zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejstarší stříbrné poklady

Beránek boží (Komárov)

Na 2000 stříbrných mincí vážících kolem 2, 5 kilogramů z nalezených pokladů vystavuje Národní muzeum společně s poděbradským muzeem a Muzeem Východních Čech v Hradci Králové v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze.

Dosud nevystavené stříbrné mince z období kolem roku 1000 vypovídají o rozvoji mincovnictví v nejstarších obdobích českého státu.

K největším celkům nalezených mincí patří „poděbradský poklad“ obsahující 1400 stříbrných denárů z 10. století, nejstarší české měnové jednotky. Poprvé byl vystaven také poklad z Hradce Králové nalezený v roce 1970, dále poklady ze Staré Boleslavi, Ostroměře a Čistěvsi. Na Moravě došlo k objevu pokladu v Kelči, kde vedle mincí byly odkryty i zlomky mincí a šperků o váze 165 gramů, které svou formou spadají do vikingské éry.

K unikátním exponátům patří např. denár Boleslava I. z 60. let 10. století, mince ražené jeho manželkou Biagotou a manželkou Boleslava II. Emmou, která se tituluje jako královna, denár Soběslava z rodu Slavníkovců a další. Dobu dokumentují šperky z pokladů a hrobů, hřivny a doklady o zpracování drahých kovů.

Výstava stříbrných pokladů je otevřena v budově bývalého Federálního shromáždění patřící nyní Národnímu muzeu do 9. května 2010.

19.4.2010 11:04:23 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 21 - sekce

HUDBA

Letošní KAMEN!CE jedinečná hudební dramaturgie

Atmosféra festivalu festivalu (Foto: Jakub Červenka)

Festival KAMEN!CE zveřejnil kompletní line-up. Během tří dnů, od 6. do 8. června 2024, vystoupí v rámci čtvrté celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...