁ, OSTRAVA ARCHITEKTONICKÁ a OSTRAVA ŠUMNÁ. Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s dalšími institucemi připravila tento projekt, aby podpořila kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Ostrava sběratelská představí Galerii výtvarných umění v Ostravě, při níž působila řada významných osobností a současně sběratelů /Jurečka, Šebela, Jerie, Federer/. Tato úvodní část je reprezentována pohledem do původní tzv. „Jurečkovy obrazárny“, zakladatelského daru, který stál u zrodu instituce a kde se objevují díla především z 19. století a případně počátku 20. století /Brožík, Hudeček, Mánes, Marold, Mařák, Navrátil, Preisler, Purkyně, Schikaneder, Slavíček/. Sběratelské osobnosti první republiky jsou reprezentovány díly české moderny s mezinárodním přesahem, např. dílem Oskara Kokoschky, který město navštívil v roce 1937. Narušená sběratelská kontinuita byla pomyslně obnovována v sedmdesátých a osmdesátých letech aktivitami milovníků současného umění, kteří vytvořili kvalitní kolekce umění, jež se v podobné hodnotě nevyskytují ani ve veřejných sbírkách /Načeradský, Šimotová, Kmentová, Janoušková, Kolíbal, Vožniak, Jankovič, Kapec, Veselý, Boštík, Kotík/. Toto období je dokumentováno širším kontextem uskutečněných zakázaných výstav, které měly zcela zásadní význam. Přestože prostředí bylo dogmaticky svázané, podařilo se zde realizovat akce umělců, kteří mnohdy neměli jinou možnost prezentace. Ostrava se díky své poloze stala přirozeným svorníkem mezi českým a slovenským prostředím. Sběratelská vášeň vrcholí současností, např. aktivity generálního ředitele Vítkovice a.s. Ing. Jana Světlíka, který je nejvýraznější osobností navazující na to nejlepší z prvorepublikové tradice a uzavírá oblouk celé historie /Slavíček, Prucha, Kupka, Filla, Diaz/.

Ostrava architektonická disponuje množstvím architektonicky kvalitních staveb z období první republiky, vedle kterých stojí za pozornost mimořádná technická a průmyslová architektura. Tato významná etapa bude představena na pozadí širší oblasti Horního Slezska, které vytvářelo neobyčejně zajímavé teritorium s mísícími se vlivy německé, polské a české provenience /Deininger, Mendelsohn, Gočár, Fuchs/. V současné době se rovněž začínají realizovat velmi nápadité architektonické projekty, měnící zásadním způsobem ráz města /např. projekt Dolní oblasti Vítkovic/.

Ostrava šumná poukazuje na fakt, že podobně jako dnes je populární návštěva Stodolní ulice, tak kdysi byl v Ostravě vyhlášený kavárenský život. Cílem této části výstavy je vytvořit atmosféru šumné pohody, která provázela období první republiky, místa kontrastů tvrdé práce a noblesní atmosféry. Ostrava je zvláštní a neobyčejně zajímavá, ba dá se říci ojedinělá scéna: na její podobě se podílela neplánovanost i skvělé dílčí urbanistické záměry, říká o Ostravě scenárista a režisér ceněného televizního seriálu Šumná města /1995/ Radovan Lipus.

Doprovodnou akcí projektu kaVÁRNA OSTRAVA je výstava Ostravský polibek, která proběhne od 20. července do 7. srpna v /A/VOID Gallery na náplavce pod Rašínovým nábřežím v Praze 2. Výstava je zaměřena na nejmladší generaci současných umělců, kteří v Ostravě studují či již absolvovali fakultu umění a v Ostravě žijí. Koncept výstavy vychází z dispozice alternativních prostor pražské vltavské náplavky. V jedné z galerií bude při zahájení výstavy vytvořena instalace několika autorů s performancí skupiny Record. V druhém prostoru galerie vznikne speciálně pro toto místo vytvořená nástěnná malba pokrývající všechny vnitřní plochy.

5.7.2010 16:07:00 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...