zvláštní poděkování
Quantcom.cz

PKF pod francouzskou taktovkou – sezóna 2016/ 2017

Emmanuel Pahud

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tato sezóna pro PKF – Prague Philharmonia ještě zdaleka neskončila, avšak již nyní představil orchestr veřejnosti program 23. sezóny 2016/2017.
PKF má před sebou ještě několik koncertů včetně „loučení“ 5. června v podobě monumentálního zřídka uváděného vokálně – symfonického duchovního díla Felixe Mendelssohna – Bartholdyho LOBESGESANG s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Emmanuel Villaum stojí v čele PKF ve funkci šéfdirigenta a hudebního ředitele již druhý rok a orchestru se s ním „zatím nadmíru daří naplňovat vše, co jsme si od jeho angažmá slibovali“, říká ředitel PKF Radim Otépka. „A to především co se kvality uměleckých výkonů týče a rovněž v oblasti zahraničních kontaktů, koncertních i nahrávacích projektů&ld quo“. Spolupráce se vyznačuje oboustranným uměleckým i lidským respektem orchestru a dirigenta, nepřetržitým dialogem na různá témata.

Tiskovou konferenci 14. dubna zahájila stylově hudební ukázka Fantaisie op. 79 Gustava Faurého v podání flétnisty Oto Reipricha a harfenistky Dominiky Ťuková. Výhled do nové sezóny pak otevřel předseda správní rady Martin Klimpl, který zmínil praktické otázky – získávání finančních prostředků od pražského magistrátu a Ministerstva kultury - v současnosti se rýsuje možnost, že by mohlo dojít k ustanovení jiného výhodnějšího režimu financování ze strany MK – a problémy s technickým zázemím.
Zatímco letošní koncertní sezóna se nesla ve znamení Bohuslava Martinů a francouzské hudby, zohlední dramaturgická linie příští sezóny výročí Mozartova narození před 260 lety a 120. výročí úmrtí Johannese Brahmse, které připadá na rok 2017 - Mozart jako základní součást PKF, na němž orchestr vyrůstal, Brahms jako prostředník mezi První a Druhou vídeňskou školou. V Rudolfinu, ve Foru Karlín, Obecním domě a v dalších prostorách zazní ale i díla Dvořákova, Vivaldiho, Salieriho, Foersterova, Webera a soudobých tvůrců.

V 10 koncertech orchestrální řady A povedou umělecký dialog kmenoví hráči PKF se světovými hvězdami jako jsou flétnista Emmanuel Pahud, hobojista Albrecht Mayer, trumpetisté Gábor Boldoczki, a Sergej Nakarjakov, hornista Stefan Dohr, klavíristé Louis Lortie a Helène Mercierová. Bude to „nikoliv bitva, nikoliv konfrontace, ale výměna uměleckého názoru,“ která má naše umělce povzbudit a motivovat. Hned na úvodním koncertě 26. září ve Španělském sále na Pražském hradě se například setkají na pódiu flétnisté Oto Reiprich z PKF a vzácný host Emmanuel Pahud.

Cyklus komorní hudby K neboli Komorní dialogy napříč staletími zahrnuje 10 koncertů s repertoárem v rozsahu od 17. století po současnost. Na prvním z koncertů probíhajících v Českém muzeu hudby 19. vyslechnou přítomní francouzskou hudbu – Maurice Ravela, Jacquese Iberta a Claude Debussyho v podání Dechového kvinteta PKF a kromě toho francouzskou poezii nové doby v překladech K. Čapka, kterou přednese Jan Čenský.

V cyklu S - Krása dneška se věnuje PKF soudobé hudbě. V příští sezóně půjde o „Dualismus v českém 21. století“, v němž se setkají na „šesti koncertech dvě generace, dvanáct individualit, dvanáct světů, nekonečné obzory“. Všechny koncerty se odehrávají v Experimentálním prostoru NoD v Roxi kromě mimořádné akce 3. listopadu. V komponovaném hudebně literárním večeru u příležitosti výstavy k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla se v Centru současného umění DOX potkají Miloš Orson Štědroň (1973) a Pavel Kosatík (1962).
Koncerty PKF nejsou určené jen dospělým, velkou oblibu se získala řada pro nejmenší posluchače s nezvyklými průvodci, skřítky Šimym a Lupim nebo koncerty pro školy.

Činnost PKF se neomezuje jen na koncertování u nás, poměrně dlouhou dobu zabírají zahraniční turné a účast na mezinárodních festivalech. Více než 80 dní stráví PKF v příští sezóně na zájezdech v různých částech světa, při nichž bude spolupracovat s vynikajícími sólisty např. cellistou Gautierem Capuçonem, houslistkou Sarah Chang, operními divami Annou Netrebko a Dianou Damrau a dalšími. V USA prožije PKF celý leden 2017 a mimo jiné vystoupí v prestižní Symphony Hall v San Francisku. K pozoruhodným projektům v zahraničí bude patřit nastudování dvou baletních inscenací s prominentními ba letními soubory – Baletem Borise Eifmana z Petrohradu a American Ballet Theatre z New Yorku v Královské opeře v Ománu.

PKF natočil přes 70 kompaktních disků pro významná domácí i zahraniční hudební vydavatelství a bude v natáčení pro světové „labely“ přirozeně pokračovat i nadále.
Svým příznivcům i novým zájemcům předkládá PKF pro příští sezónu široký repertoár, v němž se počítá s velkými i malými, s nejrůznějšími zálibami, prioritami a zaměřením a z něhož je možné si vybírat již nyní, protože 14. dubna byl zahájen prodej abonentních vstupenek na všechny cykly.

www.pkf.cz

18.4.2016 09:04:24 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek


FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Startuje nová celoplošná televize OK TV

Moderátoři OK TV

Na český mediální trh vstupuje nová celoplošná zábavně-lifestylová a hudební televizní stanice OK TV. Stanice celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama celý článek

další články...