zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Leoš Svárovský a Jana Boušková s rozhlasovými symfoniky

Harfistka Jana Boušková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V pondělí 22. listopadu zazní ve Dvořákově síni Rudolfina skladby S. Barbera, R. M. Gliera a I. Stravinského. Stane se tak v rámci IV. abonentního koncertu SOČRu, jehož hosty budou dirigent Leoš Svárovský a harfistka Jana Boušková. Stejný program vyslechnou návštěvníci veřejné generální zkoušky téhož dne od 10 hodin. Záznam koncertu nabídne ČRo 3 – Vltava v úterý 30. listopadu 2010 od 20 hodin.

Sólistka na harfu Jana Boušková si našla čas pro zodpovězení několika otázek. Harfa - nástroj známý už dávným Egypťanům... Jeho nejstarší vyobrazení jsou doložena z doby kolem roku 2700 př. n. l., hojně je zmiňován v Bibli. Pro některé nástroj královský, pro jiné andělský, pro Janu Bouškovou každopádně osudový.

  • Kdy jste se rozhodla povýšit harfu na svou celoživotní společnici?
    Upřímně řeknu, že jsem nikdy neuvažovala o jiném povolání. Harfa mi byla společnicí již od narození a později se stala naprosto přirozeně i součástí mého života. Asi mi bylo dáno do vínku, abych tento nástroj dál probouzela k životu. A to mě naplňuje a dělá mi to radost.
  • Jakou pozici přisuzujete harfě v orchestru? A změnila jste nějak svůj názor poté, co jste se stala členkou České filharmonie?
    Harfa v orchestru je jistě důležitá. Je to radost zahrát si skladby autorů, kteří pro sólovou harfu nic nesložili. Ovšem skloubit sólovou činnost s orchestrem je někdy složité a zvyknout si na dvě odlišné strany mince též. Přesto svého působení v České filharmonii zatím nelituji, i když mi někdy přináší velké časové komplikace, které ale zase vyvažuje potěšení z nádherných skladeb a zvuku velkého tělesa, jehož mohu být součástí.
  • K tomu všemu učíte - nejenom v Praze, ale i na Královské konzervatoři v Bruselu, kde jste jedinou profesorkou harfy. Jak přesně vypadá Váš úvazek? A jak se dá taková povinnost zvládat?
    Na Akademii múzických umění i na Bruselské královské konzervatoři mám po sedmi studentech. Do Bruselu lítám většinou během víkendu a jsem velmi vděčná, že jak vedení školy, tak i žákyně chápou mé pracovní vytížení a vycházejí mi vstříc.
  • Máte zapálené studenty?
    Musím přiznat, že mám opravdu báječné studenty, se kterými se nesmírně dobře pracuje. Jsou inspirující, úspěšní a hlavně pracovití. Dělají mi radost.
  • Vaše maminka Libuše Váchalová je harfistka, otec Jiří Boušek flétista, manžel Jiří Kubita hraje na housle v České filharmonii, máte dva syny. Dá se předpokládat, že hudba je v jejich genech pevně zakotvena. Rozvíjí tento dar?
    Bylo by asi opravdu dost neobvyklé, kdyby naši synové neměli k muzice blízko. Oba hrají na housle a zda se hudba stane i jejich povoláním, to je zatím ve hvězdách.
  • V pondělí Vás uslyšíme v Glierově Koncertu. Můžete nám ho trochu přiblížit z hlediska interpretky? Jaký úkol Vám Reinhold Moricevič přichystal?
    Tento koncert pro mě mnoho znamená. Jednak to byla oblíbená harfová skladba mého manžela v dobách, kdy jsme se seznamovali, a také mi přinesl vysněné vítězné vavříny na Mezinárodní harfové soutěži v Americe, kde byl předepsán jako povinná skladba čtvrtého kola. Je to jeden z nejkrásnějších koncertů pro harfu, plný typicky ruských melodií, uplatňující ty nejobtížnější technické prvky. Jsem vždy šťastná, když si ho mohu zahrát a potěšit touto emocionálně silnou hudbou srdce publika.
  • S rozhlasovými symfoniky jste dosud nespolupracovala, co od večera v Rudolfinu čekáte?
    Na naši společnou premiéru se velmi těším. Věřím, že vytvoříme krásnou atmosféru a z naší spolupráce bude cítit radost, kterou předáme dál.
  • Co patří k nočním můrám harfistů?
    Budu mluvit raději jen za sebe. Mou noční můrou je špatně sešlápnutý či samovolně vyskočený pedál během hry, náhlý výpadek paměti z vyčerpání, bolavé puchýře pod nedobře ostříhanými nehty nebo prasklá, popřípadě rozladěná struna během koncertu.
  • Co zajímavého Vás čeká v nadcházejícím období?
    I když mám za sebou velmi náročné dva měsíce, během kterých jsem absolvovala koncerty v Maďarsku, Švýcarsku, Německu, Čechách a Hongkongu, už teď se těším na sólové vystoupení s Českou filharmonií v březnu, kde uvedu koncert Joaquína Rodriga, a též na koncerty a natáčení desky s Magdalenou Koženou v příštím roce.
  • 21.11.2010 12:11:01 Redakce | rubrika - Koncerty

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Bastard (Městské divadlo Brno)

    Články v rubrice - Koncerty

    Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

    Erik Bosgraaf

    Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


    Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

    Lukáš Vondráček

    Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek



    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Naďa - vzpomínkový koncert

    Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

    Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

    další články...