zvláštní poděkování
Quantcom.cz

The Best Of Czech Classics

The Best Of Czech Classics

autor: archiv   

zvětšit obrázek

To nejlepší z české klasiky – název výběrového vydání smyčcových kvartet českých skladatelů plně odpovídá záměru vydavatelství Supraphon uvést hlavně na zahraniční trh komorní díla, která téměř od svého vzniku, i ve světovém měřítku stále reprezentují naše nejhodnotnější skladby tohoto oboru. Jde sice o reprízovaná vydání nahrávek jednotlivých skladeb, tím spíše však mohou zároveň představit i nejlepší interpretační výkony českých umělců. Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Novák v podání Smetanova, Panochova a Škampova kvarteta jsou totiž hudební lahůdky i pro velmi náročné posluchače. Navíc jde o nahrávky, které jmenované komorní soubory uskutečnily ve svých významných interpretačních obdobích a po postupné detailní a zřejmě i letité práci na všech technických a výrazových nuancích všech skladeb i jejich jednotlivých částí. I nejlepší zahraniční smyčcové kvartety, které mají ve svém repertoáru jeden nebo oba Smetanovy kvartety, zatím nepřekonaly úroveň jejich interpretace ve srovnání s úrovní podání našeho Smetanova kvarteta mimo jiné také proto, že nejsou natolik úzce spjaty s živou tradicí české smetanovské a posmetanovské hudby. Dvořákova komorní díla již sice natolik nevycházejí z výhradně českého a slovanského uměleckého a duchovního prostředí, málokteré zahraniční kvarteto však dovede vystihnout jejich citovost, hluboké duchovno a „slovanskou“ měkkost či jemnou podmanivost a s ní i skladatelovu schopnost téměř okamžitě navázat bezprostřední kontakt s posluchačem. Janáčkovy oba kvartety jsou natolik osobité, že cizím umělcům se sotva poštěstí plně vystihnout smysl a záměr jeho tvůrčí a myšlenkové koncepce a stejně tak lokální krajové milieu, které ho v jeho hudebním výrazu tolik charakterizovalo. Novák a Suk jsou rovněž natolik specifické osobnosti a navíc poměrně méně známé, že interpretovat adekvátně jejich díla bývá nepříliš snadnou záležitostí i pro naše umělce. Záměr Supraphonu vydat uvedené nahrávky kvartet, soudě podle pouze anglického průvodního textu, především pro zahraniční zájemce, můžeme tedy mimo jiné považovat i za jakýsi impulz pro zahraniční posluchače, směřující je k poznání autentické české interpretace těchto vynikajících skladeb a do jisté míry i za určité vodítko k jejich studiu a interpretačnímu pojetí pro zahraniční smyčcová kvarteta.

Po technické stránce se však nahrávky nevyhnuly určitým problémům, které souvisejí s jejich výsledným zvukovým vyzněním. I když i nejmodernější nahrávací technika, třeba sotva znatelně, přece jen zkresluje barvu zvuku jednotlivých nástrojů. Zejména u nahrávky Smetanových kvartet je patrná skutečnost, že jejich snímek, zrealizovaný téměř před půl stoletím, měl k dispozici techniku, odpovídající tehdejší úrovni.

SUPRAPHON SU 4003-2
THE BEST OF CZECH CLASSICS. String Quartets.
CD 1: Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll, „Z mého života“, Smyčcový kvartet č. 2 d moll (Smetanovo kvarteto), Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 10 Es dur, op. 51 „Slovanský“ (Panochovo kvarteto).
Nahráno v pražském studiu Domovina 19.–22. 3. 1962 (1–4), 12.–15. 3. 1962 (5–8) a ve studiu Pražského filharmonického sboru 9.–4. 6. 1985 (9–12), hudební režie Miroslav Kuba (1–8), Jaroslav Rybář (9–12), zvuková režie Jiří Otčenášek (1–8), Martin Kusák (9–12).
CD 2: Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 „Americký“, Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op. 106, Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“, op. 35a (Panochovo kvarteto).
Nahráno ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze 6.–8. 11. 1982 (1–4), ve studiu Pražského filharmonického sboru 5.–8. 11. 1984 (5–8) a v pražském studiu Domovina 8. 4. 2006 (9), hudební režie Jaroslav Rybář, zvuková režie Václav Zamazal (1–4), Martin Kusák (5–9).
CD 3: Vítězslav Novák: Smyčcový kvartet č. 2 D dur, op. 35 (Smetanovo kvarteto), Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1, „Kreutzerova sonáta“, Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ (Škampovo kvarteto).
Nahráno ve studiu Československého rozhlasu v Praze 27.–28. 6. 1973 (1–2) a ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze v únoru a březnu 2001 (3–10), hudební režie Bohumil Čipera (1–2), Jaroslav Rybář (3–10), zvuková režie Tomáš Zikmund (1–2), Erich Kunze (3–10).
Celkový čas 219:16 (z toho CD 1 77:26, CD 2 70:19, CD3 71:31)
Zdroj Hudební rozhledy 05/2010 - Oldřich Pulkert

17.5.2010 22:05:11 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...