zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 14. týden

Igor Stravinskij

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Terra musica
Český dirigent a dramaturg Václav Nosek se stal jednou z nejvýznamnějších osobností v dějinách českého operního divadla. Dokázal na českou scénu přivést řadu světových novinek. Soustavně se zabýval operním dílem L. Janáčka a zejména jevištním dílem Bohuslava Martinů, které uvedl u nás poprvé do života. Letos si připomeneme devadesát let od jeho narození. Příběh Mozartovy opery Figarova svatba převedlo Národní divadlo Brno ve své nové inscenaci do prvních let po pádu komunistického režimu. Režisérka inscenace, a také drážďanská pěvkyně Anette Jahnsová, umístila děj do brněnské funkcionalistické vily Tugendhat, jejíž imitace vyrostla na jevišti Mahenova divadla. Jak se představení zdařilo, můžete zjistit v naší reportáži. Na dvoře „krále slunce“, Ludvíka XIV. byly tanec a hudba hlavními složkami společenského života. Sám král byl vynikající tanečník a od mládí osobní přítel skladatele Jeana Baptiste Lullyho. Koncert nově vzniklého komorního festivalu staré hudby „Hudební lahůdky“ nabídl to nejlepší z hudby zlatého věku na královském dvoře ve Versailles, společně s originálními tanečními kreacemi. Více se dozvíte v naší reportáži.
Vysílání: 06.4., 23.10 hod., ČT2; Opakování: 08.4., ČT2., 09.4., ČT2.

Igor Stravinskij: Slavík
Lyrická pohádka o třech dějstvích podle H. Ch. Andersena. Osoby a obsazení: Slavík (Olga Trifonova), Rybář (Richard Samek), Kuchař (Ažběta Poláčková), Císař (Aleš Jenis), Komoří (Ondrej Mráz), Buddhistický mnich (Zdeněk Plech), Smrt (Yvona Škvárová), 1.japonský emisar (Aleš Voráček), 2.japonský emisar (David Nykl), 3. japonský emisar (Václav Lemberk).
Bohuslav Martinů: Ariadna
Lyrická opera o jednom dějství podle hry G. Neveuxe. Osoby a obsazení: Ariadna (Simona Houda-Šaturová), Theseus (Aleš Jenis), Burún (Aleš Voráček), Minotaurus (Ondrej Mráz), Strážce (Richard Samek), Starý muž (Zdeněk Plech).
Sbor (sbormistr Pavel Vaněk) a orchestr Národního divadla v Praze řídí Tomáš Netopil. Záznam koncertního provedení oper I. Stravinského a B. Martinů z Národního divadla v Praze z 29. září 2010. Připravili a uvádějí Jaromír Havlík a Helena Havlíková.
Vysílání: 9. 4., 20.00 hod., Operní večer, ČRo 3 - Vltava

Den České filharmonie
V době natočení pořadu v r. 2006 měla Česká filharmonie za sebou mimořádný umělecký rok. Více než 70 dní na cestách orchestr přivedlo k úspěšným vystoupením na různých koncích světa - do newyorské Carnegie Hall, na PROMS do londýnské Royal Albert Hall, do vídeňského Musikvereinu, tokijské Suntory Hall, Barcelony a dalších španělských měst, premiérově na Tchajwan a v roli rezidenčního orchestru na prestižní Schleswig-Holstein Musik Festival v severním Německu. O to intenzivnější byly pak návraty ke koncertům doma v proslulém pražském Rudolfinu. Byl to rok, kdy německý Frankfurter Allgemeine Zeitung psal v superlativech o znovuzrození českého zvuku orchestru, byl to rok pod taktovkou šéfdirigenta Zdeňka Mácala, byl to jubilejní rok českých skladatelských velikánů Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Jeden umělecký rok končí a začíná další - sezona s pečetí - České filharmonii bude 110 let.
Vůbec první koncert České filharmonie se uskutečnil 4. ledna 1896 v Rudolfinu, dirigoval jej Antonín Dvořák. Než převzal v roce 1919 šéfdirigentskou taktovku první významný dirigent mezinárodního formátu Václav Talich, stáli v čele orchestru Ludvík Čelanský a Vilém Zemánek, epizodně také Oskar Nedbal. Na Talichovu osobnost navázali další vynikající dirigenti: Rafael Kubelík (1942–1948), Karel Ančerl (1950–1968) a Václav Neumann (1968–1990). V devadesátých letech se na šéfdirigentských postech vystřídali Jiří Bělohlávek, Gerd Albrecht a Vladimir Ashkenazy, který stál v čele orchestru do konce sezony 2002/2003. V pořadí desátým šéfdirigentem České filharmonie se od sezony 2003/2004 stal Zdeněk Mácal.
Koncertní sezona 2005–2006 probíhala ve znamení jubilea orchestru. Kromě abonentních koncertů a dalších programů pod taktovkou svého šéfdirigenta s filharmonií v Praze hostovala řada renomovaných osobností mezinárodní a domácí hudební scény, mezi nimi dirigenti sir Colin Davis, Charles Dutoit, Peter Schreier, Robert Spano, Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck, Ondřej Kukal, Ken-ičiro Kobajaši, Jiří Kout, Helmuth Rilling, a sólisté Benjamin Schmid, Peter Jablonski, Jane Eaglen, Sharon Kam, Christian Tetzlaff a jiní, jako dirigent a sólista v jedné osobě pak Shlomo Mintz. V lákavé programové nabídce se kromě kmenového repertoáru objevila díla, která již orchestr dlouho nehrál, např. Stravinského Svěcení jara, Havelkova Pěna, Bachovo Vánoční oratorium, Hindemithova Symfonie Malíř Mathis a česká premiéra Hudby pro klavír levou rukou téhož autora, Honeggerova ?Liturgická? Symfonie č. 3 a jiné. Ve světové premiéře zaznělo pět děl na objednávku orchestru a k jeho jubileu napsaných děl od Otmara Máchy, Evžena Zámečníka, Slavomíra Hořínky, Hanuše Bartoně a Ivana Kurze. Slavnostním koncertem ve Stavovském divadle uctila Česká filharmonie i další významné jubileum této koncertní sezony, 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, který právě ve Stavovském divadle řídil premiéru svého Dona Giovanniho.
Pro Českou filharmonii je již od dob Ančerlových typická bohatá zájezdová činnost na všech kontinentech.
Koncertem s názvem Den České filharmonie, který se uskutečnil 4. ledna 2006 v pražském Rudolfinum, připomíná orchestr 110 let od svého založení.
Vysílání: 09.4., 20.00 hod., ČT2.

Toulky za uměním Hudební toulky se Zdeňkem Mahlerem (4/6)
Bedřich Smetana - neštěstí a heroismus
I další pokračování cyklu věnoval průvodce dr. Zdeněk Mahler přiblížení osobnosti skladatele Bedřicha Smetany. Jeho životní pouť, nyní především spojená s Prahou, se dostává do tragického zlomu - ztráty sluchu.
Smetana si byl vědom svého stále se zhoršujícího zdravotního stavu, věděl, že už nebude nikdy dirigovat, koncertovat, že už nebude schopen ani učit. Přesto se navzdory osudu vypnul k heroickému výkonu - ke kompozici svých vrcholných děl.
Vysílání: 10.4., 14.45 hod., ČT2; Opakování: 11.4., ČT2., 13.4., ČT2.

3.4.2011 21:04:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Cooper přiveze unikátní 3D/AV show

Max Cooper

Britský producent a tvůrce inteligentní taneční hudby Max Cooper představí 16. května svůj nejnovější projekt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...