zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Berlínská zeď a pád komunismu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Čaj pro dva
Pavlína Filipovská, která v těchto dnech oslavila 80. narozeniny, a Karel Štědrý uvádějí hudebně zábavný pořad v rytmu swingu (1988). Účinkují: R. Rokl, Z. Pulec, N. Urbánková, I. Bartošová, K. Hála, P. Bartoň, F. Havlík, orchestr V. Kozla a další. Kamera S. Rašilov. Režie A. Nosek. Sednout si k čaji je vždy příležitostí pro chvíli dobré pohody, zvláště v příjemné společnosti. Letošní jubilantka Pavlína Filipovská (*28. 5. 1941) s Karlem Štědrým servírují vydatný zelený čaj, jelikož souzní s barvou lesních zákoutí. A ta důvěrně znají dnešní hosté – lesníci ze všech koutů republiky, kteří přinesli i pěknou řádku historek souvisejících s jejich prací a posláním. Každý z nich si bude moci vybrat z bohatého menu píseň či skladbu, kterou doprovodí přítomný Orchestr Václava Kozla a talentovaní interpreti. Chvíle u čaje zpříjemní například Karel Hála, Iveta Bartošová, Naďa Urbánková či jedinečný klarinetista Ferdinand Havlík.
Vysílání: 31.5., 13.55 hod., ČT3

Muzikanti, co děláte?
Pořad o minulosti a současnosti některých známých zpěváků pop music, z nichž Radek Tomášek oslaví zanedlouho 75 let (1994). Dále účinkují: M. Voborníková, S. Procházka st. a S. Procházka ml. Připravila a uvádí P. Černocká. Kamera P. Prima. Režie J. Adamec. Český zpěvák, písničkář, textař a kytarista Radek Tomášek se narodil 3. června 1946 v Praze. Po absolutoriu střední školy vystudoval strojní fakultu ČVUT, kde promoval. V druhé polovině šedesátých a na počátku sedmdesátých let byl členem skupiny Rangers v jejím nejslavnějším legendárním období. Později kapelu opustil a věnoval se své vlastní sólové dráze, kdy vystupoval společně s různými doprovodnými skupinami. Dnes často účinkuje se svým synem Radkem Tomáškem mladším, který je také úspěšným muzikantem. Ve svátečně laděném hudebním pořadu o životě a umělecké činnosti písničkáře Radka Tomáška, zpěvačky Milušky Voborníkové, muzikantského otce a syna Stanislavů Procházkových uslyšíte mj. melodie Báječné ráno, Dvě slzy, Baletka Lenka, Kouzelník, Už to víme Srdce a Pod šedou oblohou.
Vysílání: 31.5., 15.05 hod., ČT3

Haló, tady Orchestr a balet ČST
Hudebně zábavnou revue uvádějí H. Vondráčková a V. Neckář (1980). Dále účinkují: D. Reed, J. Neckář, J. Vondráček, V. Zahradník, Bacily a další. Scénář Z. Borovec a L. Rychman. Kamera J. Kadaňka. Režie L. Rychman Televizní taneční orchestr se pod uměleckým vedením Václava Zahradníka podílel při účinkování na mnoha populárních televizních show, například Televarieté nebo Možná přijde i kouzelník, natočil mnoho scénických a filmových hudeb, mj. k bestsellerovým komediím Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny, Jak vytrhnout velrybě stoličku a S tebou mě baví svět (hity Sladké mámení či Vzhůru k výškám) či velké výpravné pohádce RumplCimprCampr. Výrazně se uplatnil také ve filmové komedii Noc na Karlštejně. Tentokrát uslyšíte v podání Orchestru Československé televize skladby Balet se představuje, Co je to svět, Píšu vám, Přítele mám, abych měl za kým jít, Michelle, Yellow Submarine (Žlutá ponorka), Proč mě nikdo nemá rád, Doktor Dam di dam a další.
Vysílání: 31.5., 21.10 hod., ČT3
Opakování: 01.6., ČT3

Chorusy Gustava Broma
Setkání s legendárním kapelníkem, členy jeho orchestru a přáteli (1994). Scénář J. Hlaváč. Kamera F. Procházka. Režie J. Bonaventura. Gustav Brom (*22. 5. 1921 – †25. 9. 1995) byl nejenom vynikající hudebník, úspěšný manažer, hledač talentů (objevil například Hanu Zagorovou), vtipný moderátor vlastních koncertů, ale i textař a zpěvák. Během několika málo hodin po oznámení letu prvního kosmonauta v roce 1961 například nazpíval píseň Pozdrav astronautovi jako poctu Juriji Gagarinovi, kterou narychlo složili Jaromír Hnilička a Pavel Pácl. Ta se pak stala velkým dobovým hitem. Orchestr Gustava Broma patřil ke špičkovým hudebním tělesům, které umělo hrát nejen swing a jazz, ale zvládalo i mnoho skladeb z tzv. středního proudu.
Vysílání: 05.6., 11.05 hod., ČT3

