zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOK věnuje dva večery svým koncertním mistrům

Rita Čepurčenko

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své narozeninové sezóně příběhů připomíná osobnosti, které ho od počátku formovaly. Proto na listopadových abonentních koncertech uctí své koncertní mistry, těm současným dá prostor v sólových partech slavného Brahmsova Dvojkoncertu. Na koncertech 5. a 6. listopadu je doplní česká premiéra skladby ELEVATION Andrewa Svobody a výběr z Prokofjevova baletu ROMEO A JULIE.

„Na koncertní mistry se nesmí zapomínat. Většinu slávy sklízejí dirigenti a sólisté, ovšem koncertní mistr je pravou duší orchestru, je to kapitán a mluvčí znějícího organismu,“ podotýká dramaturg FOK Martin Rudovský.
Hudební setkání ve Smetanově síni v sobě však ukrývají ještě dva zajímavé příběhy. Před deseti lety zemřel skladatel Andrew Yin Svoboda, kanadský rodák, po matce Číňan, po otci Čech. Bohužel zemřel pro své blízké, ale i pro celý hudební svět strašně brzy, ve svých 27 letech. Zanechal po sobě jen pár kompozic, které jsou neuvěřitelné svou hloubkou a propracovaností. Na koncertech FOK zazní v české premiéře jedno z nich - Elevation, psané pro Radio France.
Druhým výročním příběhem je všeobecně slavených 450 let od narození Williama Shakespeara. Program po přestávce bude tvořit výběr ze suit k baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva, neboť v historii nevzniklo mnoho lepších hudebních odlesků dramatického titána alžbětinské Anglie. Výběr provedl dirigent koncertů Andreas Sebastian Weiser.

Koncerty nabídnou i unikátní možnost k setkání s bývalými koncertními mistry FOK, kteří si užijí roli čestných hostů. Za všechny jmenujme Zdeňka Koníčka (*1918), zakladatel Kvarteta hl. m. Prahy, emigranta z roku 1968, který se znal se zakladatelem orchestru FOK Rudolfem Pekárkem (1900 - 1974). Zajímavých osudů se v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK skrývá mnoho a osmdesátá sezóna je skvělou možností k jejich odkrývání.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: Václav Strnad, Bruno Bělčík, Karel Šroubek, Štefan Czapáry, Břetislav Novotný, Jan Opšitoš, Jiří Tomášek, Josef Riedlbauch, Miroslav Laštovka, Antonín Pergler, Jan Mráček, Zdeněk Koníček, Miroslav Petráš… Co všechna tato jména spojuje? Jde o bývalé koncertní mistry Pražských symfoniků, od prvních po nedávné. A právě jim jsou věnovány tyto koncerty. Na koncertní mistry se totiž nesmí zapomínat. Většinu slávy sklízejí dirigenti a sólisté, ovšem koncertní mistr je pravou duší orchestru, je to kapitán a mluvčí znějícího organismu. A přesně takoví jsou také oba dnešní protagonisté -
Rita Čepurčenko a Miloš Jahoda.

VSTUPENKY: www.fok.cz.

3.11.2014 16:11:49 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Proměny nonverbálního divadla

Přebal knihy

V Nakladatelství AMU vychází rozsáhlá kolektivní monografie s názvem Proměny nonverbálního divadla. Mapuje koř celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac celý článek

další články...