zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Orchestr Glenna Millera přijede v listopadu do Brna, Plzně a Zlína

Orchestr Glenna Millera

autor: Z webu   

Po dvou jarních vyprodaných koncertech v pražském Obecním domě se na začátku listopadu vrátí do České republiky proslulý Orchestr Glenna Millera. Tento bigband, který je jedním ze dvou oficiálních pokračovatelů původního souboru, vystoupí v Brně, Plzni a Zlíně. Pod taktovkou kapelníka Wila Saldena uvede podobně jako letos v Praze program nazvaný Meets the Giants of Jazz, Swing and Entertainment složený z nejznámějších jazzových a swingových skladeb samotného Glenna Millera, George Gershwina či Cole Portera. Zcela jistě tak dojde na slavné „Moonlight Serenade“, „Rhapsody In Blue“, „When The Saints Go Marching In“ nebo „Chattanooga Choo Choo“.
Koncerty se uskuteční - 5. listopadu – Brno, Janáčkovo divadlo; 7. listopadu – Zlín, Velké kino a 8. listopadu – Plzeň, Dům kultury Inwest.

I přesto, že hvězdné kariéry si Glenn Miller užíval pouhých 3,5 roku, stal se nejpopulárnějším šéfem swingového orchestru na světě. K nám jeho písně přivezli američtí vojáci na konci druhé světové války a dodnes se těší oblibě širokého obecenstva. Ve věku pětatřiceti let se Glenn Miller stal v roce 1939 hvězdou amerického jazzového nebe. Tento štíhlý, vážně vyhlížející muž s brýlemi bez obrouček vnesl svým úsilím o sametový, vláčný a na sólistech nezávislý tón do swingové hudby nebývalý perfekcionalismus. Na podzim roku 1939 zazněla z celostátního rozhlasu hudba Millerova orchestru a zanedlouho se jeho skladby „In The Mood“, „Pensylvania 6-500“, „String of Pearls“ či znělka jeho orchestru „Moonlight Serenade“ stávají nejoblíbenějšími hity Ameriky. Za písně „In The Mood“ a „Tuxedo Junction“ se dostal i do Dvorany slávy a obdržel za ně i Grammy. Mezi další jeho hity patří například „Sunrise Serenade", „Over the Rainbow", „Blue Orchids", „The Man With the Mandolin", „Careless", „When You Wish Upon a Star" nebo „Imagination". V roce 1942, kdy určoval swingový sound v celých USA, nabídl Glenn Miller své služby armádě, kde sestavil orchestr amerického letectva. Glenn Miller zemřel při leteckém neštěstí ve věku 40 let. Jeho sláva tím ovšem neskončila, brzy po válce byl dlouholetým členem orchestru Texem Benekem zformován orchestr nesoucí jeho jméno. V roce 1956 taktovku předal Rayi McKinleymu, který byl hlavním bubeníkem Millerova vojenského orchestru. Od roku 1978 vede slavný orchestr Wil Salden, který se ztotožnil s Millerovým mottem: "Každý kapelník sní o tom, že sestaví bezchybný orchestr, který jeho posluchači zaručeně poznají po prvních pár tónech."

6.11.2007 01:11:59 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...