zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 40. týden

Tomáš Klus (

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bigbít (5/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Šok ze Slovenska – Beatmen a D. Ursiny, naši a Beatles, Karel Gott a rock´n´roll (1998). Režie Z. Suchý. Jakým zjevením byli pro pražské kapely slovenští Beatmeni a D. Ursiny, o tom hovoří P. Janda, J. Černý a jiní. Ukázky z filmu Nylonový měsíc. Setkání se členy skupin Beatmen a Soulmen, hovoří P. Lipa, M. Varga, P. Hammel a jiní. Poslední rozhovor s předčasně zesnulým D. Ursinym. Inspirace a setkání s Beatles v podání J. Laufera, P. Sedláčka, P. Černockého. Beatlemánie a konec rock´n´rollu v Čechách. Karel Gott a jeho televizní písničky počátku 60. let, vlivy rock´n´rollu v repertoáru tenora. A Zdvořilý Woody.
Vysílání: 06.10., 22.05 hod., ČT art

Vertigo Quintet
Záznam studiového vystoupení mladé pražské jazzové kapely (2006). Marcel Bárta – saxofony, basklarinet, Vojtěch Procházka – klavír, Oskar Török – trumpeta, Rastislav Uhrík – kontrabas, Daniel Šoltis – bicí. Režie P. Jirásek. Hledání vlastního hudebního jazyka – takový cíl si dala jedna z nejoriginálnějších česko-slovenských skupin, kterou v roce 2002 založili čtyři muzikanti – pianista Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, kontrabasista Rastislav Uhrík, bubeník Daniel Šoltys. A protože postupem času přibyli muzikanti další, zmizel z názvu Quintet. Kapela vychází z jazzu, ale díky kreativitě a improvizaci zasahuje často až do soudobé vážné hudby. Nesporná kvalita a neutuchající energie činí z Vertiga stálici evropské hudby.
Vysílání: 07.10., 00.25 hod., ČT art
Opakování: 11.10., ČT art

Tomáš Klus
Recitál, ve kterém se písničkář a herec setkává se spolužáky z DAMU. Klusovy písničky se tak prolínají se vzpomínkami na léta studií i s úryvky z Čechovova Racka. Účinkují: T. Klus, T. Klusová, I. Lupták, M. Štípková, J. Suchý z Tábora, K. Suchá a J. Kučerovský. Režie V. Tauš (Premiéra). Jak uvádějí autoři, jedná se spíš o padesátiminutový videoklip, který vychází ze vzpomínání na dobu studií na Divadelní fakultě AMU. Pro Tomáše Kluse, jeho manželku Tamaru a spolužáky to asi byla velmi šťastná doba, k níž se rádi vracejí. Proto také jejich reminiscence, inspirované hrou A. P. Čechova Racek, jsou osou celého snímku.
Vysílání: 08.10., 21.40 hod., ČT art

Top of the Pops (4/12) - Alternativní Amerika
Výkvět americké nezávislé scény v živých vystoupeních. Britský hudební cyklus. Americká hudební scéna v osmdesátých a devadesátých letech vypustila do světa mnoho kapel, které se svou produkcí zařadily na alternativní scénu. Jejich hudba vycházela z rockových základů, ale byla také ovlivněna jinými žánry – punkem, folkem nebo elektronickou hudbou. Některé skupiny už patří pouze do historie, z jiných se staly hvězdy, které dodnes vyprodávají stadiony po celém světě. Ať už to dopadlo tak či tak, vystoupení kapel Nirvana, Green Day, Red Hot Chili Peppers nebo Stone Temple Pilots v pořadu Top of the Pops určitě neztratila své kouzlo. Stejně tak je tomu v případě skupin Foo Fighters, Limp Bizkit, The Strokes nebo Smashing Pumpkins.
Vysílání: 08.10., 01.05 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/10)
Tomáš Třeštík a Paulie Garand jako hosté třetí série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Třetí série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V deseti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nejen nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví velice pestrá řada hostů a připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 10.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřího Suchého 2/2
Textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, výtvarník, muž mnoha talentů se právě v těchto dnech dožívá 90 let (2014). Jiří Suchý, který nedávno oslavil 90. narozeniny, je autorem textů řady slavných písní a některé z nich uslyšíte v pořadu z cyklu „Kam zmizel ten starý song“. Například Kamarádi, Tulipán, Sluníčko, Babeta, Golem, Balada z mlází, Na shledanou, Já věděl jsem, že se to stane a řadu dalších.
Vysílání: 10.10., 22.50 hod., ČT art

27.9.2021 10:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Slavná alba - Judas Priest

Přebal alba Judas Priest – British Steel

Slavná alba: Judas Priest – British Steel
Příběh znamenité desky, která započala éru britského metalu ...celý článek


Hudební tipy 43. týden

Matadors (Bigbít)

Bigbít (8/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech
Životní příběh, úspěchy a pády světoznámého kytaristy. Britský doku ...celý článek


Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock
Jeden z posledních koncertů legendární britské kapely. Nadupaná show britské le ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Bigbít (9/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


13. komnata Radany Labajové

HOLKI - (Radana Labajová vpravo)

13. komnata Radany Labajové
Zpěvačka, známá z hudební skupiny HOLKI, se vzhledem k rodinné genetické zátěži ...celý článekČasopis 43 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Klára sedlo a film, který nikdo neviděl

Klára sedlo a film, který nikdo neviděl

Galerie Uffo konečně uvádí z důvodu pandemie již dvakrát odloženou výstavu mladé malířky KLÁRY SEDLO, která př celý článek

další články...