zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Síla osudu se do Met vrací po třiceti letech

Lise Davidsen (Síla osudu)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. A rovnou s dílem, které zatím na promítací plátna v kinech po celém světě nezamířilo. Pozdně romantická Síla osudu skladatele Giuseppeho Verdiho se i v českých kinech představí v 9. března 2024 jako šesté představení probíhající sezóny 2023/24. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 17. března v kině Aero.

V úloze osudem těžce zkoušené šlechtičny, která je nucena opustit milovaného muže, se na prknech Metropolitní opery představí hvězdná Lise Davidsen. Naváže na sérii svých „opulentních“ (Financial Times) a „téměř nadpřirozených“ (New York Times) výkonů v inscenacích Straussova Růžového kavalíra a Ariadny na Naxu. Zapovězeného milence Dona Alvara ztvární, poprvé v rámci série kinopřenosů, Brian Jagde a jejího pomstychtivého bratra Dona Carla Igor Golovatenko. Verdiho Síla osudu je dílem, které se vůbec poprvé představí na plátnech kin, je to ale také prvním uvedením tohoto klasického díla po více než třiceti letech. Novou inscenaci pro Metropolitní operu v New Yorku připravil režisér Mariusz Treliński a ve své vizi naplno využívá možností, jež velké jeviště operního svatostánku nabízí. Monumentální a nadčasovou vizi diriguje maestro Yannick Nézet-Séguin.

Čtyřaktovou operu napsal Verdi na objednávku ředitele carského divadla v Petrohradu, kde s velkým úspěchem Verdi uvedl svou operu Trubadúr. Původně plánoval adaptovat divadelní hru Victora Huga Ruy Blas, ta ale byla tamní cenzurou zamítnuta jako nevhodná. Druhou volbou byla hra španělského dramatika Ángela de Saavedra Don Álvaro čili Síla osudu. Ta už byla schválena. Předlohu do podoby libreta zpracoval Francesco Maria Piave, byla to jeho desátá spolupráce s italským skladatelem. Premiéra se konala 10. listopadu 1862 a to k velké nevůli domácích skladatelů – prostředky vynaložené na uvedení byly totiž mnohonásobně větší než u jejich děl.
Následovala uvedení na řadě světových scén, úspěch ale nebyl příliš velký. Sám Verdi navíc nebyl s dílem příliš spokojen a rozhodl se jej upravit. Přepracovaná verze měla premiéru v milánské La Scale v únoru 1869. Není bez zajímavosti, že roli Leonory tehdy zpívala česká sopranistka Tereza Stolzová.
Síla osudu míří do kin celého světa v sobotu 9. března, v České republice v distribuci společnosti Aerofilms.

MET: Live in HD
Další přenosy v sezóně 2023/24


Ch. Gounod: ROMEO A JULIE
Nézet-Séguin / Sher | Sierra, Bernheim, Hankey, Ballentine, Liverman, Walker
Sobota 23. března 2024, 17:45

G. Puccini: VLAŠTOVKA
Scappucci / Joël | Blue, Pogorelc, Tetelman, Davronov
Sobota 20. dubna 2024, 18:45

G. Puccini: MADAMA BUTTERFLY
Zhang / Minghella | Grigorian, DeShong, Tetelman, Meachem
Sobota 11. května 2024, 18:45

4.3.2024 11:03:15 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zveme ...

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...