zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Po stopách slavných skladatelů: L. van Beethoven

L. van Beethoven

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po stopách slavných skladatelů: L. van Beethoven
Geniální tvůrce Osudové symfonie, Ódy na radost, Fidelia i autor klavírní skladbičky Pro Elišku. Scénář Alain Duault. Režie Stéphane Ghez. Německý skladatel vlámského původu Ludwig van Beethoven (1770–1827) se proslavil jako čelný představitel vídeňského klasicismu. Dirigent Kurt Masur objevil své životní poslání v 19 letech, když poprvé slyšel Beethovenovu 9. symfonii. O šedesát let později při své poslední sezóně v čele Francouzského národního orchestru (L´Orchestre National de France) maestro Masur vzdal poctu svému milovanému skladateli. Objevuje Beethovenův vnitřní svět prostřednictvím jeho díla, humanistických ideálů a skladatelova utrpení.

Beethovenův osud vnímáme jako příběh romantického hrdiny, jehož od ostatního světa oddělovala hluchota a neporozumění jeho okolí. Přesto mimo tuto legendu zůstává tu mnoho nevyřešených záhad: nesmrtelná milenka, skutečné věnování hudebního lístku do památníku, který má nesprávný název Pro Elišku, jaký má význam Heiligenstadtská závěť i opravdové příčiny jeho smrti. Ve snaze vysvětlit záhady Beethovenova života sleduje filmová kamera jeho stopy v Bonnu, rodném městě, pak ve Vídni, kde zaznamenal obrovský úspěch. Historička Elisabetha Brissonová a spisovatel Marcel Marnat nám otevírají místa, kde Beethoven žil, navštěvují jeho rodný dům, paláce jeho mecenášů, slavné divadelní scény a cenné archivy Beethovenova domu, což je prvořadé středisko výzkumu skladatelova života.
Tento film přikládá také velkou důležitost hudbě, neboť Beethovena objevuje prostřednictvím notového a zvukového záznamu. Kurt Masur a L´Orchestre National de France, Herbert von Karajan, klavírista François-Frédéric Guy a Ysayovo smyčcové kvarteto nám umožní přístup do světa velikána evropské hudby prostřednictvím jeho partitur.
Vysílání: 17.1., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 22.1., ČT art

10.1.2022 10:01:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chytání Vídně (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Opery: Osud a Lancelot

Osud (NdB)

Osud
Slzy tvé až v dlaních přelévat… Opera Leoše Janáčka v režii Roberta Carsena a nastudování Národn ...celý článek


Zkouška orchestru: Hudba podle literatury

Zkouška orchestru: Hudba podle literatury

Zkouška orchestru: Hudba podle literatury
Které knižní příběhy inspirovaly slavné skladatele? V koncertu, t ...celý článek


Opera pro Alžbětu II.

Gloriana

Gloriana
Velká korunovační opera pro Alžbětu II., která letos oslavila 70 let na anglickém trůnu. Napsal B. ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Matěj Metoděj Štrunc vydává sólové album

Přebal alba

Album Lidověk je prvním sólovým albem herce a hudebníka Matěje Metoděje Štrunce. Alba se jako producent ujal p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 22. týden

Federico García Lorca

Kapitoly z dějin písma: Jak písmo změnilo svět (2/2)
V roce 1448 experimentoval Johannes Gutenberg se speci celý článek

další články...