zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 14. týden

PSH Nekonečný příběh

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

PSH Nekonečný příběh
Stylizovaná dokumentární show o vzniku, úspěchu i pádech populární rapové formace PSH neboli Penerech strýčka Homeboye – Orionovi, Vladimíru 518 a Mike Trafikovi. Režie Štěpán FOK Vodrážka. Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik jsou Peneři strýčka Homeboye. Tři kluci z Prahy, legendární rapeři na prahu středního věku, kamarádi. Všechno začalo v rozdivočelých devadesátkách, graffiti, první pokusy o rap, mejdany, sláva, chlast a drogy. Popularita raketová, ale odpracovaná, pády, krize, návraty. To vše ve znamení spiklenectví, které se postupně proměnilo v nerozlučné chlapské přátelství, zdroj energie i tvůrčích nápadů, rezervoár individuální vnitřní síly nutné k přečkání kritických okamžiků. Vynalézavě natočený trojportrét na tělo se nevyhýbá žádným tabu a možná zodpoví i otázku, co bude, až nebude PSH.
Vysílání: 04.4., 22.45 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2

Rag'n'Bone Man v Basileji
Nepřehlédnutelný Brit s nezaměnitelným hlasem na festivalu ve Švýcarsku v roce 2019. Rag'n'Bone Man, vlastním jménem Rory Charles Graham, si prošel problematickým dětstvím na jihu Anglie a východiskem ze složité situace pro něj byla hudba. V roce 2016 dokázal prorazit s písní Human, které slavila úspěch i v dalších zemí Evropy. Album se stejným názvem, které vyšlo o rok později, vyhrálo BBC Music Awards za Britské album roku 2017. Další velký hit mu v roce 2019 přinesla spolupráce s Calvinem Harrisem, ze které vzešla píseň Giant. Oba tyto velké hity byly součásti vystoupení na festivalu Baloise Session, během kterého Rag'n'Bone Man nabídl fanouškům i další písně, jako třeba Your Way or the Rope nebo Fire.
Vysílání: 02.4., 22.55 hod., ČT art

Tichá píseň Javorů
Legendární muzikantská a sourozenecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi ve vzpomínkovém dokumentu (2013). Oblíbená zpěvačka oslavila v těchto dnech významné životní jubileum. Účinkují: H. a P. Ulrychovi, L. Kopecký, K. a D. Štruncovi, J. Ondrůj a další. Kamera P. Otevřel a P. Vejslík. Scénář a režie J. Vondráček. Hana a Petr Ulrychovi se za 55 let společného působení stali bezesporu hudebními legendami. Za dobu svého působení společně vystupovali s řadou hudebníků a hudebních uskupení. Některé z nich si pozvali do stylizované šatny, ve které na Vás dýchne téměř muzejní atmosféra. Na zdech jsou plakáty ze všech období umělecké dráhy Hany a Petra – účinkování ve skupinách Vulkán, Atlantis, Javory, ze zahraničních turné, z muzikálů Městského divadla v Brně. Na "starožitných" stolcích či poličkách jsou ceny – Bratislavská lyra, Bílá vrána atd. V koutě je opřená kytara, na zdi zrcadlo, ke kterému se Petr obrací ve své písni Já. Ve vzpomínkách také prochází filmovou střižnou i chodbami Mahenova divadla, kde poprvé Petr viděl zpívat svého tatínka.
Vysílání: 03.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.4., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (10/10)
Oskar Petr hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Oskar Petr je významná česká, hudební osobnost, která se nesmazatelně zapsala do historie tuzemské, hudební scény. Zpěvák, textař, hudební skladatel, výtvarník, fotograf, zakládající člen skupiny Marsyas, který je autorem takových hitů, jako například: Chci zas v tobě spát (David Koller), Zmrzlinář (Marsyas), Medvídek (Lucie), Křídla motýlí (Aneta Langerová) a spoustu dalších. Jeho hudební a životní příběh, včetně emigrace do USA (1980), spolupráce s Kamilem Střihavkou a dalších kapel i interpretů, kdy se stal autorem mnoha textů na jejich albech, opět skvěle zapadá do konceptu Ikon.
Vysílání: 05.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art., 09.4., ČT art

