zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvě světové premiéry ve Slaném

Česko-japonská společnost vyvíjí od roku 1990 velmi rozsáhlou činnost. Její periodikum, pěkné a uklidňující čtení s mnohovýznamovým názvem KOKORO (srdce, city, úmysly) přináší zajímavé informace z japonské kultury, historie i současnosti, postřehy ze soudobého Japonska a překlady půvabné japonské poezie. Tentokrát obsahovalo Kokoro i přílohu s oznámením několika desítek jarních a letních kulturních akcí jak v Praze, tak mimo ni. Mezi nimi mě zaujalo oznámení Slavnostního koncertu v rámci Dnů japonské kultury ve Slaném. Zahořela jsem zvědavostí a protože do Slaného je to z Prahy po dálnici co by kamenem dohodil, na koncert jsem se rozjela.

Po úvodních projevech slánského pana starosty, Jeho Excelence japonského velvyslance a dalších řečníků jsem pochopila: Královské město Slaný se stalo a ještě stane sídlem několika velkých japonských firem, které si nedaly ujít příležitost k reklamě, avšak nikoliv pomocí obvyklých billboardů, nýbrž kulturních akcí. Kromě výstavy fotografií z Japonska se tu od 1. do 20. dubna konaly pořady o japonských bojových uměních, o japonských mečích, čajových obřadech a umění ikebany.
Důležitou součástí Dnů japonské kultury byl koncert, který se konal 11. 4. v krásné, dokonale obnovené kapli Nanebevzetí Panny Marie při bývalém piaristickém gymnáziu na náměstí. Na programu byly skladby G. F. Händela a W. A. Mozarta, ve kterých jsme slyšeli i sólisty, skvělou sopranistku Michiyko Keiko a trumpetistu Dimitara Dimitrova.
Největší pozornost na sebe ovšem upoutaly premiéry přítomného japonského skladatele, kritika a producenta Kazuhoka Hattoriho (1944) a našeho Vlastislava Matouška (1948). Nutno říci, že oba autoři překvapili. Zatím co Hattoriho půvabná jednovětá skladba pro flétnu a smyčcový orchestr s názvem Vega, zhudebňující starou japonskou pověst o dvou milencích, kterým bylo dopřáno setkávat se vždy jen jednou v roce, je nesena zcela v duchu evropské hudby, Vlastimil Matoušek složil svou sedmidílnou HITORI MONDO (pro hlas, šakuhači a smyčce, 2002, 12:00) na starojaponský text zcela „japonsky“. A zatím co v Hattoriho skladbě se zaskvěla flétnistka Dana Šafránková ve večerních šatech, sólový part šakuhači přednesl sám skladatel v tra-dičním japonském úboru i s ne-vy-hnu-tel-ným proutěným košem na hlavě. Obdi-vuhodný výkon zde podal také barytonista Petr Matuszek, co chvíli pře-kva-pující nezvykle znějícími zvuky a tó-ny. Obě novinky byly přijaty početným publikem s upřímným nadšením.
Dlouhotrvající potlesk platil ovšem po právu i výtečně připravenému Orchestru Atlantis pod vedením jeho dirigenta Vítězslava Podrazila. Cesty do Slaného jsem nelitovala.

11.6.2002 Míla Smetáčková | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek


FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud celý článek

další články...

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo celý článek

další články...