zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klasické hudební tipy

Filharmonie 5

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Filharmonie (5/6)
Hudba nás nese do výšin, ale malost svazuje. Francouzský seriál (2018). Hrají: M.-S. Ferdaneová, L. El Arabiová, T. Sisley, J. Weber, L. Bateau, F. Vincentelli a další. Režie Louis Choquette (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Hélene bojuje za sebe i za orchestr, na jevišti se cítí jak boxer v ringu. Neustále hledá toho, kdo se snaží zničit ji i orchestr. Má jednu velkou zbraň, své uši, pozná, kdo hraje se vztekem a nenávistí a kdo s obdivem a láskou.
Vysílání: 12.5., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 13.5., ČT art

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po Hukvaldech, Brně a Luhačovicích za hudebním skladatelem Leošem Janáčkem (2009). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování nás zavede do Hukvald, Brna a Luhačovic. Největší moravský hrad, Hukvaldy, se po požáru v roce 1762 stal zdrojem stavebního kamene pro okolní obce a také místem pokusů nalézt v ruinách ukryté poklady. Hledači však pátrali marně. Nejvzácnější poklad se objevil pod hradem, v údolí pod protější Babí horou. To když se v budově školy, jinak ponurém a vlhkém stavení, narodil v roce 1854 místnímu učiteli a hudebníkovi Jiřímu Janáčkovi syn Leoš, jako deváté ze čtrnácti dětí. Malý Leoš začal brzy projevovat hudební nadání. Zoufalý nedostatek peněz vedl otce k rozhodnutí poslat syna do kláštera ve Starém Brně jako fundatistu – dětského zpěváka a varhaníka na zaučení pro chrámové i veřejné produkce. Členy řádu byly takové osobnosti, jako zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Leoš Janáček absolvoval ještě Učitelský ústav v Brně a poté varhanickou školu v Praze, Lipsku a Vídni. Stal se z něj hudební skladatel světového věhlasu a jedna z vůdčích osobností české hudební moderny, která však čerpala z řady lidových motivů svého rodného kraje.
Vysílání: 12.5., 03.40 hod., ČT art
Opakování: 13.5., ČT art

Dvořákova Praha 2019 – Čajkovskij Gala
Mimořádný koncert z pražského Rudolfina uvedl skladby ruského skladatele P. I. Čajkovského Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 a Symfonie č. 6 h moll, op. 74, „Patetická“. Hraje Česká filharmonie, dirigent Semjon Byčkov. Sólo housle Renaud Capuçon. Režie A. Rezek. Ke 180. výročí narození skladatele (Premiéra). Zaměření loňského ročníku festivalu na dílo Dvořákova přítele a uměleckého příznivce Petra Iljiče Čajkovského vyvrcholilo koncertem, na němž zazněly dva velké skladatelovy opusy patřící ke špičkám jeho tvorby. V Houslovém koncertu D dur se představil další člen skvělého interpretačního rodinného "klanu", houslista Renaud Capuçon, mj. držitel nejvyššího francouzského státního vyznamenání Rytíř čestné legie za zásluhy v oblasti kultury. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem pak koncert završila jedním z největších symfonických děl všech dob, Čajkovského emocionálně strhující Patetickou symfonií.
Vysílání: 13.5., 20.00 hod., ČT art

Na plovárně s Emmanuelem Villaumem
Rozhovor Marka Ebena s francouzským, mezinárodně působícím dirigentem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Francouzský dirigent Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku. Vystudoval hudbu na Conservatiore de Strasbourg. Ve studiu pokračoval na École normale supérieure na Sorboně, kde získal diplom z oborů literatura, filozofie a muzikologie. Na postu šéfdirigenta provedl mnoho významných světových symfonických orchestrů i operních souborů. Od září 2015 se stal šéfdirigentem Pražské komorní filharmonie, se kterou na počátku roku 2017 úspěšně absolvoval rozsáhlé turné po USA. Navázal tak na své předcházející zkušenosti z let 2000 až 2010, kdy stanul na postu uměleckého šéfa ve Spoleto Festival USA v Charlestonu. V letech 2008 až 2013 řídil Slovinský národní orchestr a zároveň i Slovenskou filharmonii v Bratislavě, a to v době mezi lety 2009–2016. Vystupoval například v Metropolitní opeře v New Yorku, Washingtonské opeře, Státních operách v Hamburku, Montrealu, Marseille a San Francisku.
Vysílání: 13.5., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 17.5., ČT2

The Royal Edinburgh Military Tattoo 2018
Tradiční velkolepá přehlídka vojenských hudeb z celého světa na nádvoří Edinburského hradu. Český komentář J. Vejvoda. Tradice velkolepé hudební přehlídky vojenských hudeb, marching bandů, pipe bandů a tanečních souborů známé pod názvem The Royal Edinburgh Military Tatoo pokračuje už od roku 1950. Efektní podívanou v podmanivých kulisách starodávného Edinburského hradu každoročně navštíví tisíce návštěvníků, kteří sledují uchvacující vystoupení vojenských hudebních, pochodových a tanečních těles z celého světa. Českou republiku v roce 2018 reprezentovala Ústřední hudba armády České republiky a Vojenský umělecký soubor Ondráš.
Vysílání: 17.5., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 20.5., ČT art

7.5.2020 16:05:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo celý článek

další články...