zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaroslav Smolka o dramturgické linií

Galerie (Lichtenštejnský palác) (Foto z webu)

  

Mezinárodní klavírní soutěž Rudolfa Firkušného určena pro interprety, kteří nepřesáhli věkový limit 26 let. Předsedou poroty je jmenován prof. Peter Toperczer. Pro vítěze budou vedle peněžních ocenění připraveny i zajímavé příležitosti k uměleckému uplatnění: koncerty v Japonsku, koncertantní vystoupení s jed-ním z před-ních českých symfonických orchestrů, rozhlasové nahrávání a další.
K zodpovězení otázek, které se týka-jí organizačních zásad, dra-maturgické linie jednotlivých kol a veš-kerých zajímavostí se soutěží spojených, jsem si přizvala jejího uměleckého ředitele, prof. Jaroslava Smolku.

  • První otázky směřovaly k to-mu, jakou má nová Klavírní soutěž Rudolfa Firkušného koncepci, komu je především určena a ja-ké jsou její cíle?
    Potřebu nové soutěže vyvolaly zejména prudce zvýšené nároky na úroveň i renomé mladých umělců, kteří v průběhu studia či po něm prokázali oprávněnost ambicí na profesionální sólistickou dráhu. Ruku v ruce s tím, jak se objevují technicky i umělecky neuvěřitelně zralé osobnosti mladých klavíristů, rostou obecné nároky na mladé lidi, kteří se chtějí profesionálně věnovat sólistické a ko-mor-ní dráze. K to-mu, aby se prosadili, potřebují nějaký průkazný úspěch a tím je třeba umístění v některé z vrcholných interpretačních soutěží. Mezinárodní klavírní soutěž Rudolfa Firkušného by měla být další takovou šancí, která je dostupná v České republice.


  • Mezinárodní dosah nového klání má však i další důvody. Chce totiž přilákat i špičkové nastupující talenty z ostatních zemí do České republiky.
    Ano, ale potřebu náročné mezinárodní soutěže v České republice vedle zahraničních akcí takového druhu naléhavě pociťujeme také ve vztahu k uplatnění významných hodnot české hudby v repertoáru domácích i zahraničních mladých klavíristů. Každá taková soutěž totiž svými repertoárovými nároky podstatně ovlivňuje programovou skladbu při debutu špičkových interpretů, kteří z ní vyšli. Proto jsme soutěž zaštítili jménem nejvýznamnějšího českého klavíristy 20. století Rudolfa Firkušného, v chlapeckém věku žáka Leoše Janáčka a ve 30. až 90. letech světově proslulého sólisty. V zahraničí vykonal nesmírně mnoho pro šíření české klavírní tvorby od Smetany až po modernu a pro-ka-zoval srovnatelnost jejích kvalit se špičkovými klavírními díly předních světových skladatelů 19. a 20. století i jedinečnost hodnot české hudby. Proto se soutěžní podmínky vedle požadavků na interpretaci nejvýznamnějších děl světových mistrů soustřeďují ve jménu tradice Rudolfa Firkušného právě k výběru z umělecky nejvýznamnějšího českého repertoáru.
  • Je tento cíl zajištěn nějakými konkrétními požadavky či výběrem skladeb v soutěžních podmínkách?
    Samozřejmě. V prvním kole mají kandidáti na výběr vedle libovolné dvojice Preludia a fugy z Temperovaného klavíru Johanna Sebastiana Bacha jednu z kon-cert-ních etud Ference Liszta, Fryderyka Cho--pina nebo Bedřicha Smetany, povinnou skladbou budou Smetanovy Tři poetické polky op. 8 nebo výběr z cyklu Leoše Janáčka Po zarostlém chodníčku. V dru-hém kole je první předepsanou skladbou rychlá věta z klasické sonáty Josepha Haydna, Wolfganga Ama-dea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta nebo klasiků českého původu Jana Ladislava Dusíka či Jana Václava Huga Voříška. Dále je tu libovolná skladba Bedřicha Smetany v do-poručené délce kolem 10 minut, výběr skladby některého z kla-si-ků moderny první poloviny 20. století, Maurice Ravela, Igora Stravinského, Sergeje Prokofjeva, Bély Bartóka nebo také Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Josefa Suka a Vítězslava Nováka, a konečně soudobá skladba vytvořená v druhé polovině 20. století - nejlépe z tvorby vlastní kultury.
  • 27.4.2002 Hana Jarolímková | rubrika - Rozhovory

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Časopis 18 - sekce

    DIVADLO

    Bouře hra Williama Shakespeara

    Bouře

    Bouře
    Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Film na motivy povídek Oty Pavla

    Smrt krásných srnců

    Smrt krásných srnců
    Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

    další články...