zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Věra Martinová (Stodola Michala Tučného)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné hity (2013). Nejznámější skladby Karla Svobody, Jiřího Štaidla a Jaroslava Wykrenta zpívají M. Absolonová, L. Machálková, M. Rottrová, H. Zagorová, J. Zelenková, P. Janů a další. Hrají Boom!Band J. Dvořáka a Neřež Z. Vřešťála. Pořadem provází D. Gondík. Režie M. Čech. Královny popu vstoupily na jeviště poprvé s přelomem tisíciletí a od té doby přitahují pozornost statisíců televizních diváků. Jedna z nejprestižnějších popových událostí, která se odehrála v červnu 2013 v Hudebním divadle v Karlíně, nabídla nezapomenutelný zážitek. Byla poctou legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné evergreeny. Program, v němž vystoupily zlaté slavice, legendy i vycházející hvězdy, je sestaven z nejznámějších skladeb Karla Svobody, Jiřího Štaidla, Jaroslava Wykrenta a dalších. Diváci se mohou těšit nejen na sólová vystoupení, ale i na dueta, ve kterých dostaly příležitost zazářit také pánské hvězdy – ať už frontman skupiny Kabát Josef Vojtek nebo muzikálový herec Jan Kříž či skladatel Jaroslav Wykrent. Dámskou plejádu ozdobily Marie Rottrová, Hana Zagorová, Petra Janů, Monika Absolonová, Leona Machálková, Ilona Csáková a další.
Vysílání: 28.5., 21.20 hod., ČT1

Televizní písničky a songy Janka Ledeckého
Přehlídka hitů zpěváka, kytaristy a skladatele nejen v jeho autorském provedení (2005). Dále zpívají: K. Gott, V. a R. Tesaříkovi, P. Kolář, I. Hlas, J. Kalousek a další. Janek Ledecký se proslavil se skupinou Žentour nejen jako její frontman a zpěvák, ale i jako autor většiny repertoáru. Později se od skupiny oddělil a stal se tvůrcem muzikálů, z nichž nejslavnější Hamlet vznikl podle hry W. Shakespeara. Poslechněte si jeho hity v sestřihu z cyklu Kam zmizel ten starý song – Skončil flám, Dej si říct, Na vteřin pár, Utajený světadíl, Všechno bude fajn, Na ptáky jsme krátký, Sliby se maj plnit o Vánocích, Pěkná, pěkná, pěkná, Celej život kopu hrob a další.
Vysílání: 24.5., 23.05 hod., ČT art

Punk: Jedeme dál (4/4)
Nejedna legenda odešla, ale noví muzikanti šíří myšlenky nespoutaného hudebního stylu dál. Americký cyklus. Živelný Punk urazil od svého zrodu pořádný kus cesty. Na své cestě z okraje společnosti dorazil až na vrcholky hitparád. Z kapel, které se netajily svou nákloností k punku, jako například Nirvana, Bad Religion nebo Green Day se staly celosvětové ikony. Stranou ale nezůstaly ani ženy, které se chtěly projevovat víc a víc. Kapely jako Bikini Kill a L7 mají mezi příznivci tohoto hudebního stylu nezastupitelné místo a svou tvorbou pomohly vzniku neformálního hnutí Riot Grrrl. O jeho významu v závěrečném dílu cyklu pohovoří Kathleen Hanna z Bikini Kill a Donita Sparks z L7. Dave Grohl zase přiblíží vznik grungeového zvuku v Seattlu a připomeneme si vznik legendární Nirvany. Stranou ale nezůstane odkaz a budoucnost punku.
Vysílání: 24.5., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art

Bigbít (35/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Valmez, Ostrava a brněnská alternativní scéna. Betula Pendula, Ciment, Mňága a Žďorp, Buty, Z kopce, I. Bittová, Dunaj a další (1999). Režie V. Křístek. Tento díl zachycuje moravskoslezskou rockovou scénu osmdesátých let. Valašské Meziříčí vynikalo přátelským prostředím Klubu M. Vznikaly kapely Ciment, Betula Pendula, Slepé střevo a zrodila se originální skupina Mňága a Žďorp. Také v Ostravě a Havířově to žilo, byly tu kluby a nové kapely, důležitá byla blízkost a inspirace polského rocku. Dozvíme se o počátcích skupiny Buty s R. Pastrňákem a R. Kroczkem ml… Zavítáme do Brna, kde inspiroval tvůrce alternativní rock, kterému se věnovala řada kapel – například Ještě jsme se nedohodli, nebo Z kopce Petra Váši. Nesmí chybět informace o skupině Dunaj, televize zachytila i první hudební kroky Ivy Bittové a dalších. A nejen pro pamětníky zazní Hodinový hotel, Výhledově, Nevadí, Boží dárek a jiné písně a skladby své doby.
Vysílání: 25.5., 21.45 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (8/10) - Retro 8 – roky 1988–1990
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Když ti svítí zelená a O, jé. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 27.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

