zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ten, který měnil operní árie v populární hity

Luciano Pavarotti

autor: archiv   

Penso che una vita per la musice sia una vita
Spesa pene ed è a qusto che mi sono dedicato
Luciano Pavarotti

Luciano Pavarotti, jeden z velké trojky tenorů, už zpívá v nebeských chórech. Zpěvák, velký postavou i hlasem, podlehl rakovině slinivky. Patřil k nejpopulárnějším interpretům ve světě nejen opery, ale i mnohých dalších žánrů (lidová píseň, muzikál ad.). Díky televizní obrazovce jej důvěrně znaly miliony diváků. Pavarotti byl znám také svou charitativní činností ve prospěch uprchlíků a Červeného kříže.

Luciano Pavarotti se narodil 12. října 1935 v italské Modeně v rodině pekaře. Jeho otec zpíval ve sboru, matka byla dělnice v tabákové továrně. Po studiích pedagogiky působil dva roky jako učitel náboženství a tělocviku na základní škole a krátce též jako pojišťovací agent. V polovině 50.let začal seriozně studovat zpěv u Arriga Poliho a poté u pedagoga Ettoreho Campoglianiho. V dubnu 1961 absolvoval operní debut v roli Rudolfa v Pucciniho Bohémě v pěvecké soutěži v Reggio Emilia. Téhož roku v září se oženil s učitelkou Aduou Veroniovou. V roce 1963 poprvé vystoupil v londýnské Covent Garden v záskoku za svého idola Giuseppa Di Stefana v Bohémě. V roce 1964 podepsal smlouvu s firmou DECCA a absolvoval turné po Austrálii. Pavarotti byl od konce 60. let srovnáván se slavnými tenory minulosti Enrikem Carusem či Mariem Lanzou. Rok 1968 měl být triumfálním vstupem na scénu Metropolitní opery, kvůli onemocnění jej ale museli uprostřed představení vystřídat. Vrátil se sem až po pěti letech jako Tonio v Donizettiho opeře Marie, dcera pluku. Kritika jej prohlásila "králem vysokého C". V roce 1977 se prosadil v televizi; objevil se v prvním živém televizním přenosu z Metropolitní opery - Live From The Met.

V 80. letech se objevil ve filmu Yes, Giorgio (1981) a v roce 1986 absolvoval triumfální turné po Číně. Rok 1990 byl ve znamení koncertu tří tenorů na závěr mistrovství světa ve fotbale v Itálii spolu s Plácidem Domingem a José Carrerasem. V červnu 1993 zpíval živě pro půl milionu lidí zpíval v newyorském Central Parku a toto vystoupení bylo označeno za Pavarottiho Woodstock. 13. března 2004 naposledy vystoupil v Metropolitní opeře, za které sklidil dvanáctiminutové ovace publika a v roce 2005 absolvoval "Turné na rozloučenou". 10.února 2006 zazpíval árii Nessum Dorma při zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her v Turíně. Poslední celovečerní koncert uspořádal v tchajwanské metropoli Tchaj-peji v prosinci 2005. Čeští posluchači jej na živo mohli poprvé slyšet v roce 1996, a naposled v dubnu 2005, kdy v Praze vyprodal 10.000 míst vysočanské arény.

Pavarotti přes své velké úspěchy měl ve svém profesionálním i osobním životě různé problémy – v roce 1992 byl např. vypískán v La Scale, v roce 1995 nevyzpíval "vysoké C" v roli Tonia v Metropolitní opeře a nechal se vystřídat.
V září 1995 popřel románek se svou sekretářkou, nicméně o rok později se rozvedl se svou první manželkou. S Nicolettou Mantovaniovou se oženil v roce 2003.
Od konce roku 1997 až do roku 2001 probíhala soudní bitva, ve které byl napaden z daňových úniků.

S přibývajícím věkem, velkou nadváhou a cukrovkou se mu nevyhnuly hlasové výpadky či odvolání vystoupení na poslední chvíli. Na přelomu let 1997 a 1998 musel kvůli zdravotním problémům třikrát neplánovaně opustit jeviště. Loni v červenci mu lékaři odstranili nádor na slinivce. V srpnu 2007 byl hospitalizován kvůli vysokým horečkám; prodělal řadu testů v souvislosti s jeho bojem s rakovinou. Té nakonec podlehl 6. září 2007 v rodné Modeně.
Pavarotti po sobě zanechal čtyři dcery, tři s první manželkou - Lorenzu, Cristinu a Giulianu; a jednu s druhou ženou Alicí a jednu vnučku.

6.9.2007 22:09:37 Jana Soprová | rubrika - Medailony