zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svatovítské varhanní večery 2016

Svatovítské varhanní večery 2016

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá pod názvem Svatovítské varhanní večery letos již šestý ročník mezinárodního varhanního festivalu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Koncerty začínají vždy od 19:00 h - 12. července 2016Imrich Szabó (Slovenská republika); 19. července 2016 Václav Uhlíř a 26. července 2016 Zdeněk Nováček.

Projekt, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup Dominik kardinál Duka, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny.

Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal. Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

Festival rovněž vytváří příležitost slyšet ve čtyřech festivalových večerech (festivalové úterky v období 5. - 26. července) v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů. Záměrně jsou do program zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu MgA. Josef Kšica.

  • Imrich Szabó (1956) se narodil v Nových Zámkoch. Jeho prvním pedagogem varhanní hry byl István Baróti v Budapešti. Na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě studoval ve třídě Ferdinanda Klindy. Po absolutoriu, jako stipendista Slovenského hudobného fondu si zdokonaloval svůj umělecký profil u Ivana Sokola. Získal ocenění na několika soutěžích doma i v zahraničí. Kromě domácích vystoupení koncertoval v Německu, Francii (Cathédrale Notre-Dame Paříž, Saint-Sernin Toulouse), Švýcarsku (Cathédrale Lausanne), Švédsku, Velké Británii, Česku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku, Lotyšsku, Arménii a Gruzii. Byl hostem řady mezinárodních varhanních festivalů. Realizoval početné nahrávky světové i domácí tvorby pro různé hudební vydavatelství (Opus, Diskant, Pacific Music, Panton, Intercord, Vydavateľstvo Rádio Bratislava), Slovenský rozhlas, Český rozhlas a Slovenskou televizi.
    Je iniciátorem Varhanních koncertů pod pyramídou, pořádaných Slovenským rozhlasem v Bratislavě. Věnuje se i organologické činnosti jako odborný poradce při rekonstrukcích a restaurování varhan. V letech 1988 až 2003 vyučoval hru na varhany na Konzervatóriu v Bratislave, od roku 1995 působí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave jako docent.


  • Václav Uhlíř (1954)
    Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl přijat na Akademii múzických umění v Praze do třídy Prof. Jiřího Reinbergera. Absolvoval v roce 1980 u Prof. Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Od roku 1974 se soustavně věnuje koncertní činnosti u nás i v zahraničí. Zajímavé jsou rovněž nahrávky pro rozhlas a hudební vydavatele. Z jeho četných nahrávek pro rozhlas stojí za zmínku zejména cyklus českých historických varhan, který se dodnes vysílá na stanici Vltava. Z diskografie, která čítá na 20 CD je pozoruhodný zejména profilový kompaktní disk s názvem Česká varhanní tvorba. Od roku 1990 zastává na biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa. Je rovněž spoluautorem publikace Historické varhany v Čechách (Libri 2000) a autorem monografie Varhany královéhradecké diecéze (Garamon 2007). Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Mons. Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.


  • Zdeněk Nováček absolvoval varhanní studia nejprve na brněnské konzervatoři ve třídě Josefa Pukla a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Aleny Veselé. Nabyté znalosti a zkušenosti si dále rozšiřoval na mistrovských interpretačních kurzech. V Belgii u Flora Peeterse studoval především díla Césara Francka a významných francouzských romantických autorů, u Luigiho Celeghina v Itálii se věnoval studiu italské barokní hudby, zúčastnil se rovněž interpretačních kurzů u Gastona Litaize a Luigiho Ferdinanda Tagliaviniho. Během studia absolvoval několik národních i mezinárodních soutěží – Pražské jaro, Manchester (finalista), Interpretační soutěž ministerstva kultury ČSR (laureát). Pravidelně koncertuje doma i v zahraničí, představil se publiku např. ve Španělsku, Německu, Rakousku, USA,Itálii, Francii, Polsku, Anglii, Belgii, Slovinsku, Maďarsku, atd. Jako varhaník a cembalista po léta spolupracoval s Brněnskou filharmonií a s Brněnským komorním orchestrem. Pořídil řadu nahrávek pro české i zahraniční rozhlasové společnosti a pro Českou televizi. Vedle koncertní činnosti působí řadu let jako pedagog na brněnské konzervatoři a jako docent na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde vychoval celou generaci vynikajících varhaníků, dnes již renomovaných koncertních umělců. Je zván jako porotce národních i mezinárodních soutěží.
  • 11.7.2016 08:07:06 JoMe | rubrika - Festivaly

    Časopis 19 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Festivaly

    Lípa Musica přichází s pestrým programem

    Jiří Pavlica

    Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek


    Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

    Matthias Kirschnereit

    Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek



    Časopis 19 - sekce

    HUDBA

    Hudební tipy 20. týden

    Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

    13. komnata Kuby Ryby
    Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

    The Dark Side Of The Moon Competition

    Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

    další články...