zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel spisovatel Jerome David Salinger

Spisovatel Jerome David Salinger

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(1. ledna 1919, New York - 27. ledna 2010, New Hampshire)
Jerome David Salinger byl znám především díky kultovnímu románu o americkém dospívání Kdo chytá v žitě z roku 1951. Přesto, že od roku 1965 nevydal žádné nové dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor, jeho jméno nikdy nezmizelo z povědomí čtenářů.. Od roku 1963 žil v Cornishi v New Hampshiru.

Salinger se narodil (1. ledna 1919) na newyorském Manhattanu v židovské rodině prodavače. Literární nadání projevoval už na škole, účinkoval v několika divadelních hrách a také psal povídky, z nichž některé vyšly ve školním časopise. Více se k literatuře dostal v roce 1939, kdy navštěvoval večerní kurzy tvůrčího psaní na Columbia University. Jeho učitelem byl dlouholetý editor časopisu Story Whit Burnett. Všiml si Selingerova talentu a na jaře 1940 mu otiskl ve Story první povídku nazvanou Mladí lidé, pojednávající o několika lidech bez životního cíle. Salinger nabídl několik svých povídek magazínu The New Yorker, ale byly odmítnuty (: "Lunch for Three", "Monologue for a Watery Highball", a "I went to school with Adolf Hitler"). V roce 1941 přijali jeho povídku "Slight Rebellion off madison" - příběh o nespokojeném teenagerovi Holdenu Caulfieldovi s "předválečnou nejistotou". Když Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor byla povídka označena jako "nepublikovatelná" a neobjevila se v magazínu až do roku 1946. Nicméně, právě tato povídka se stala základem pro kultovní knihu Kdo chytá v žitě, která byla publikována v roce 1951. Na jaře 1942, několik měsíců poté co Spojené státy vstoupili do II. světové války, byl Salinger naverbován do armády. Během bojů se setkal s Ernestem Hemingwayem, který pracoval jako válečný dopisovatel v Paříži. Byl to právě on, kdo rozpoznal jeho talent. V roce 1948 vydal v magazínu The New Yorker kritiky uznávanou povídku Den jako stvořený pro banánové rybičky. Jeho kniha Kdo chytá v žitě byla do značné míry autobiografická, a v puritánské Americe neměla zpočátku snadnou pozici. Postupně se ale stal jeho jediný román stal kultovní knihou mládeže v 50.letech, a až do dneška vychází ve světě na 250 000 výtisků tohoto příběhu v nejrůznějších jazycích. V okamžiku, kdy se Salinger stal slavným, začal utíkat do samoty. Byl považován za podivína, a ani usilovným novinářům se nedařilo proniknout do jeho soukromí.
V Čechách kromě románu Kdo chytá v žitě vyšlo ještě Devět povídek (Nine Stories) (1953), Franny a Zooey (Franny and Zooey) (1961) a Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte ; Seymour: Úvod (Raise High The Roof Beam, Carpenters; Seymour: An Introduction) (1963)

15.2.2010 17:02:23 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce