zvláštní poděkování
Volný.cz

Tosca se vrací do Státní opery

Tosca (Státní opera)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ve středu 9. září se na jeviště Státní opery vrátí Pucciniho Tosca v autorském pojetí legendy světové scénografie Josefa Svobody. Pod taktovkou britského dirigenta Hillary Griffitse vystoupí přední domácí i zahraniční operní sólisté. ,,V titulní roli uslyšíte sopranistku Petru Alvarez-Šimkovou, kterou jste už u nás měli možnost poznat například jako skvělou Maddalenu v Andreovi Chénier. Cavaradossiho zpívá Pavel Černoch. V této roli debutoval v lednu 2018 v Řecké národní opeře v Athénách a v Praze zpívá Cavaradossiho teprve podruhé, ale myslím, že mi dáte za pravdu, že se pro tuto roli doslova narodil. Zlosyna barona Scarpiu zpívá a hraje velmi sugestivně polský barytonista Krzysztof Szumanski,“ říká o obsazení umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery
Per Boye Hansen. Obnovené představení uvádíme na jevišti Státní opery v několika reprízách od září do listopadu 2020.

,,O drama La Tosca Victoriena Sardoua se Giacomo Puccini zajímal od roku 1889, kdy v něm v Miláně viděl slavnou herečku Sarah Bernhardt. Kvůli jiným povinnostem ale operu dokončil až po deseti letech; premiéra se tehdy uskutečnila v římském divadle Teatro Costanzi. I když měla obrovský úspěch, Gustav Mahler o ní mluvil jako o "mistrovské slátanině" a ještě hůře se vyjádřil Richard Strauss. Dnes je tento příběh o slavné zpěvačce Tosce, jejím milenci, malíři Cavaradossim a zákeřném policejním šéfovi baronu Scarpiovi, jedním z nejhranějších operních titulů vůbec,“ uvádí dramaturgyně Státní opery Jitka Slavíková.
Uvedením Tosky si ve Státní opeře zároveň připomeneme významné výročí scénografa a architekta Josefa Svobody, od jehož narození uplynulo letos v květnu sto let a jehož jméno je spojeno právě s Národním divadlem resp. především s Laternou magikou. A byla to právě výprava k opeře Tosca, která se stala jedním z nejvýznamnějších scénografických počinů českého poválečného divadla. Premiéra v režii Karla Jerneka se uskutečnila v květnu roku 1947, pouhých pár dnů před Svobodovými 27. narozeninami. Původně byla Tosca vlastně jakýmsi náhradním titulem. Návrhy vznikaly podle vyprávění pamětníků v časové tísni a údajně v průběhu jedné jediné noci. Sám Svoboda se přitom v následujících dnech osobně podílel na výrobě dekorací v dílnách opery. Jako základní spojovací element použil prvky barokní architektury kombinovaných s plastickými modely původních stavebních prvků. Vše využívalo optických iluzí, převrácené ptačí perspektivy a podobných efektů, jak už to bylo u něj zvykem. Trojrozměrné objekty přecházely přibližně v polovině scény do malovaných.

V červnu 1999 pak tuto scénu za Svobodovy supervize obnovil jeho žák a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák. A věrná kopie výpravy, vytvořená ovšem již s pomocí moderních technologií, přispěla k mimořádné popularitě této inscenace. S nadšeným ohlasem byla přijata například i při hostování Státní opery Praha v Japonsku v roce 2003.
Aktuální uvedení Tosky si vyžádalo obnovení dekorace zejména s ohledem na divadelní provoz a současné požárně bezpečnostní předpisy. Složitější to bylo s kostýmy, z nichž některé již "odnesl čas". Josefu Jelínkovi se však podařilo vytvořit soubor kostýmů plně korespondující s původní sadou z roku 1999. Režie Tosky se ujal zkušený režisér Martin Otava, který už původně přivedl inscenaci k brilantnímu scénickému vyznění. Diváci se tak mají na co těšit.
Na znovuuvedení inscenace se významnou měrou finančně podílí i nadační fond Bohemian Heritage Fund, který sdružuje mecenáše kultury a podporuje mimořádné umělecké projekty. ,,Osobnost Josefa Svobody navíc rámuje existenci našeho fondu – prvním projektem BHF byla společná výstava Roberta Wilsona a Josefa Svobody v pražském Museu Kampa, která pomohla definovat naše další směřování,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Kromě BHF inscenaci podpořil také Mecenášský klub Národního divadla.

Sté výročí narození Josefa Svobody si připomínáme i multimediální výstavou s názvem Josef Svoboda - scénograf, která od 11. října 2020 do 31. ledna 2021 proběhne v Galerii Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře. Návštěvník se setká chronologicky řazeným výběrem reprezentativních inscenací, originálními scénografickými návrhy, modely scén a budou promítány dobové dokumentární filmy... ale především bude vtažen do Svobodova magického světa pomocí audiovizuálních médií, velkoplošných projekcí, dynamického obrazu a zvuku, které zprostředkují Svobodovy zásadní scénografické přístupy a zároveň akcentují přesah jeho díla do současnosti. Národní divadlo je jedním z partnerů této výstavy.

Termíny + vstupenky na www.narodni-divadlo.cz.

8.9.2020 14:09:25 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Liliom (NdB)

Časopis 44 - sekce

DIVADLO

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech ČR

Majáky české kultury - ND Praha (Foto: Lukáš Wagneter)

Na více než 100 místech se večer rozsvítily Majáky české kultury - světelné sloupy v místech, kde by v tu chví celý článek

další články...

HUDBA

Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici
Koncert rockové hudby (1995). Účinkují skupina Sluníčko a Lenka Dusilová, držitelka c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 44. týden

Vilma Cibulková (Pramen života)

Úsměvy Lídy Baarové
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na přední prvorepublikovou herečku, nás op celý článek

další články...