zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival 9 bran v jubilejním 10. ročníku

Houslista Nigel Kennedy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V neděli 15. června 2009 odstartoval jubilejní 10. ročník tradičního multižánrového festivalu česko, německo, židovské kultury Devět bran. Potrvá do 27. června 2009. Nabídne hudbu, divadlo, literaturu, výstavy, přednášky a semináře ve Valdštejnské zahradě, v Poetické kavárně Viola, v Divadle Na Vinohradech, v knihkupectví u Řehoře Samsy, ad.) Předání ceny „Křišťálová menora“, za přínos židovské kultuře.

Třetí část festivalu se uskuteční 16. – 20. září 2009 - Filmový festival v Lázních Luhačovice a dále od října do prosince 2009 - Devět měst v České republice a „Ozvěny festivalu Devět bran“ v zahraničí.

Desátý ročník mezinárodního festivalu česko, německo, židovské kultury Devět bran 2009 byl slavnostně zahájen 6. května 2009 v sídle Evropského parlamentu ve Strasbourgu představením dětské opery H. Krásy a A. Hoffmeistera Brundibár, jako připomenutí konce druhé světové války. Operu pod vedením J. Fléglové nastudoval Dismanův rozhlasový dětský soubor.

Festival také každoročně uděluje velkou cenu (Grand Prix) festivalu Devět bran - Křišťálovou Menoru. Cena se uděluje v rámci letní části za přínos židovské kultuře a v rámci filmového festivalu je tato cena udělována za hraný a dokumentární film. Držitelem této ceny je například spisovatel Adolf Burger za literární předlohu ke stejnojmennému filmu Ďáblova dílna, režisér Roman Polanski za film Pianista, režisér Jan Němec za film Démanty noci, herec Vlastimil Brodský im memoriam za roli Jakuba ve filmu Jakub lhář, režisérka Helena Třeštíková za dok. film Nesdělitelné, režisér Matej Mináč za dok. film Nicolas Winton, síla lidskosti, Stanislav Motl za dok. film Nacisté pod ochranou. Laureáty ceny jsou dále ministr kultury ČR Pavel Dostál in memoriam a spisovatelka Lenka Reinerová za přínos česko, německo, židovské kultuře. Marta Vančurová obdržela Křišťálovou Menoru za projekt Židovského muzea v Praze Zmizelí sousedé.

Opravdovou lahůdkou hudební části festivalu ve Valdštejnské zahradě bude vystoupení extravagantního houslisty z Velké Británie Nigela Kennedyho Valdštejnská zahrada Senátu Parlamentu ČR úterý 23.6.09 / 20:00. Promotér a spolutvůrce hudební části programu festivalu ve Valdštejnské zahradě Borek Jiřík představil na tiskové konferenci hlavní hvězdu Devíti bran Nigela Kennedyho. Neortodoxní a výstřední houslista z Velké Británie je bez nadsázky světovou hvězdou klasické a jazzové muziky. Do Prahy se vrací po roce, když naposledy byl „headlinerem“ loňského ročníku festivalu Pražské jaro.

