zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvojalbum CD k 60. výročí soutěže Pražského jara

Rafael Kubelík

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Od druhého ročníku v roce 1947 jsou nedílnou součástí festivalu Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Také k jejich vzniku významně přispěl zakladatel a první ředitel festivalu Rafael Kubelík a v průběhu jejich existence se na nich podílely známé osobnosti pražského hudebního života jako Václav Holzknecht, Pavel Eckstein, Vladimír Šefl nebo Vilém Pospíšil. Kontinuita pražskojarních soutěží byla nedobrovolně přerušena v letech 1952 a 1969, takže jejich jubilejní 60. ročník připadá až na letošní rok, kdy se bude soutěžit v nástrojových oborech hoboj a klarinet. Finálové koncerty spojené s vyhlášením vítězů proběhnou v odpoledních a večerních hodinách 13. a 14. května v Rudolfinu. Slavnostní ceremoniál s předáním cen laureátům proběhne tradičně ve čtvrtek 15. května 2008 v 11 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Vítězové převezmou ceny z rukou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma, který při této příležitosti pokřtí nové dvojalbum 60 let soutěže Pražské jaro.

K vydání kompletu dvou CD s výběrem historických nahrávek se Pražské jaro spojilo se svým tradičním mediálním partnerem Českým rozhlasem, jehož bohaté archivy skrývají množství záznamů soutěžních vystoupení budoucích laureátů. Téměř dvě desítky těchto snímků, obsažených na vydávaném dvojalbu, vzniklo v rozmezí 54 let mezi roky 1950 až 2004. Nejstarší z nich – tři části z Bachovy Suity pro sólové violoncello č. 1 G dur – je unikátním zvukovým záznamem startu oslnivé kariéry nejslavnějšího z laureátů soutěže Mstislava Rostropoviče z roku 1950. Nejnovější snímek přináší nahrávku skladby Petra Ebena, zkomponované pro klavírní soutěž Pražského jara Universi v roce 2004 v podání jejího pozdějšího vítěze Ivo Kahánka. Snímek je tak zároveň cenným dokumentem z posledního tvůrčího období stěžejního představitele české soudobé hudby, který v polistopadovém období stál v čele festivalu. Výběr předkládaných skladeb alespoň zčásti odráží šíři soutěžních oborů od jednotlivých nástrojů, přes pěvecké výkony až po nejoblíbenější disciplinu komorní hudby – smyčcové kvarteto.

Vedle Mstislava Rostropoviče je zastoupen další slavný ruský violoncellista, nedávno zesnulý Boris Pergamenščikov. Početná galerie vynikajících houslistů ruského původu (v roce 1949 získali dvě první ceny Igor Bezrodnyj a Viktor Pikajzen, dále se z jejich krajanů pyšnili laureátskými tituly z našeho festivalu Valerij Klimov, Grigorij Fejgin a Rimma Sušanskaja) je v tomto výběru reprezentována snímkem finální věty prvního Prokofjevova koncertu v podání vítěze z roku 1956 Borise Gutnikova. Domácí houslová škola je připomenuta Čeňkem Pavlíkem, který zvítězil v roce 1976. Z klavíristů jsou v kompletu vedle už zmíněného Iva Kahánka ještě Giovanni Bellucci a Martin Kasík, dále je tu vítěz cembalové soutěže z roku 1994 Jory Vinikour, varhaníci Aleš Bárta a Martin Sander. Mezi laureáty na dechové nástroje figurují hobojisté Maurice Bourgue a Stefan Schilli, pozounista Zdeněk Pulec a trumpetista Giuliano Sommerhalder, který se v roce 2003 stal absolutním vítězem soutěže ve věku pouhých osmnácti let. Vyloženou raritou je nahrávka koncertu švýcarského skladatele Franka Martina, na níž spolu s flétnistou Jiřím Válkem participovalo celkem šest domácích laureátů pražskojarních soutěží: hobojista Jiří Mihule, klarinetista Bohuslav Zahradník, fagotista František Herman, hráč na lesní roh Zdeněk Tylšar, trumpetista Stanislav Sejpal a budoucí člen Vídeňských filharmoniků Gabriel Madas.

Z doby jejich pěveckého zrání se můžeme obdivovat mladistvě znějícím hlasům Věry Soukupové a Dagmar Peckové, nechybí jeden z prvních snímků legendárního Smetanova kvarteta z roku 1950 a ze stejné kategorie jsou přítomni také italští vítězové z roku 1998 Quartetto Prometeo.

Na výběru kompletu se podíleli předseda stálé soutěžní komise prof. Jiří Hlaváč, redaktorka Českého rozhlasu Stanislava Střelcová a hudební režisér Českého rozhlasu Jiří Gemrot, za Pražské jaro dále spolupracovali tajemnice soutěže Jarmila Nedvědová, dramaturg Antonín Matzner a Michal Vencl. CD přináší rovněž datovou část s kompletními seznamy laureátů a porotců za uplynulých 60 let soutěže ve formátu PDF.

18.5.2008 18:05:14 DePe | rubrika - CD boxy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...