zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Balet NdB představí triptych Bolero

Unanswered Question (Bolero)

autor: Ctibor Bachratý  

zvětšit obrázek

Na počátku letošní sezony 2022/2023 představí Balet Národního divadla Brno triptych jednoaktových baletů pod názvem Bolero již 23. září 2022 v Janáčkově divadle. Tři tvůrci, tři témata, tři rozdílné pohybové rukopisy. Lidské vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Otázky, na které se v dnešní době hledá odpověď jen velmi těžce.
Úvodní choreografii večera je Walking Mad Johana Ingera na hudbu Ravelova Bolera, kterou jsme zařadili po covidové absenci v obnovené premiéře zpět do repertoáru.
Tento balet, v němž zazní také hudba mistra minimalismu Arvo Pärta, přináší vlny emocí, nejprve smích a pak slzy. Tanečníci sdílejí jeviště s pohyblivou stěnou, která prostor rozděluje a umožňuje tak vytvořit řadu různých scén a interakcí. Tato stěna je přitom také objektem, kterým tanečníci mohou hýbat, o který se mohou opírat, z kterého mohou viset, kterým mohou procházet či na kterém mohou sedět. Zároveň symbolizuje překážky, které si lidé vzájemně staví ve svých vztazích.

Choreografií s názvem Mountain Call vytvořil na míru našemu souboru bývalý demi-sólista Dan Datcu. Prostřednictvím rumunského folklóru se ve třech obrazech zaměřuje na témata manželství, života a smrti. Za doprovodu hudby Marie Tanase v netradičním podání Alexandra Balanescu a jeho kvartetu zdůrazňuje význam kulturní identity, lidských zvyků či rituálů. Hledá kontrasty i podobnosti mezi generacemi a věnuje se spojení tradic s dnešním člověkem, který se pomalu začíná v důsledku rychlého rozvoje světu přírody odcizovat. „Hodiny v baletním studiu byly plné krásných překvapení i tvrdé práce, kdy tanečníci byli ochotni vstřebat mou identitu prostřednictvím kroků a představ, které jsem navrhl během několika týdnů zkoušek. Představení zkoumá každodenní i zapomenuté rituály a vyvolává diskusi na téma, co bylo tehdy a co je nyní,“ říká k procesu tvorby Dan Datcu.

Nejnovější choreografie Mária Radačovského Unanswered Question se věnuje aktuálnímu tématu dnešní doby – hledání genderové identity. Všímá si, že dnešní společnost vnímá otázky tradičního pohledu na status muže a ženy velmi citlivě a často diskutované otázky týkající se genderu jednotlivců plní mediální prostor, jako by toto téma nebylo intimní a soukromou věcí každého z nás.

„Osobně se jako příslušník většinové společnosti cítím být ve zvláštní situaci, do které jsem vtahován, aniž bych o to stál. Obecně se minority po období staletí útlaku konečně cítí svobodně. Jsem přesvědčený o tom, že důležité je nalézt rovnováhu,“
dodává Mário Radačovský.

Kostýmy a scéna dvou nových baletů ztvárňují problematiku a nálady obou témat. Kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková zvolila pro Mountain Call černo-bílou kombinaci různých střihů a materiálů, která působí nadčasově a rozmanitost hudby má díky neutrálním kostýmům možnost vyniknout. U Unanswered Question se jedná o naprostý opak v podobě pestrobarevných a efektních kostýmů. Při tvorbě scény si vytvořil výtvarník Marek Hollý svůj zvláštní přístup odpovídající specifičnosti obou témat.Pracuje jak se vzdušnou perspektivou a minimalismem (Mountain Call), tak s efektním jevištním a světelným designem (Unanswered Question).

www.ndbrno.cz

19.9.2022 10:09:52 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Starý dobrý Nový (Oldřich) - Ndb

Články v rubrice - Zveme ...

Hodiny ze scény Metropolitní opery míří do kin

Hodiny

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunnighama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Wo ...celý článek


Rezidenti vystupují v představení Louskáček, vánoční sen

Louskáček, vánoční sen (Foto: Marek Malis)

Studenti Tanečního centra Praha, konzervatoře – gymnázia a sólisté Pražského komorního baletu se v neděl ...celý článek


Vánoční koncert FOK přivítá Marii Fajtovou a Angelu Hewitt

Angela Hewitt

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá vánoční koncert věnovaný Paříži. Unikátní program nabídne skladby, ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Meryl Streepová

Meryl Streepová (Božská Florence)

Božská Florence
Každý hlas si zaslouží být slyšen. Skutečný příběh nejhorší zpěvačky na světě v podání Mery celý článek

další články...