zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Opera Národního divadla 2011/12

Antonín Dvořák

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Krátce poté, co si připomeneme 170. výročí narození Antonína Dvořáka, uvede opera Národního divadla jako první premiéru v sezoně 2011/2012 jeho Jakobína v hudebním nastudování šéfdirigenta orchestru Tomáše Netopila a režii Jiřího Heřmana. JAKOBÍN se tak stane osmým českým titulem na aktuálním repertoáru opery Národního divadla. Vedle tradičního názvu této oblíbené opery inscenátoři kladou na stejnou úroveň i málo známý, původní název jeho libretní předlohy „Matčina píseň“, který trefněji vystihuje něžnou, vřelou a shovívavou atmosféru Dvořákova díla. Tuto zajímavou dvojitost názvu opery zdůrazňuje i grafické pojetí plakátu k inscenaci. O svém režijním pojetí Jakobína Jiří Heřman říká: „Hlavní inspirací bude pro mě poetický svět české venkovské školy a charismatická postava pana učitele, který v nás dospělých stále vidí děti, chybující i milující.“ Premiéry Jakobína v Národním divadle jsou naplánovány na 8. a 9. října 2011.

Vskutku událostí pro celou českou operu bude světová premiéra (14. ledna 2012) nového díla Marka Ivanoviće ČAROKRAJ, jehož vznik inspiroval oblíbený román anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík. Po inscenaci opery Kráska a zvíře Philipa Glasse a jazzové buffopery Dobře placená procházka se do Národního divadla vrací inscenační tým Petra a Matěje Formanových. "Při současných pracích na nábřeží v těsné blízkosti Národního divadla byl pod historickou budovou objeven vchod do světa, o kterém se kroniky zmiňují jako o bájném ‚Čarokraji’. Jeho prostory, populaci, zvířata, rostlinstvo i zákonitosti nyní zkoumá skupina dobrodruhů a veřejnosti by měl být odhalen a zpřístupněn v lednu roku 2012,“ upozorňuje Petr Forman.

V české premiéře představí Národní divadlo operu GLORIANA jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Benjamina Brittena. Tato opera, původně komponovaná u příležitosti korunovace britské královny Alžběty II., je záměrně dílem dvou tváří historickou freskou, zachycující události, kulturu a atmosféru slavné alžbětinské doby na sklonku 16. století, i odvážnou psychologickou studií královny Alžběty I., v níž se odehrává neúprosný spor ženského citu s chladným rozumem vládkyně. Hlavní dějovou linii příběhu tvoří paradoxní vztah královny Alžběty k Robertu Devereuxovi, hraběti z Essexu, kterého Alžběta miluje, a přesto ho odsoudí k smrti. Režie se ujme Jiří Heřman a hudebního nastudování Zbyněk Müller. Hlavní postavu ztvární německá sopranistka Gun-Brit Barkmin, kterou pražské publikum zná z inscenace Janáčkovy Věci Makropulos a sólistka budapešťské Státní opery Szilvia Rálik. Záštitu nad produkcí přijala britská velvyslankyně v České republice J.E. Sian MacLeod. Premiéry Gloriany se uskuteční 3. a 4. března 2012 v Národním divadle.

Stavovské divadlo je světově unikátním místem, je totiž jediným dochovaným a stále plně funkčním divadlem, v němž se konala světová premiéra Mozartovy opery a v němž zároveň autor své dílo osobně dirigoval. Touto premiérou byla, jak známo, v roce 1787 právě „opera oper“ DON GIOVANNI. Režii Dona Giovanniho přijal umělecký tandem SKUTR režisérů Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. „Nejčastěji užívaným slovem v opeře Don Giovanni je ‚srdce’. A i pro nás je velkým tématem připravované inscenace srdce jako brána k našim vášním a pudům. Vášně a pudy, které jsou v nás skryty, stejně jako se postavy v díle W. A. Mozarta, zapletené do pronásledování jednoho z nejznámějších prostopášníků světa, skrývají za masky a převleky,“ říká k připravované inscenaci Lukáš Trpišovský. „Don Giovanni v nás vzbuzuje vášně, které potřebujeme k životu stejně jako stromy mízu,“ dodává Martin Kukučka. Inscenace v hudebním nastudování šéfdirigenta orchestru Národního divadla Tomáše Netopila bude mít premiéry 9. a 10. června 2012.

Operní premiéry doplní i v sezoně 2011/2012 tradiční koncertní řada. Milovníci barokní opery a umění pěvkyně Magdaleny Kožené se mohou těšit na koncert, v němž světová mezzosopranistka vystoupí společně s orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou italského dirigenta Andrey Marcona.

Rok 2011 je pro Národní divadlo zároveň oslavou významných životních jubilejí a umění tří předních sólistů opery - Evy Urbanové, Ivana Kusnjera a Luďka Veleho. Listopadový operní galakoncert pod vedením dirigenta Roberta Jindry bude věnován právě jim. Do Stavovského divadla opět chystáme na leden 2012 Mozartovy narozeniny, tentokrát s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem, a na Velkopátečním koncertě se představí soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla.

5.9.2011 01:09:35 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...