zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 7. týden

Marsyas

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Karla Černocha
Zrcadlo, Nářek převozníka, Píseň o mé zemi a další známé hity a melodie z pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Kritikou byl Karel Černoch oceňován jako mimořádně technicky vybavený zpěvák dvouoktávového rozsahu, s hlasem mnohovrstevné barevnosti. Méně se už ví, že byl také autorem hudby velké části svého repertoáru. V pořadu z roku 2005 uslyšíte mimo jiné jeho proslulé songy Docela obyčejná píseň, Zrcadlo, Letiště, Nářek převozníka, Doufej dál, i Pevnost If a Poznání z muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Monte Cristo. Zpěvák Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl členem několika rockových skupin, například Karkulka, Komety a Donald. V roce 1966 začal zpívat se skupinou Juventus. V rozhlasové Houpačce měly úspěch jeho písničky Nářek převozníka, Ona se brání a Zrcadlo. Karel Černoch se postupně stal pěveckou hvězdou. V roce 1968 získal stříbrnou Bratislavskou lyru za Docela obyčejnou píseň, jejímž byl interpretem i spoluautorem. Zpěvák zemřel 27. prosince 2007 ve věku 64 let.
Vysílání: 15.2., 23.00 hod., ČT art

Bigbít (21/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Jazzrock. Jazzová sekce a její aktivity, Pražské jazzové dny. Jazz Q a J. Duggan, Pražský Big Band, Pražský výběr a Marsyas (1998). Režie V. Křístek. Vliv jazzu a jeho fúze se zakazovaným rockem v 70. letech. M. Kocáb o nových možnostech elektrifikovaných nástrojů. Vznik skupiny Jazz Q a její vývojové peripetie v interpretaci J. Stivína a M. Kratochvíla. F. Francl o spolupráci s britskou zpěvačkou J. Duggan. Jazz, který byl "státem povolen", v podobě jazzrocku plnil pražskou Lucernu. Důležitá byla role nově vzniklé organizace Jazzová sekce, která vydávala časopis i jiné tiskoviny, a také pořádala Pražské jazzové dny. Vznikaly oficiální nahrávky z vystoupení kapel. Velký jazzový orchestr Pražský Big Band M. Svobody do sebe vstřebal řadu rockových muzikantů. J. Skalník a "Paralelní kultura". M. Kocáb a jeho jazzové počátky, Pražský výběr v rytmu jazzrocku. Folkrocková skupina Marsyas a její vývoj od tria Z. Michnová – O. Petr – P. Kalandra přes různé výměny zpěváků a instrumentalistů až do začátku 80. let. A atmosféra doby v písních a skladbách Barvám, Podívám se zblízka, Ejhle, člověk a mnoha dalších.
Vysílání: 16.2., 22.10 hod., ČT art

RAD Trio a Candy Dufler
Úžasné vystoupení jazzového RAD Tria s vynikající nizozemskou saxofonistkou. Americká zpívající klavíristka Rose Ann Dimalanta koncertuje po celém světě se svým dvorním RAD Triem (Hamel Hugas – kontrabas; Niocky Loman – bicí). Sólistkou vystoupení je renomovaná nizozemská altsaxofonistka Candy Dulfer.
Vysílání: 16.2., 23.10 hod., ČT art

Kde jsi, Joao Gilberto? (1/2)
Ikona brazilského fenoménu bossa nova. Německý dokument. Legendární brazilský písničkář Joao Gilberto (10. 6. 1931 – 6. 7. 2019). Joao změnil světovou hudbu jednou provždy. Byl hlavním hlasem brazilské hudby, ve světě nejznámější. „Je to nenahraditelná ztráta,” zareagovala na zprávu o úmrtí brazilská zpěvačka Gal Costa. „Byl to první zpěvák, přinejmenším v Brazílii, který prokázal, že nepotřebujete mít silný hlas. Šeptal a doprovázel se na magickou kytaru,” dodala. Zpěvačka Daniela Mercury nazvala Gilberta „géniem, který provedl revoluci v brazilském popu: naučil nás, jak zpívat nejkrásnějším způsobem na světě.” Gilberto byl třikrát ženat a přežily jej tři děti, syn Joao Marcelo a dcery Luiza a Bebel, která je také zpěvačkou. Na koncertu naposledy vystoupil v roce 2008. V posledních letech neopouštěl svůj byt, který se také stal předmětem hořkého rodinného sporu mezi jeho potomky a poslední partnerkou, Miúchou.
Vysílání: 17.2., 00.20 hod., ČT art
Opakování: 21.2., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (7/10)
Aleš Brichta hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 18.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 19.2., ČT art

Eric Clapton 70 – živě v Royal Albert Hall
Vystoupení slavného britského kytaristy v Royal Albert Hall z roku 2015 v rámci oslav jeho životního jubilea (Premiéra). V rámci oslav svých 70. narozenin uspořádal Eric Clapton několik koncertů, při nichž odehrál své největší hity. Záznam vystoupení v Royal Albert Hall navíc umocněn faktem, že Clapton byl prvním kytaristou, který dosáhl mety 200 vystoupení v tomto krásném sále. I díky známému prostředí hraje britská hvězda své celosvětově známé skladby ve skvělé formě. Spolu s dalšími spoluhráči Paulem Carrackem, Stevem Gaddem, Chrisem Staintonem a Nathanem Eastem, kteří ho po celou dobu doprovází, nabízí divákům a posluchačům jedinečný zážitek.
Vysílání: 18.2., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 19.2., ČT art

Legendy folku a country 7/13
Festival Porta 1967–1980. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém sedmém pokračování zaměří na legendární soutěžní hudební festival Porta a jeho ročníky 1967–1980. Název festivalu je inspirován údolím řeky Labe s názvem Porta Bohemica a první ročník proběhl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Během následujících let se Porta stala klíčovou, až kultovní událostí folkové a country hudby, na které se představily desítky kapel i sólových muzikantů a zpěváků. Se vzrůstajícím zájmem veřejnosti o tento festival ale samozřejmě vzrůstala i kontrola ze strany komunistického režimu. Zákazy znamenaly časté stěhování festivalu z města do města a často na poslední chvíli. Nejslavnější roky festivalu vám přiblíží mimo jiných zakladatelé Porty, její dlouholetý moderátor Miroslav Kovářík, Jaroslav Velinský (Kapitán Kid), Wabi Daněk, Tony Linhart, Michal Jupp Konečný, Vladimír Merta, bratři Nedvědové nebo Miki Ryvola a jejich vyprávění doplní řada unikátních archivních záběrů a hudebních záznamů.
Vysílání: 20.2., 22.35 hod., ČT art

7.2.2022 09:02:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...