zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Spartakus bojuje v Brně

Z baletu Spartakus

autor: archiv divadla   

Baletní soubor Národního divadla v Brně pokračuje v linii uvádění velkých výpravných baletů na scéně Janáčkova divadla. Po Bajadéře, Korzárovi a Sylvii se diváci dočkali uvedení Spartaka Arama Chačaturjana.
Choreografem představení je Jiří Kyselák, který upravil i libreto baletu. Nezaměřil se v něm ani tak na velké sborové scény boje otroků, ale na vztahy jednotlivých postav. Tomu odpovídá i zkrácení celého baletu. V prvním jednání rozhodně zaujme monumentální příjezd triumfátora Marca Crassa s milenkou Aeginou, dále scény bojujících gladiátorů v amfiteátru. Druhé jednání dějově kompaktnější s mnohdy rychlým až filmovým spádem (vítězství Římanů nad otroky) je příležitostí pro všechny představitele hlavních rolí projevit svou technickou zdatnost.

Balet se hraje s využitím točny na scéně, kterou navrhl Vladimír Soukenka. Jevištní stavby jsou víceméně jednoduché, ohraničené ostrými liniemi schodišť. V horizontu je umístěno projekční plátno. Zajímavým prvkem inscenace je dělení jeviště pomocí dekorací zavěšených na tazích. Bohužel scéna nekoresponduje s historizujícími kostýmy Josefa Jelínka. Problémem je i odosobnění prostředí – divák mnohdy netuší, zda se děj odehrává v paláci nebo taverně nebo bitevním poli – to vše musela nahradit choreografie a ne vždy se výklad prostoru povedl. Adagio Spartaka a Frygie tak dostalo víceméně „koncertní“ ráz...

V premiérovém večeru zazářil v titulní roli technicky vyspělý Michal Štípa. V jeho podání není Spartakus jen „dravcem“ toužícím zničit nenáviděné římské otrokáře, ale i něžným a milujícím mužem – což potvrdil ve slavném a choreografií náročném adagiu Spartaka a Frygie ve druhém jednání. Frygií byla vynikající, v tanečním projevu přirozená Jana Přibylová. Jejich římské protivníky představovali Richard Kročil jako boháč a vojevůdce Crassus a lstivá Aegina v podání Heleny Hoskovcové. Oba na sebe poutali pozornost nejen díky skvostným kostýmům. Mladého Thráka Harmodia – Spartakova druha, který podlehne svodům Aeginy ztvárnil nadaný Michal Pimek. V rolích gladiátorů se předvedli Petr Kondler a Luděk Mrkos (Andabati – což byli gladiátoři bojující s helmou bez otvorů pro oči - tedy „naslepo“) a Vlastimil Hradil (Rybář – gladiátor vyzbrojený trojzubcem a rybářskou sítí) a Karel Audy (gladiátor Ryba). Dále spoluúčinkoval baletní a operní sbor zpívající pouze vokály v dějově vypjatých situacích např. gladiátorských her. Orchestr Janáčkovy opery s občasným zakolísáním v žesťové sekci řídil Jakub Klecker.

V uvedení Chačaturjanova Spartaka získalo Brno kvalitní a chtělo by se napsat až monumentální inscenaci nejen svou výpravou, ale především díky vynikajícím výkonům sólistů a sboru baletu.
Aram Chačaturjan: Spartakus. Dirigent: Jakub Klecker, choreografie, režie a úprava libreta: Jiří Kyselák, scéna: Vladimír Soukenka, kostýmy: Josef Jelínek. Premiéra: 19. 1.2007, Janáčkovo divadlo v Brně.

23.1.2007 01:01:38 Tomáš Lehotský | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Multimediální dekonstrukce expedice na Blaník

Vizuál divadla DISK k inscenaci

3. května 2024 vstupuje do divadla DISK s autorským tutulem Až bude nejhůř studentstvo 3. ročníku Katedry alte celý článek

další články...

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc celý článek

další články...