Genesis: Three Sides Live
Koncertní turné slavné britské kapely z roku 1981, zachycené pomocí písní i pohledů do zákulisí (Premiéra). V září 1981 vydala britská kapela Genesis své jedenácté studiové album s názvem Abacab. Následně skupina absolvovala turné po Evropě a Severní Americe. I přes dobré přijetí alba došlo při koncertě v nizozemském Leidenu ke konfliktu s publikem, které chtělo slyšet starší písně kapely. Při vystoupeních v New Yorku a Birminghamu žádné problémy nebyly, a tak mohl vzniknout koncertní dokument Three Sides Live. Režisér Stuart Orme zachytil nejen klasické skladby z repertoáru Genesis, ale také rozhovory s hudebníky a personálem či zajímavé záběry do zákulisí.
Vysílání: 27.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art., 01.6., ČT art

Stodola Michala Tučného
Věra Martinová vás uvítá v Hošticích u Volyně, kam si pozvala řadu přátel, aby písničkami zavzpomínali na svého kamaráda (1998). Spoluúčinkují: I. Hlas, P. Bobek, T. Linka, J. Vyčítal, K. Černoch, J. Malík, M. Tučná, P. Kocman, M. Matoušek, B. Šurková, H. Maršálková, R. Horký, J. Trčková, P. Jíšová, Schovanky a Tučňáci. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Michal Tučný (*11. 1. 1947 – †10. 3. 1995) byl český zpěvák, jedna z největších legend české country music. Byl vyučen prodavačem (ostatně o tom vypráví jeho populární písnička Prodavač). Maturitní zkoušky složil v polovině šedesátých let na obchodní škole. V dětství hrával na klavír. Zpočátku své kariéry zpíval výhradně anglicky, česky začal zpívat až na popud kapelníka Greenhorns Jana Vyčítala. Michal Tučný založil skupinu Tučňáci a ta se s ním spolupodílela na tvorbě nezapomenutelných písní, které postupně zlidověly a většinu z nich zařazují současné country kapely do svého repertoáru. Příčinou předčasné smrti Michala Tučného byla rakovina jater. Pohřben je v jihočeských Hošticích u Volyně. A tam se také konal na jeho počest tento koncert. Hráli a zpívali na něm jeho kamarádi, hudební souputníci, kapely i jeho dcera. Zpěváka si všichni připomněli jeho největšími hity Vlak půlnoční, Všichni jsou už v Mexiku, Jižanský rok, Snídaně v trávě, Červená řeka, Vlak v 0:05, Báječná ženská, Poslední kovboj...
Vysílání: 29.5., 22.40 hod., ČT art

16.5.2022 09:05:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Z éteru

Koncert No Name

No Name

No Name
Koncert slovenské poprockové skupiny v pražské Tesla aréně (2009). Kamera P. Vejslík. Režie P. Hajn ...celý článek


Karlovarský Top RoofTop fest posedmé

Bookie Baker

Sedmý ročník karlovarského multižánrového festivalu Top RoofTop láká návštěvníky na hudební program i aktivity ...celý článek


Edith Piaf film ze života slavné šansoniérky

B. Arielová (Edith Piaf)

Edith Piaf
Vzestup ke slávě dlážděný touhou a sebezapřením. Francouzské drama ze života slavné šansoniérky ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Country Music: Počátky

Country Music: Počátky (1/9)
Úchvatná a pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru. Americký hud ...celý článek


Rolling Stones - 60 let

Rolling Stones – Hearts for Prague

Rolling Stones: Olé Olé Olé
Britský dokument z turné napříč Jižní Amerikou a z Havany v roce 2015. Uvádíme ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Blue Effect Acoustic

Televizní písničky a songy Bohuslava Ondráčka
Skladatel, od jehož narození včera uplynulo 90 let, byl autor ...celý článek



Časopis 26 - sekce

OPERA/ TANEC

KoresponDance láká na originální výběr tance

Runners (Foto: Bernadette Fink)

Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom

Národní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená celý článek

další články...