zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní letní škola dávné hudby ve Varšavě

flétnistka Jana Semerádová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Letos se uskuteční již čtvrtý ročník letní školy dávné hudby. Bude se jednat o hudební semináře, které se budou soustřeďovat na koncertní provedení větších vokálně-instrumentálních forem pozdního baroku a ranného klasicismu. Mladí hudebníci se budou seznamovat se zásadami stylového provedení barokní hudby, s historickými nástroji, budou se zúčastňovat přednášek a diskuzí věnovaných interpretaci barokní hudby. Letní škola se koná ve dnech 28.7.2008 - 30.8.2008 v Hudební škole I. stupně, ul. Orła Białego, Lidzbark Warmiński ve Varšavě a jeho organizátory jsou Hudební sdružení MEDIUS a České centrum ve Varšavě. Mezi přednášejícími budou také tři čeští hudebníci: Jana Semerádová, Julie Braná a Petr Wagner.

Medailonky hudebníků
Jana Semerádová
studovala hru na příčnou flétnu na Konzervatoři v Praze u Jana Riedlbaucha, kde se také stala zakládající členkou Dechového kvinteta Pražské konzervatoře, s kterým koncertovala v USA, UK, Německu, Rakousku a Holandsku. V roce 1994 byla na stáži na konzervatoři v Birminghamu. Vystudovala obor Teorie a provozovací praxe staré hudby, realizovaný Ústavem hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Collegium Marianum – Týnskou školou. Flauto traverso (barokní příčnou flétnu) studovala u Wilberta Hazelzeta na Královské konzervatoři v Den Haagu. V březnu 2003 obdržela 3. cenu na mezinárodní soutěži historických dřevěných dechových nástrojů Telemann-Wettbewerb v Magdeburku a v květnu t.r. si z prestižní mnichovské soutěže 16. Grosser Förderpreiswettbewerb přivezla spolu s Monikou Knoblochovou titul laureáta. Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, s nímž uvádí pravidelné koncerty a hudebně-taneční představení, připravuje dramaturgii programů souboru a věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech. Vystupuje také s dalšími soubory zaměřenými na provozování barokní hudby (Musica Florea, Musica Aeterna, Capriccio Basel, Batzdorfer Hofkapelle). Mimo koncertní a badatelské činnosti se věnuje pořádání interpretačních kurzů staré hudby na Týnské vyšší odborné škole.

Julie Braná (Sukupová)
vystudovala Konzervatoř v Plzni v oboru příčná flétna ve třídě paní prof. M. Kroupové a v letech 1995-96 působila v Karlovarském symfonickém orchestru. Během studia na konzervatoři se intenzívně věnovala hře na flétnu zobcovou – vystupovala s různými soubory «staré hudby», se kterými natočila několik nahrávek (Musica florea, Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, Capella Rudolphina). Hru na zobcovou flétnu studovala od r. 1996 na «Hochschule für Musik und Theater» v Hamburku u prof. Petera Holtslaga a úspěšně ukončila diplomem s vyznamenáním v roce 2001 a koncertním diplomem roce 2004. Věnuje se též hře na barokní a klasicistní příčnou flétnu, kterou studovala od r.2001 na «Hochschule für Künste» v Brémách u prof. Martena Roota a hrála v různých «barokních» orchestrech. Své vzdělání pak dále prohlubovala na mistrovských kursech u renomovaných flétnistů např. B. Kuijkena, W. Hazelzeta, K. Hünteler, M. Verbruggen v Německu, Holandsku, Norsku atd. Od r. 1998 vede třídu zobcové a barokní příčné flétny na Letní škole staré hudby v Prachaticích. V r. 2003 založila spolu s cembalistkou Editou Keglerovou soubor Ensemble Accento. V současné době je profesorkou hlavního oboru zobcová flétna na Konzervatoři v Plzni, vystupuje a nahrává se soubory staré hudby, jako např. Musica Florea, Collegium Marianum, Collegium 1704, Ensemble Inegál.

Petr Wagner
studoval hru na violoncello na pražské konzervatoři u prof. Josefa Chuchra, muzikologii na Karlově Univerzitě v Praze a poté na Royal Holloway University of London. Zde se začal plně věnovat hře na violu da gamba, kterou studoval u Richarda Boothbyho a Jaapa ter Lindena na Akademie für Alte Musik v Drážďanech. Po studiích v Drážďanech následovalo pozvání na Královskou konzervatoř v Haagu k prof. Wielandu Kuijkenovi, kde byl Petrovi v roce 1998 udělen prestižní sólistický diplom Uitvoerend Musicus jako doklad nejvyššího hudebního vzdělání. Jako sólista a hráč continua vystoupil Petr Wagner na mnoha evropských festivalech. V roce 1998 Petr Wagner založil Ensemble Tourbillon, který tvoří mezinárodně uznávaní hudebníci z celé Evropy. Ensemble Tourbillon se zaměřuje na komorní repertoár vrcholného 17. a 18. století). Vedle koncertních aktivit je Petr Wagner rovněž programovým ředitelem Festivalu staré hudby v Českém Krumlově a vyučuje na Hudební akademii Karola Lipinského ve Vratislavi.

28.7.2008 22:07:58 JaSop | rubrika - Z Českých center