zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Merta a Veverka – setkání borců

Zdenek Merta a Vilém Veverka

autor: Boris Stojanov  

zvětšit obrázek

V úterý 24. září 2019 se v novém multižánrovém hudebním klubu Kamina Boat setkali Zdenek Merta a Vilém Veverka. Posluchačům v prostředí lodního podpalubí nabídli speciální program pro klavír a hoboj. Mezi nimi původní skladby Zdenka Merty, který dal dvě v sólové interpretaci se zpěvem. Dále Vilém Veverka zahrál sólo Charlese Koechlina – Le repos de Tityre. Přiznám se, že když jsem se začal zabývat textem o velmi vydařeném koncertu, zjistil jsem, že není snadné se zamýšlet nad tématem hudebních žánrů. Jednoduché nebylo ani pojmenovat příhodným označením oba interprety. Bez zajímavosti není ani prostor, kde se hudební večírek odehrál. Vezměme to tedy postupně od podpalubí, přes borce až k jednotlivým skladbám.

Hudební klub (loď) Kamina Boat je poměrně mladý. Za vším stojí Tomáš Padevěd, nejen skvělý novinář, ale také velký fanda do hudby a zároveň dobrý organizátor. A proč zrovna klub na lodi? Napadá mě, že hlavním důvodem je neobtěžovat sousedy. Jakýkoliv klub v bytové zástavbě se stává chtě nechtě terčem různých stížností a podnětů zejména kvůli hluku. V tomto případě vše utlumí voda. A Smíchovská náplavka vedle botelu Admirál je obklopená frekventovanou ulicí, kde jsou naopak zvuky hudby osvěžením… Prostředí podpalubí je nejen komorní, ale je propojeno s dobře vybaveným barem, i ostatní zázemí pro hosty je skutečně víc než slušné. Z hlediska dramaturgie se v tomto klubu setkáváme nejen s poslechovými večery, ale i s lahůdkami jako např. nedávno uskutečněný koncert Martty Makkela (Finsko). Z hudebních žánrů se zde setkáváme nejen s písničkáři (Xavier Baumaxa), ale také pop-rockem, folk-rockem, hard-rockem, či v případě Merty a Veverky i s klasikou i jazzem. Je to skutečně klub lahůdkový. A když se podíváte kulatými okénky v podpalubí, uvidíte nejen Vltavu od úrovně hladiny, ale majestátní stavby jako Emauzy nebo Vyšehrad. A i tyto pohledy stojí za to.
Vraťme se ale ke koncertu. Zdenek Merta, instrumentalista, skladatel, producent, pedagog a spisovatel, je pro mě fenomén na poli improvizace. Jeho cit pro interpretaci je skvělý, zejména obdivuji velmi rychlou orientaci v hudebních systémech, které velmi rychle promění ve vlastní výklad, v bohémskou až éterickou pulzaci, která se dostane posluchači pod kůži a následně se umístí zasažením zlatého středu vnímání hudby – v srdci.
Hobojista Vilém Veverka se nebojí jít naproti hudebním skladbám z různých období a tím i žánrů. Sám jsem měl tu čest s ním vystupovat jako součást sboru Notre Dame, kdy na programu byly soudobé skladby Josefa Vejvody. Podle mého dokáže svou interpretací hoboj doslova roztavit. Skladbám dodává silný náboj, z třeskuté kadence dokáže přejít ve velmi tichou jemnost. To vše doprovází bohatou barevností tónů.
Dlouho jsem přemýšlel, jaké označení mám použít. Setkání borců? Mistrů? Skutečně, oba jsou to skvělí mistři svého oboru, ale titul Mistr mi k oběma pánům nesedí, byť by si ho určitě zasloužili. Jak je znám oba, určitě by si toto oslovení nepřáli. Pak mě napadlo Setkání Titánů. To mi zase znělo příliš bojovně. A upřímně, při tomto setkání pánové nebojovali, naopak skvěle souzněli a doplňovali se. A dokonce skvělými „špílci“, jak se říká frázím, kdy se dva do sebe strefují v přátelské nadsázce. Například, v rozčarování Zdenka Merty nad umístěným posterem (bannerem) Viléma Veverky. A tak jsem nakonec zvolil charakteristiku „borci“. Protože oba jsou skutečnými borci v hudebním oboru, každý po svém, a to výrazně.
Večírek, chcete-li koncert, v Kamině Boat byl komorním osvěžením na vlnách Vltavy. Skladby Zdenka Merty - Ragtime, Vivo, Ave Maria, Bluesy a Tango nuevo, jsou velmi hudebně bohaté. Rovněž interpretace skladby Oblivion od Piazzolly byla velmi originální volbou jiného zvuku než klavíru (Zdenek Merta hrál na elektronické klávesy Yamaha).
A jak to tedy je s těmi žánry? Hráli oba pánové pop, jazz, klasiku? Hráli hudbu. A ta a potažmo jakýkoliv druh umění (divadlo, tanec, výtvarné umění...) působí na vnímání člověka. Osobně k takovýmto koncertům přistupuji jedině s tímto klíčem - poslouchám, nechávám se unášet a přijímám evokace, které ve mě skladatel, interpret a všichni ve společném sdílení vyvolají. Nezbývá než se těšit na jejich plánované vystoupení ve velkém sále Rudolfina. Pro tento projekt hledají oba pánové název. A hlavně, hudební klub Kamina Boat určitě neplave stranou pražského klubového proudu.

www.kaminaboat.cz

30.9.2019 10:09:38 Josef Meszáros | rubrika - Recenze