zvláštní poděkování
Volný.cz

Opera Národního divadla. Sezona 2019/2020

SOP

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Opera Národního divadla. Sezona 2019/2020
O čtyřletém cyklu Musica non grata a dalších uměleckých projektech naší první scény v 137. sezóně hovoří její představitelé, význační pěvci a tvůrci. Režie B. Hončarivová (Premiéra). Divadelní sezóna 2019/2020 opery Národního divadla v Praze bude mít v historii české i světové kultury velmi zvláštní místo. Kromě pěti naplánovaných premiér čekalo operní soubor několik významných změn, výročí a oslav. Opera připomněla 30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v našich novodobých dějinách – Sametovou revoluci, originálně oslavila i Mozartovy narozeniny, na post uměleckého ředitele nastoupil norský manažér Per Boye Hansen. Po tříleté rekonstrukci se v lednu 2020 otevřela budova Státní opery, v březnu byl vyhlášen nouzový stav a většina divadel v republice se zavřela. Ve zbylém údobí se konala řada slavnostních koncertů, divadelních představení (nová inscenace Turandot) a dalších akcí, které připomněly jedinečnou historii Nového německého divadla, zejména působení Alexandra Zemlinského.

Tento dirigent, skladatel a pedagog působil v Praze v letech 1911 až 1927 na pozici ředitele opery Nového německého divadla (dnes Státní opera). U příležitosti 150. výročí jeho narození, které připadá na 14. října 2021, se v rámci čtyřletého projektu Musica non grata uskuteční festival k poctě této významné osobnosti hudební historie. V tomto stánku Thálie dirigovali také Gustav Mahler, Richard Strauss, Erich Kleiber a George Szell. Vystupovali zde nejslavnější světové operní hvězdy: Enrico Caruso, Nellie Melba, Beniamino Gigli a další.
O komplikované situaci a dramaturgických záměrech naší první umělecké scény hovoří generální ředitel Národního divadla Petr Burian, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen, hudební ředitel Opery Národního divadla dirigent Jaroslav Kyzlink, operní dramaturg Ondřej Hučín, sopranistka Anda Louise Bogza, tenorista Michal Lehotský a další.
Vysílání: 07.12., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 10.12., ČT art

29.11.2021 16:11:14 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Režisérská operní špička se potkává v Praze

Per Boye Hansen

V lednu jsme v Praze svědky unikátního setkání osobností, které udávají trend současné operní scéně: tři světo ...celý článekČasopis 03 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Americký kultovní film Davida Lynche

Duna

Duna
Kdo ovládá Dunu, ovládá koření. Kdo ovládá koření, ovládá celý vesmír… Americký kultovní film Da celý článek

další články...