zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražští symfonikové se už zítra vracejí s Rybovkami

Kouzelná Rybovka Matěje Formana

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce opět uvede představení Kouzelná Rybovka Matěje Formana, které připravil společně s Divadlem Bratří Formanů. Scénickou podobu známého díla si diváci vychutnají v provedení Barokního orchestru Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, s pěveckými sólisty, Kühnovým smíšeným sborem a herci Divadla Lampion. První představení se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Kostele sv. Šimona a Judy. Další reprízy jsou plánovány na 30. 11., 1. 12. a 25. 12. 2022. Představení jsou již kompletně vyprodána.

Scénické provedení slavné a velmi oblíbené České mše vánoční Jakuba Jana Ryby představili Pražští symfonikové v minulé sezóně.
„Představení se okamžitě stalo hitem a bylo jasné, že se zařadí mezi pravidelný sezónní repertoár Pražských symfoniků. Spojení hudby Jakuba Jana Ryby s kouzelným světem loutek Divadla Lampion a inscenátorem čarokrásných příběhů Matějem Formanem tvoří skutečně poetický zážitek, na který věřím, že se návštěvníci budou rádi vracet,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.
Česká mše vánoční z pera Jakuba Jana Ryby je tradiční kus, který provází tento sváteční čas každoročně v mnoha podobách. Právě proto se režisér a výtvarník Matěj Forman rozhodl pro zpracování poněkud jiné, unikátní, bohaté, které probudí všechny smysly.

„V poměrně rozlehlé pastýřské hře kongeniálním způsobem vyjádřil atmosféru zvěstování, očekávání a příprav na narození Ježíše Pána i následnou radost z jeho narození. Ryba byl i autorem veršovaného textu v českém jazyce. Jeho cílem nebylo posluchače ohromit, oslnit pompézností, leč prostě, bez patosu, na druhou stranu však dostatečně vroucně, opravdově a srozumitelně navodit atmosféru oné svaté noci i událostí na ni navazujících. Chtěl touto skladbou oslovit lidi různých společenských vrstev, vzdělání i věku, vtáhnout jednoho každého posluchače do radostného děje, aby jej mohl ve svém srdci opravdu prožít, ne pouze pasivně vnímat jako něco nedosažitelného,“ dodává ke skladbě a jejímu vzniku dirigent Zdeněk Klauda.

Všechna představení v Kostele sv. Šimona a Judy jsou již kompletně vyprodána, scénické zpracování Rybovky Matěje Formana bude rovněž uvedeno ve Smetanově síni Obecního domu tentokrát s orchestrem FOK 21. a 22. prosince 2022. Poslední vstupenky na tato představení jsou k dispozici na www.fok.cz.

29.11.2022 16:11:58 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

57 12

Články v rubrice - Koncerty

Praga Arcana zveřejněna

Praga Arcana

Záznam premiérového uvedení symfonické suity Praga Arcana Jana Ryanta Dřízala zveřejnil Symfonický orchestr hl ...celý článek


Janková a Král vystoupí v písňovém večeru

Ivo Kahánek, Martina Janková, Tomáš Král

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své komorní řadě přivítá Martinu Jankovou a Tomáše Krále v doprovodu I ...celý článek


Bezruký hornista vystoupí v Praze

Felix Klieser

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o p ...celý článekČasopis 05 - sekce

HUDBA

Zaz bude rozdávat radost na Metronome Prague

Zaz

Francouzská zpěvačka a skladatelka ZAZ je dalším překvapením, na které se mohou těšit návštěvníci šestého ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Richard Gere v dojemném příběhu psí věrnosti

Richard Gere (Hačikó – příběh psa)

Hačikó – příběh psa
Richard Gere v dojemném příběhu psí věrnosti, který se navěky zapsal do lidských celý článek

další články...