Pětidenní hudební program ve Valdštejnské zahradě nabídne jazz, klezmer, romskou muziku, klasiku nebo Chasidické písně ze všech koutů světa Valdštejnská zahrada Senátu Parlamentu ČR 23.6.09 – 27.6.09. Kromě hlavní hvězdy festivalu Nigela Kennedyho s Kroke, čeká na návštěvníky Valdštejnské zahrady pestrá přehlídka muziky z celého světa. Freudenthal Yiddish Klezmer Band, je stockholmská hudební skupina, inspirující se americkým klezmerem padesátých let minulého století. Prezentují to čemu se říká jidiš jazz. Z Německa přijede mladý a talentovaný skladatel Leon Gurwitch, který představí v Praze svůj moderní Jazz s odkazem na klezmerovou hudební tradici. Spojuje tak bravurně hudební svět starého a nového věku. Pod názvem seskupení London Prague Jewish Jazz Band se skrývá čtveřice protřelých jazzových muzikantů z Čech a Velké Británie. České zastoupení je zde v podobě pianisty a skladatele Emila Viklického a kontrabasisty Františka Uhlíře, ty doplňují bubeník Dave Wickins a jeden z nejlepších britských saxofonistů Bob Wellins. Další formací, tentokrát kompletně z Velké Británie, je Burning Bush, reprezentující židovskou Aškenázkou větev klarinetem, harmonikou, houslemi, cymbálem a kontrabasem a styl středoevropský Sefardský pak ve svém repertoáru prezentují stylově za použití tradičních nástrojů včetně darabuki. Přehlídka nejen židovské světové muziky v rámci festivalu Devět bran rozhodně nepostrádá ženský element. O ten se postará zejména ryze dámská kapela Stiletto Sisters z Austrálie, která přijíždí se svým pohledem na hudbu Romů, latino Američanů, Evropanů a Židů. Lahůdkou pátečního večera pak bude vystoupení sólistky Státní opery v Praze Pavlíny Senič za doprovodu Sukova komorního orchestru. Slovensko na Devíti branách bude reprezentovat Chassidic Song Project, jenž je společným dílem všech zúčastněných hudebníků s tím, že nápad a ideu přinesl bratislavský rabín Baruch Myers. Ten postupně oslovil violončelistu Jozefa Luptáka, houslistu Miloše Valentu a akordeonistu Borise Lenka. Českou republiku pak v neposlední řadě zastupuje tradiční pražská klezmerová formace Trombenik.

Neméně kvalitní obsazení, kromě hudební produkce, má i divadelní program, který proběhne mezi 15. a 20. červenem v divadlech na Vinohradech a Viole. Asi největším líkadlem je představení bratislavského Divadla Aréna s názvem Tiso. „Doktor Jozef Tiso byl nesporně nejtragičtější postavou slovenských dějin. Křesťan a katolický kněz, který zasvětil svůj život víře, ideálu a službě národu se ve jménu svého ideálu spojil s fašisty, nechal okrást 72 000 slovenských židů, zbavit jich občanských a lidských práv a deportovat za hranice.“, přibližuje kontroverzní téma hry Pavel Chalupa. V roli této tragické postavy slovenských dějin exceluje Marián Labuda doprovázený pěveckým sborem Technik. Představení Rastislava Balleka slavilo na Slovensku nevídaný úspěch a získalo mnohá ocenění. Volné pokračování koncepce bratislavského Divadla Aréna Dr. Gustav Husák představí českému publiku další postavu slovenské, v tomto případě i české, historie. V roli Gustava Husáka se představí hned trojice slovenských herců - Emil Horváth, Ján Gallovič a Marián Prevendarčík. Režije se v tomto případě ujal Martin Čičvák. V Divadle Na Vinohradech se v rámci festivalu Devět bran můžeme těšit i na jeho domácí soubor, který představí Brinskeho hru Mumraj v režii hostujícího Ivana Rajmonta. Hrají například Martin Zahálka, Zlata Adamovská nebo Ivan Řezáč.
V Divadle Viola se v úterý 16.června představí se svou hrou Kafka britský dramatik Jack Klaff. Klaff vytvořil zcela originální a velmi osobní výpověď, kde využil vlastních životních zkušeností aby se napojil na, jak říká "Velikána". Představení Kafka již obletělo celou zeměkouli a bylo vysíláno v programu televizí ABC i BBC. Dalším zahraničním hostem ve Viole bude nejstarší žijící spisovatel a dramatik židovského původu Bernard Kops. Literární večer s Bernardem Kopsem bude vyprávěním a povídáním o životě tohoto dramatika, kterého uvede Petr Majer, český židovský emigrant. Ve hře americké autorky Adresát Neznámý v režii Lídy Engelové pak své strhující výkony před mikrofonem předvedou na scéně Violy Jan Hartl a Jiří Dvořák, z magnetofonového záznamu uslyšíte neopakovatelný hlas Josefa Somra.

16.6.2009 04:06:18 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...