zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 15. týden

Pavel Bobek - 60 let v americkém století

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Grammy Awards 2022
To nejlepší ze světové hudební události roku. Sestřih letošního 64. předávání výročních hudebních cen udělovaných americkou Národní akademií hudebního umění a věd (Premiéra). Letošní předávání prestižních hudebních cen GRAMMY proběhlo před několika dny a pro ty, kteří si atmosféru této akce neužili v nočním přímém přenosu, máme připraven výběr těch nejdůležitějších či nejzajímavějších okamžiků. Sestřih z 64. ročníku nabídne nejen předávání hlavních cen, ale především vystoupení řady hvězd i osobností světové hudební scény. Slavnostním večerem vás provedou tlumočnice Dana Hábová a hudební publicista Honza Dědek.
Vysílání: 11.4., 20.15 hod., ČT art

Bigbít (29/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Alternativní scéna II. a Pražské jazzové dny. Kapely Extempore, Žabí hlen, Švehlík a další (1999). Režie V. Křístek. Jazzová sekce pokračovala v uvádění "alternativy" v rámci Pražských jazzových dnů. Obsahem tohoto dílu jsou ukázky ze soukromých archivů a rozhovory s muzikanty hudebních seskupení Žabí hlen, Extempore (představení Milá čtyř viselců, Zabíjačka), Stehlík, Švehlík a dalších. Organizace Jazzová sekce dostala konkurenci v podobě Sekce mladé hudby při Svazu skladatelů. Působily tu různé zahraniční kulturní vlivy a kontakty s hnutím Rock v opozici (koncerty Art Bears, Art Zoyd a This Heat na Pražských jazzových dnech), objev minimalismu a Phila Glasse, konceptuální umění. A odbočka k rockery opovrhovanému novému fenoménu 70. let – diskotékám, které v první fázi, ještě před vznikem disco soundu, šířily různou i nedostupnou rockovou hudbu u nás. Přicházela nová vlna a punk. Hovoří J. Vlček, K. Srp, J. J. Neduha, M. Chadima, M. Čuřík, J. Rauvolf, O. Konrád, J. Tůma, V. Marek, T. Křivánek, J. Čert a mnoho dalších publicistů, muzikologů, muzikantů, organizátorů a odborníků.
Vysílání: 13.4., 22.05 hod., ČT art

Bára Poláková
Hudební film s originálními písněmi Báry Polákové a jejích hostů natočený v rámci multižánrovém projektu V. Tauše Naživo (Premiéra). Zpěvačka a herečka Bára Poláková je protagonistkou Filmu Naživo v záznamu koncertu, který s ní realizoval režisér Viktor Tauš. Ten si vytkl s touto pětinásobnou držitelkou Ceny Anděl za cíl pojmout televizní večer jako plnohodnotnou alternativu živé kultury, která nyní tolik chybí. Během večera došlo mimo jiné na zcela novou verzi slavného videoklipu Nafrněná.
Vysílání: 13.4., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 16.4., ČT art

Pavel Bobek - 60 let v americkém století
Nejslavnější hity oblíbeného zpěváka (1997). V pražské Lucerně spoluúčinkují: V. Martinová, M. Rottrová, R. Křesťan, K. Zich, L. Nopová a další. Kamera B. Slavík. Režie R. Vodrážka. Známý český zpěvák Pavel Bobek (*16. 9. 1937 – †20. 11. 2013) se ve svém interpretačním umění zaměřoval především na americké písně. Vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze. V šedesátých letech byl zpěvákem skupiny Olympic, pak vystupoval nejčastěji s Country Beatem Jiřího Brabce. V roce 1967 se stal stálým členem divadla Semafor, v němž působil až do počátku devadesátých let minulého století. V roce 1978 si zazpíval s americkým country zpěvákem Johnnym Cashem, což bylo dle Bobkových slov "neobyčejné a nezapomenutelné". O dva roky později byl oceněn za zásluhy o rozvoj country music u nás ziskem Zlaté porty. Ke konci svého života vystupoval se skupinou Malinaband v čele s Lubošem Malinou. Několik měsíců před svým skonem 20. listopadu 2013 byl Akademií populární hudby zvolen do Síně slávy. Na koncertě v pražské Lucerně roku 1997 při jeho šedesátinách zpěvák vede rozhovor s Věrou Martinovou o své umělecké kariéře, lásce k americké hudbě, jak rock'n'rollu, tak country. Hovoří o tom, jak ho k českým textům vyzval Jiří Grossmann a před svou smrtí mu doporučil textaře Vladimíra Poštulku, ale samozřejmě spolupracuje i s ostatními (M. Žantovský, Z. Rytíř, E. Krečmar...). Diváci si mohou poslechnout ty nejznámější písně z Bobkova repertoáru, jako jsou Vincent, Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát, Můj rodný dům, Muž na konci světa, Musím se sám sobě smát (spolu s Robertem Křesťanem), S tím bláznem si nic nezačínej (s Marií Rottrovou), Veď mě dál, cesto má a další. Spolu s Karlem Zichem zazpívá jedinou neamerickou, Zichovu autorskou píseň Bowery Street.
Vysílání: 17.4., 22.50 hod., ČT art

4.4.2022 08:04:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...