zvláštní poděkování
Volný.cz

FOK zahájí řadu komorních koncertů Mozartem a Pärtem

Joseph Lange – nedokončený portrét Mozarta

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Stalo se tradicí, že FOK zahajuje sezónu komorních koncertů v kostele sv. Šimona a Judy některým z Mozartových děl, neboť Mozart sám tento kostel navštívil a hrál v něm na varhany. První program v 86. sezóně nebude výjimkou, v úterý 22. 9. 2020 zazní dvě Mozartova díla. Sólových partů se ujme Rita Čepurčenko, koncertní mistryně FOK, a Jan Nykrýn, zástupce vedoucího violové skupiny FOK. Dále se publikum může těšit na skladbu Cantus in memoriam Benjamin Britten Arvo Pärta, který 11. září oslavil 85. narozeniny. Symfonický orchestr hl. m. Prahy bude řídit český dirigent Petr Popelka. Program i obsazení doznalo vzhledem k aktuální situaci změn.

Petr Popelka překvapil odbornou veřejnost svým strmým nástupem na mezinárodní dirigentskou scénu. Orchestry i publikum si získává svou srdečností, zápalem a muzikalitou. Od sezóny 2020–2021 je šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu a hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Rita Čepurčenko studovala konzervatoř a vysokou hudební školu v Leningradě. Byla první houslistkou kvarteta konzervatoře Rimského-Korsakova, členkou Leningradské filharmonie a vedla ve francouzském Lille smyčcové sexteto. Roku 1995 se jako první žena v historii Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK stala koncertním mistrem, kde účinkuje též jako sólistka. Byla zakladatelkou a primáriem kvarteta Vítězslavy Kaprálové.

Jan Nykrýn studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Jiřího Zíky. Cenné hráčské zkušenosti získal na Lawrence University v USA, kde vystoupil i jako sólista s Fox Valley Youth Symphony Orchestra, dále na Madeline Island v USA na mistrovských kurzech pod vedením členů souboru Cleveland Quartet a na kurzech v Oxfordu u Kató Havas. V letech 1995-2007 působil v komorním souboru České noneto.

Vstup na koncert je povolen pouze v rouškách. Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Desinfekce na ruce bude k dispozici u vstupů. Koncert je bez přestávky. Veškeré informace o opatřeních jsou zveřejněny a v případě změn aktualizovány na www.fok.cz.

17.9.2020 11:09:09 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Koncerty

Zemlinského kvarteto a Václav Vonášek streamem

Zemlinského kvarteto

Zemlinského kvarteto, přední české smyčcové těleso, odehraje ve středu 14. října v 19:30 hodin ve Velkém sále ...celý článek


Smetanova Má vlast zazní v celém světě

Tomáš Brauner a Pražští symfonikové FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje d ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 44. týden

Lesní panna
Televizní zpracování klasické báchorky J. K. Tyla (1973). Hrají: V. Postránecký, L. Šafránková, celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 44. týden

Linka (5/10)
Vojtěch Dyk jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Staříci na cestě za pomstou

J. Schmitzer a L. Mrkvička (Staříci)

Staříci
Televizní premiéra oceňovaného koprodukčního snímku ČT o dvojici svérázných staříků, která se vydáv celý článek

další články...