Kombo: PSH na Nákladovém nádraží Žižkov
Proslulá skupina Peneři strýčka Homeboye, jejíž kariéra lemuje vše podstatné, co se na české hip hopové scéně událo, a její velkolepá rapmasters show v industriálním prostoru bývalého nádraží. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2015). Účinkují: Vladimir 518, Orion, M. Trafik, O. Anděra, J. Cole, DJ Wich a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, zavítáme do industriální zóny Nákladového nádraží Žižkov, která se stala před pár lety nejen kulturní památkou, ale i jedním z aktuálních center pražské nezávislé hudební scény a rozšiřuje svůj program napříč různými kulturními aktivitami. Právě tady zahájili velkolepé Rapmastares tour legendární Peneři strýčka Homeboye. PSH jsou institucí českého hip hopu. Jejich kariéra lemuje vše podstatné, co se na této české žánrové scéně událo. Od nesmělých začátků, přes boom na přelomu tisíciletí, po současnou dospělost hip hopu a rapu, které se rozkročily do řady dalších subžánrů a odnoží. A moderátoři Johana Matoušková s Pavlem Kučerou nahlédli do muzikantského zákulisí bývalých graffiťáků z Jižáku, kteří dnes patří ke špičce tuzemského rapu, aby zjistili, o čem všem tenhle žánr dnes ještě je.
Vysílání: 05.4., 22.05 hod., ČT art

Rande s hvězdou II: B. B. King
Bluesová legenda, kytarista, zpěvák a skladatel v jedné osobě na podiu v Chicagu i se svými vzácnými hosty. Jeden z nejuznávanějších kytaristů všech dob B. B. King v lednu 2009 vystoupal na pódium v Chicagu se svou kytarou Lucille a připravil fanouškům opravdový zážitek. Ten jim zajistilo nejen Kingovo umění, ale i hvězdní hosté, které si americký bluesman pozval ke společnému vystoupení. Herec a muzikant Terrence Howard si s ním zapíval skladby „I Need You So“ a „I Got Some Help“, bývalý kytarista kapely Bon Jovi Richie Sambora se k legendě připojil v „Let the Good Times Roll“ a sestra popové divy Beyoncé Solange Knowles si s Kingem zazpívala „Thrill Is Gone“. Vyvrcholením celého koncertu pak bylo společné vystoupení s písní „When the Saints Go Marching In“.
Vysílání: 05.4., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 09.4., ČT art., 11.4., ČT art

John Lennon & Yoko Ono – Above Us Only Sky
Hudba Johna Lennona a Yoko Ono zůstává i dnes opravdu nezaměnitelná. Spolupráce obou osobností na albu Imagine i jejich vzájemné soužití ožívá díky rozhovorům i dosud nevydaným záběrům. Britský dokument. V roce 1971 vyšlo nejúspěšnější album Johna Lennona Imagine. Přestože je pod ním podepsaný hlavně slavný ex-Beatle, samotné album provází příběh vztahu Johna a Yoko Ono. Vztahu, kde se osobně i profesně propojují a inspirují dvě umělecké osobnosti. Výsledkem ale není jen hudba, ale i jasně deklarovaný světonázor, který pár veřejně obhajoval.
Režisér Michael Epstein během práce na dokumentu získal přístup k rozsáhlému Lennonovu archivu, kde se mimo rozhovorů a videí ze studia našla i vůbec první nahrávka titulní písně Imagine. Součástí filmu jsou ale také nové rozhovory s nejbližšími Lennonovými spolupracovníky z doby nahrávání alba.
Vysílání: 06.4., 21.00 hod., ČT art

Grandsupertingltangl (9/14) - Máš-li vermut
Jiří Suchý uvádí cyklus dokumentující dějiny české písničky (1970). Vzpomínají Jiřina Šejbalová a Hana Vítová. Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. Umění a kýč, odvěký rozpor související s otázkou, jak je rozlišit. Tentokrát chce být průvodce pořadem zastáncem těch druhých. Shovívavost k prvorepublikovým operetkám a jejím hitům dokládá řadou ukázek z dobových filmů. I tehdy vznikaly populární písničky v podání největších hvězd Lídy Baarové, Věry Ferbasové, Fandy Mrázka, Ljuby Hermanové, Járy Kohouta, Járy Pospíšila, a také Hany Vítové a Jiřiny Šejbalové. Poslední dvě jmenované slavné herečky v pořadu s Jiřím Suchým zavzpomínají na své filmové počátky ve třicátých letech minulého století. Zazní Já bych chtěl mít tvé foto, Venoušku, Já miluji jen vás, Černá čára na zdi, ale i evergreen Život je jen náhoda a jiné písně z filmů Na tý louce zelený, Holka nebo kluk, Pepina Rejholcová, Děvčátko, neříkej ne!, Jsem děvče s čertem v těle, Nevinná, Uličnice, Zlaté ptáče, Peníze nebo život a dalších.
Vysílání: 07.4., 20.15 hod., ČT art

1.4.2024 15:03:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článekČasopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Open House Brno otvírá město

Diversa Quartet

V sobotu 18. května od 9. hodiny se začnou návštěvníkům festivalu architektury a urbanismu Open House Brno 202 celý článek

další články...