zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel barytonista Miroslav Smyčka

Eva Valentová a Miroslav Smyčka (Madame Buterfly)

S lítostí oznamujeme, že †25. dubna 2017 zemřel ve věku nedožitých 91 let dlouholetý sólista opery Jihočeského divadla, barytonista Miroslav Smyčka.
Narodil se 11. září 1926 v Olomouci, absolvoval reálné gymnázium v Brně, v letech 1945 - 1949 studoval filozofii a filologii na Masarykově univerzitě v Brně.
V době univerzitních studií zároveň studoval zpěv na hudební škole a konzervatoři a v roce 1949 byl angažován ve sboru Státního divadla v Brně. Po ukončení základní vojenské služby pokračoval v operním sboru v Slezském divadle v Opavě a roku 1953 započala jeho kariéra operního sólisty v divadlech v Liberci, Opavě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Po odchodu do penze se vrátil zpět do Českých Budějovic a v letech 2005 – 2011 působil jako člen sboru opery Jihočeského divadla.

Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE – odborového svazu profesionálních zpěváků ČR a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.
Od 50. let 20. století byl aktivním esperantistou, koncertoval v jazyce esperanto na mnoha mezinárodních akcích v Česku i v zahraničí. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu.
Ztvárnil dlouhou řadu prvooborových barytonových úloh v českých operách, jako Tausendmark ve Smetanových Braniborech v Čechách, Vladislav i Budivoj v Daliborovi, Přemysl v Libuši, Kalina v Tajemství, Marbuel ve Dvořákově Čertovi a Káče, Bohuš i Adolf v Jakobínovi, Přemysl ve Fibichově Šárce či Petr Vok v Pauerově opeře Zuzana Vojířová. Byl významným verdiovským pěvcem, na prknech Jihočeského divadla zpíval například role Rigoletta, Germonta v Traviatě, hraběte Lunu v Trubadúrovi, Renata v Maškarním plese a další. Nevyhýbal se ani rolím v operách G. Pucciniho (Tosca – Scarpia), W. A. Mozarta (Figarova svatba – hrabě Almaviva), Bizeta (Carmen – Escamillo) nebo P. I. Čajkovského (Piková dáma – Jeleckij i Tomskij). Jen na prknech Jihočeského divadla vystoupil jako sólista ve 23 operních inscenacích.
S úctou vzpomínáme.

28.4.2017 15:04:42 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hledání ztraceného času (NdB)

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

13. komnata Jiřího Klema

Jiří Klem

13. komnata Jiřího Klema
Charismatický herec byl napaden a zraněn výtržníkem. Následky zranění má dodnes. P celý článek

další články...

HUDBA

13. komnata Ivana Hlase

13. komnata Ivana Hlase

13. komnata Ivana Hlase
Známý zpěvák, skladatel, textař a kytarista prožil traumata v rodině a zvítězil v b celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Román Tobiáš Lolness vypráví Jiří Lábus

Přebal CD Tobiáš Lolness

Román francouzského autora Timothée de Fombelle patří mezi současná nejúspěšnější díla pro děti. Rozhlasová dr celý článek

další články...