zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel barytonista Miroslav Smyčka

Eva Valentová a Miroslav Smyčka (Madame Buterfly)

S lítostí oznamujeme, že †25. dubna 2017 zemřel ve věku nedožitých 91 let dlouholetý sólista opery Jihočeského divadla, barytonista Miroslav Smyčka.
Narodil se 11. září 1926 v Olomouci, absolvoval reálné gymnázium v Brně, v letech 1945 - 1949 studoval filozofii a filologii na Masarykově univerzitě v Brně.
V době univerzitních studií zároveň studoval zpěv na hudební škole a konzervatoři a v roce 1949 byl angažován ve sboru Státního divadla v Brně. Po ukončení základní vojenské služby pokračoval v operním sboru v Slezském divadle v Opavě a roku 1953 započala jeho kariéra operního sólisty v divadlech v Liberci, Opavě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Po odchodu do penze se vrátil zpět do Českých Budějovic a v letech 2005 – 2011 působil jako člen sboru opery Jihočeského divadla.

Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE – odborového svazu profesionálních zpěváků ČR a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.
Od 50. let 20. století byl aktivním esperantistou, koncertoval v jazyce esperanto na mnoha mezinárodních akcích v Česku i v zahraničí. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu.
Ztvárnil dlouhou řadu prvooborových barytonových úloh v českých operách, jako Tausendmark ve Smetanových Braniborech v Čechách, Vladislav i Budivoj v Daliborovi, Přemysl v Libuši, Kalina v Tajemství, Marbuel ve Dvořákově Čertovi a Káče, Bohuš i Adolf v Jakobínovi, Přemysl ve Fibichově Šárce či Petr Vok v Pauerově opeře Zuzana Vojířová. Byl významným verdiovským pěvcem, na prknech Jihočeského divadla zpíval například role Rigoletta, Germonta v Traviatě, hraběte Lunu v Trubadúrovi, Renata v Maškarním plese a další. Nevyhýbal se ani rolím v operách G. Pucciniho (Tosca – Scarpia), W. A. Mozarta (Figarova svatba – hrabě Almaviva), Bizeta (Carmen – Escamillo) nebo P. I. Čajkovského (Piková dáma – Jeleckij i Tomskij). Jen na prknech Jihočeského divadla vystoupil jako sólista ve 23 operních inscenacích.
S úctou vzpomínáme.

28.4.2017 15:04:42 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Zprávy

Mezinárodní Letní hudební akademie

Mezinárodní Letní hudební akademie

Už v neděli 18. srpna 2019 zahájí svůj program druhý ročník Letní hudební akademie Kroměříž. Nabízí příležitos ...celý článek


Olga Jelínková ztvární Mozartovy šlechtičny

Olga Jelínková

Září bude pro českou sopranistku Olgu Jelínkovou ve znamení „mozartobraní“. Nejprve zahájí operní ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Vychází Poslední deník Květy Fialové

Přebal knihy Poslední deník Květy Fialové

Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubán celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Příběhy filmových legend - Cary Grant

Cary Grant

Cary Grant
Idol žen celého světa, žádaný a žádoucí kolega těch nejkrásnějších hereček. Osobní život hvězdy celý článek

další články...