zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudba k siréně - u vody, s vodou a živými sirénami

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Orchestr BERG ve spolupráci s Českým rozhlasem připravil další hudební intervenci ke zkoušce sirén. Tentokrát posluchače láká ve středu 7. srpna 2019 od 11.50 (!) hod do monumentální hydraulické haly Výzkumného ústavu vodohospodářského v Podbabě. Před unikátním mikrokoncertem se ještě uskuteční komentovaná prohlídka haly. Dostat se do Podbaby je navíc překvapivě snadné, je to pár minut z metra Dejvická nebo z nádraží Praha-Podbaba.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka slaví letos sto let od svého vzniku. Byl jedním z prvních vědeckých ústavů založených v samostatné Československé republice. Součástí oslav je i pátá hudební intervence k pravidelné zkoušce sirén. Uskuteční se první srpnovou středu v monumentální hale s modely vybraných úseků Vltavy a Labe. Pro zvídavé návštěvníky je připravena i komentovaná prohlídka tohoto unikátu.

Autorem hudby a konceptu je tentokrát mladý český skladatel
Petr Hora. Ten se rozhodl ke znějící siréně přizvat i dvě sirény živé – tedy zpěvačky: „Zpívají siréně takovou mantru, která je zároveň i otázkou.“ Jeho skladba zazní ve světové premiéře.
Akce je krátká a volně přístupná, může tak potěšit i ty, kdo by na běžný večerní koncert třeba nepřišli. Léto je také ideální k tomu udělat si polední pauzu o trochu delší, prostě se zastavit uprostřed všedního dne a osvěžit se netradičním zážitkem. Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG upozorňuje: „Je to celé překvapivě blízko – pouhých pár minut autobusem z Dejvické nebo pěšky z nádraží Praha-Podbaba.“ A komu se nepodaří dorazit do Podbaby, může poslouchat přímý přenos na stanici Vltava Českého rozhlasu.
Orchestr BERG vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ kompozic určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. A protože siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj, tento projekt ji oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek. Všechny akce cyklu přenáší v přímém přenosu Český rozhlas Vltava.

3.8.2019 17:08:34 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ráj (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Chopin a Sandová: Milostné preludium

M. Dvořák a Z. Bydžovská (Foto: M. Babic)

ProART Company uvede k patnáctiletému výročí svého působení novou premiéru pod názvem Chopin a Sandová: Milost ...celý článek


Dílo baletní legendy v přímém přenosu do kin

Violoncellistka

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února 2020 b ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 9. týden

Olympic – procházka historií

Folklorika: Heligonka z trojmezí
Zpěvačka a heligonkářka Vlasta Mudríková přispívá k zachování koloritu kys celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Borsalino příběh skutečných gangsterů

Alain Delon a Jean-Paul Belmondo (Borsalino)

Borsalino
Jean-Paul Belmondo a Alain Delon, dva gangsteři, jedna žena a příliš malá Marseille. Francouzsko- celý článek

další články...