zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Detektivní dokument o Gustavu Bromovi

Gustav Brom

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Hudební dokument U sta Bromů je založen na pátrání dvou jazzových detektivů Pavla Jiráska a Vladimíra Strakoše, kteří postupně odhalují jedinečnost Orchestru Gustava Broma mezi ostatními jazzovými big bandy své doby. V jejich pátrání byl shledán brněnský soubor jako zvláštní fenomén představující po většinu své existence výjimečnou hudbení instituci založenou díky mladickému entusiasmu mladého Gustava Broma již v roce 1940. Připomíná zejména éru šedesátých let, kdy byl orchestr hodnocen americkými jazzovými kritiky jako jeden ze šesti nejlepších jazzových ansámblů na světě.

Po mnoha letech nabízí snímek výběr z televizních archivů v rozpětí od padesátých let do současnosti a před kameru přivádí žijící hvězdy orchestru, kterými byly například zpěvačky Jarmila Veselá, Helena Blehárová, nestor souboru, trumpetista a skladatel Jaromír Hnilička a mnoho dalších. Dokument sice reflektuje Bromovskou historii chronologicky, není však pouze historiograficky naučným průřezem. Snaží se všemožnými prostředky o navození atmosféry let minulých. Na pozadí „kultury minulosti“ vystupuje na povrch především jakási ontologická zkušenost společnosti oné doby, jež se dnes nemusí již nacházet v naší paměti. Proto se detektivové stylizací snaží přiblížit zjednodušené představě o průměrném člověku konce šedesátých a začátku sedmdesátých let 20. století. Pokouší se napodobit jeho rétoriku, gesta i vzhled. To vše s nadsázkou, jež nakonec nebyla vzdálená ani členům dnes již legendárního Orchestru Gustava Broma. Televizní pátrání končí vznikem souboru Gustav Brom Big Band pod vedením Vladimíra Valoviče, jenž převzal definitivně dirigentskou taktovku po smrti kapelníka v roce 1995.

Dokumentární esej Pavla Jiráska nahlížející na hudbu od šedesátých let 20. století do současnosti odkrývá hudební duši města ve své originalitě, frustraci, výjimečnosti, zakomplexovanosti, intelektuální potenci i naivní ztřeštěnosti. Dokument se snaží odhalit společná východiska pro uměleckou tvorbu ve městě, které bojuje o prosazení vlastní kultury s hlavním centrem - Prahou. Předem prohraný boj však může produkovat živelný umělecký kvas podivuhodných kvalit vedoucí však spíše na okraj společenského zájmu než do jeho středu. Sebereflexivní zpovědí svědčí skladatelé a hudebníci, jako jsou Miloš Štědroň, Pavel Fajt, Petr Váša, Alois Piňos, Jaromír Hnilička, Zdeněk Plachý, Dan Dlouhý, Zdeněk Kluka, Zdeněk Král a další. Literární fragmenty zazní z úst průvodce Karla Heřmana, frontmana brněnských Čankišou. Dále účinkují: Ty syčáci, Dunaj, Dama Dama, Dunaj, Iva Bittová, Pluto, Něco co hýbe ušima, Ještě jsme se nedohodli, Z kopce, Helmutova stříkačka, Výlet, Bratrstvo, Narvan, Insania, Tara Fuki, Asyl Akt a další.

Snímek získal 1. místo v kategorii Hudba, divadlo, film a literatura na Mezinárodním filmovém festivalu evropského umění v Telči 2007. Premiéra 28. června 2008, ČT2, 22:00 h.

17.6.2008 23:06:52 JoMe | rubrika - Filmová scéna

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v celý článek

další články...