zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marianne Faithfullová oslavila šedesátku

Zpěvačka Marianne Faithfullová

autor: Z webu   

Na sklonku roku oslavila šedesáté narozeniny britská zpěvačka a herečka Marianne Faithfullová. Její život sám by vydal na román. Vyzkoušela si opravdu ledacos, stála ve světle lamp i na prvních stránkách bulváru, mnohokrát se ocitla na ostří života a smrti. Momentálně se Marianne, která byla třikrát vdaná a má dvě vnoučata, zotavuje z rakoviny prsu. Těžko říci, je-li jí co závidět?
Marianne Faithfullová se narodila 29. prosince 1946 v Londýně. Byla tv. dívkou z lepší rodiny - její matka byla rakouskou baronkou, otec univerzitním profesorem. Pikantní je, že k jejím předkům z matčiny strany patří i Leopold von Sacher-Masoch, autor zásadního sadomasochistického díla Venuše v kožichu. Výchovu však měla jako dítě docela přísnou, byla chovankou klášterní školy. Ale po puritánském dětství přišel značně bujný společenský a umělecký život...

Všechno začalo v jedné londýnské galerii, kterou vlastnil John Dunbar, s nímž tehdy Faithfullová žila. Na jednom z večírků se tam v roce 1964 totiž objevil manažer Rolling Stones Andrew Oldham a v mladé plavovlasé dívce ztělesňující andílka i vampa v jedné osobě objevil potenciál hvězdy. Údajně jí smlouvu nabídl dřív, než ji vůbec slyšel zpívat. A už z prvního singlu As Tears Go By, napsaného Jaggerem a Keithem Richardsem, se okamžitě stal hit. V dalších letech se Faithfullové na několik let stala nepřehlédnutelná společnice chlapců z Rolling Stones. Ačkoli jejím manželem a otcem syna Nicholase byl stále John Dunbar, jako její oficiální partner byl vnímán Mick Jagger. Zpěvačka rozšířila svou působnost na další obory umění - na divadle si zahrála v Čechovových Třech sestrách, ve filmu Dívka na motocyklu po boku Alaina Delona a také hrála Ofélii v Hamletovi ve filmu Tonyho Richardsona.
Konec 60. let pro ní ovšem byl tvrdý. V roce 1969, rok poté, co potratila Jaggerovo dítě, se Faithfullové poprvé dotkla smrt: přehnala to s alkoholem a i s barbituráty. Když se probrala z kómatu, procházely jí hlavou vize, které pak zpracovala do textu balady Sister Morphine. Rolling Stones ji posléze natočili na své album Sticky Fingers. Po krachu manželství skončil v roce 1970 i její slavný vztah s Jaggerem, který ji opustil kvůli budoucí ženě Biance. Faithfulloá se tehdy hodně potýkala se životem, který lemovaly pokusy o sebevraždu, pití, heroin, neschopností starat se o dítě a život ve squatu bez zájmu o cokoli. Nakonec se ale vzpamatovala a v roce 1979 své zážitky zúročila v albu Broken English. Získala přezdívku Tom Waits v sukních. Úspěch slavila i další nahrávka - Strange Weather (1987). V 90. letech se pak Faithfullová věnovala šansonu, který jejímu naturelu sedí asi nejvíce. Na albu A Secret Life spolupracovala se slavným skladatelem Angelem Badalamentim, deska 20th Century Blues (1996) je zase zaměřena na písně německého klasika Kurta Weilla. Nahrávka jeho a Brechtovy opery Sedm smrtelných hříchů (The Seven Deadly Sins) zaujala i ve světě vážné hudby. Je považována za jednu z mála hvězd, které jsou v současnosti lepší než před lety. Zásluhu na tom má syrová krása jejího "nemocného" hlasu, léty obroušeného životem, ale i odvaha jít stále dál. Na poslední album Before The Poison, kolekci s pochmurnou atmosférou, jí autorsky přispěli Polly Jean Harveyová a Nick Cave. Na elektronické desce Kissin' Time (2002) zase pracovala s hudebníky až o generaci mladšími, s Beckem, Billym Corganem (Smashing Pumpkins) či členy kapel Blur či Pulp.

Marianne Faithfullová se představila i u nás, když v roce 2002 hostovala v pražské Akropoli. "Můj život nebyly vždy jen samé příjemné okamžiky, ale jsem za něj osudu vděčná: přinesl mi víc dobrého než špatného," říká Marianne, jak se ohlíží zpět na svůj život.

3.1.2007 18:01:50 Jana Soprová | rubrika - Medailony