zvláštní poděkování
Volný.cz

Je nám ctí... Symfonie

Symfonie č. 9 e moll, op. 95 "Z Nového světa"
Jednu z nejkrásnějších symfonií Antonína Dvořáka uvádíme u příležitosti přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států amerických v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Se šéfdirigentem hovoří Marek Eben. Režie A. Rezek. Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Antonína Dvořáka, s podtitulem Z Nového světa (From the New World), vznikla v době skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických, kde působil v letech 1892–1895 jako ředitel newyorské konzervatoře. Základní skladatelovou inspirací k ní byla jak atmosféra bouřlivě se rozvíjející země a jejího horečného způsobu života, tak pocity, které Dvořák načerpal během svých pobytů na americkém venkově, ale i nostalgická touha po českém domově. Hudební tvůrce na symfonii pracoval poměrně krátkou dobu – od ledna do 24. května 1893.

Světová premiéra se uskutečnila téhož roku 16. prosince v newyorské Carnegie Hall. Americký astronaut Neil Armstrong vzal její nahrávku na Měsíc, když tam v roce 1969 poprvé přistála kosmická loď Apollo 11. Natočení všech devíti symfonií Antonína Dvořáka s jasným rukopisem šéfdirigenta Bělohlávka (1946–2017) a nezaměnitelnou interpretací orchestru České filharmonie je pro českého diváka skvělou příležitostí, jak atraktivní formou poznat Dvořákovu symfonickou tvorbu. Česká televize vysílala devět strhujících pořadů, kde se divák dostal až na dřeň Dvořákovy tvorby, a to díky dokonale natočené a skvěle vizualizované hudbě. Tu atraktivně a vtipně přiblížily též dialogy Marka Ebena s Jiřím Bělohlávkem, který se stal šéfem proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC a působil zde v letech 2006 až 2012. Proslul dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. Pak se vrátil do České filharmonie jako šéfdirigent a umělecký ředitel. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál po čtyři sezóny.
Vysílání: 04.7., 20.00 hod., ČT art

25.6.2020 11:06:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Z éteru

Dokument varhanáře Tomáše Jeřábka

Tomáš Jeřábek

Tomáš Jeřábek, varhanář a varhaník
Výjimečný restaurátor varhan, neuznávající slovo „nejde to“, ...celý článek


Děti v koncentračním táboře uvádějí operu

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

DBP připravuje Letní scénu 2021

Bolek Polívka

Šestý ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky je i v letošním roce naplánován tak, aby se postupně odehrával celý článek

další články...

HUDBA

Portrét Lemmyho Kilmistera

Portrét Lemmyho Kilmistera

Lemmy
Výjimečný, autentický portrét frontmana Motörheadu Lemmyho Kilmistera. Americký dokument (V anglickém celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Joel a Ethan Coenovi

B. Pitt (Po přečtení spalte)

Lupiči paní domácí
Nejgeniálnější loupež všech dob byla konečně uskutečněna! Americká kriminální komedie br celý článek

další články...