zvláštní poděkování
Volný.cz

Z první řady... Lucie z Lammermooru

G. Donizetti: Lucie z Lammermooru
Lisette Oropesa v titulní roli šílené hrdinky, vraždící v novomanželském loži, při přenosu inauguračního představení z milánské Scaly. V režii Yannise Kokkose dále účinkují: Juan Diego Florez (Edgardo), George Petean (Enrico), Ivan Ayon Rivas (Arturo), Carlo Bosi (Normanno) a další. Sbor a orchestr proslulého lombardského operního domu řídí Riccardo Chailly. Režie R. Vodrážka (V italském znění).

Dramma tragico – tak se v podtitulu nazývá operní truchlohra ve třech aktech Lucie z Lammermooru, kterou na libreto Salvadora Cammarana podle románu Waltera Scotta Nevěsta lammermoorská zkomponoval italský romantický skladatel Gaetano Donizetti. Děj se odehrává na konci 16. století ve Skotsku. Lord Henry Ashton nutí svoji sestru Lucii (americko-španělská sopranistka Lisette Oropesa) ke sňatku s bohatým a mocensky vlivným Arthurem Bucklawem. Dívka však miluje sira Edgara Ravenswooda (peruánský tenorista Juan Diego Flórez), příslušníka nepřátelského rodu. Ten chce na znamení rodového smíru požádat Ashtona o Luciinu ruku.
Podlý Henry však Lucii předloží zfalšovaný dopis, který psal údajně Edgar jako vyznání lásky jiné ženě. Zklamaná Lucie podepíše svatební smlouvu s lordem Bucklawem. Nečekaně se objeví Edgar a vyčte Lucii zradu. Henry vyzve Edgara na souboj.
Při svatebním veselí oznamuje rodinný vychovatel Raymond hostům, že se Lucie pomátla na rozumu a zavraždila při novomanželské noci nemilovaného Arthura. Následuje slavná scéna Luciina šílenství, na kterou vždy s napětím čeká operní obecenstvo, protože dává protagonistce příležitost k virtuosní vokální akrobatice.
Edgar se zatím na hřbitově připravuje k osudovému klání na život a na smrt s nenáviděným lordem Henrym. Od odcházejících svatebních hostů se dozví o strašlivých nočních událostech, které se odehrály na zámku Ashtonů a Luciině smrti z lásky. Neváhá a sám se probodne mečem.
Vysílání: 07.12., 20.20 hod., ČT art

30.11.2020 16:11:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Děti v koncentračním táboře uvádějí operu

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článek


Dokument varhanáře Tomáše Jeřábka

Tomáš Jeřábek

Tomáš Jeřábek, varhanář a varhaník
Výjimečný restaurátor varhan, neuznávající slovo „nejde to“, ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

DBP připravuje Letní scénu 2021

Bolek Polívka

Šestý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky je i v letošním roce naplánován tak, aby se postupně odehrával celý článek

další články...

HUDBA

Greenhornům je 25

Tomáš Linka

Greenhornům je 25
Hudebně zábavný pořad připomíná 75. narozeniny českého zpěváka ve stylu country Tomáše Li celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh drogově závislého pankáče

Punk je hned

Punk je hned
Jehla s drogou bolí hodně, ale tvrdá realita ještě víc. Slovensko-český film pro všechny, kdo celý článek

další články...