Legendy taneční hudby
Ohlédnutí za populárními melodiemi šedesátých let (1993). Účinkují: Y. Simonová, Y. Přenosilová, H. Hegerová, E. Pilarová, J. Čeřovská, J. Suchý, M. Horníček, K. Štědrý, P. Bobek, M. Drobný, P. Sedláček, P. Novák, Dobrý večer Quintet, Taneční klub J. Calábkové Ostrava-Vítkovice a další. Uvádí J. Vala. Režie Z. Havlíček. Třetí díl oblíbeného hudebně – zábavního cyklu se tentokrát zaměří na 60. léta, zejména na divadlo Semafor. Na ten zavzpomínají Miroslav Horníček a Jiří Suchý, který poté zazpívá některé ze svých hitů: „Babeta“, „Pramínek vlasů“ a „Klementajn“. Setkáme se ale i se zpěváky, kteří Semaforem v minulosti prošli. Patří k nim Karel Štědrý (píseň „Písmena“), Pavel Bobek („Houston“), Pavel Sedláček („Život je pes“), Eva Pilarová („Popocatepetel Twist“), Milan Drobný („Písnička pro kočku“), Hana Hegerová („Píseň o malíři“, „Když někdo z vás“) či Yvonne Přenosilová („Roň slzy“, „Boty proti lásce“).
Vysílání: 06.6., 20.05 hod., ČT3

Královny swingu
Královny pódií vzdají hold nesmrtelnému stylu hudby v jedinečném koncertu z Karlových Varů (2006). Moderují: M. Bočanová, S. Nálepková a L. Olšovský. Dále účinkují: H. Vondráčková, E. Pilarová, L. Machálková, J. Zelenková, I. Csáková, Dasha, taneční skupina Wings a další. Režie A. Rezek. České pěvecké hvězdy přivítal noblesní Grandhotel Pupp v Karlových Varech, kde zazněl v roce 2006 vynikající swingový repertoár. Na jevišti secesního sálu živě vystoupily Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Leona Machálková, Ilona Csáková a Jitka Zelenková. Program byl sestaven z hitů swingové éry, diváci uslyší například písně od Billie Holidaye, Cole Portera, George Gershwina a Jaroslava Ježka. K tradicím koncertů královen patří duety: Eva Pilarová zazpívala společně s Leonou Machálkovou filmový hit Dotýkat se hvězd, Helena Vondráčková se představila v sinatrovském duetu s Jitkou Zelenkovou A náhle z dámy bývá tramp a Ilona Csáková připomenula s hostující Dashou evergreen Georgia, který v Čechách proslavila Eva Olmerová. Všechny zpěvačky zpívaly živě za doprovodu orchestru Pajky Pajk vedeném Martinem Kumžákem. Finále koncertu patřilo Jaroslavu Ježkovi v pozoruhodné úpravě písně Život je jen náhoda, ve které účinkovaly všechny zpěvačky společně. Představením, v němž vystoupilo několik hostů a mělo odlehčený ráz, provázeli vedle Mahuleny Bočanové a Lumíra Olšovského také Světlana Nálepková, která obecenstvu věnovala lekci charlestonu a společenského chování první republiky. Show uspořádala agentura KV Production ve spolupráci se Sidovsky management a Českou televizí.
Vysílání: 06.6., 21.30 hod., ČT3

Soundtracky: písně psané z paměti (7/8)
Berlínská zeď a pád komunismu, Billy Joel, David Bowie, Nena, Roger Waters. Americký společensko-hudební cyklus CNN. Berlínská zeď byla potupná nejen z hlediska historie. Byla to urážka celého lidstva. Billy Joel: „Napadlo mě, že hudba může studenou válku rozehřát. Hudba může být symbolem svobody projevu.“ Berlínská zeď byla symbolem neúspěchu komunismu. Osmadvacet let rozdělovala jedno z největších měst světa. Když 9. listopadu 1989 Berlínská zeď padla, spontánně Američanka Melissa Etheridge s Angličanem Joe Cockerem uspořádali koncert.
Vysílání: 03.6., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 05.6., ČT art

Televizní písničky a songy Petra Jandy
Nejznámější hity z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Petr Janda je český rockový zpěvák, skladatel, kytarista, majitel nahrávacího studia a vydavatelství. Je dlouholetým frontmanem skupiny Olympic, pro kterou složil mnoho hitů; je jednou z největších legend v historii české populární hudby. První jeho působení bylo ve skupině Sputnici, kde začínal hrát na kytaru v roce 1959. Pak účinkoval ve skupině Big Beat Quintet (B.B.Q.), kde byli jeho partnery Pavel Chrastina a Jan Antonín Pacák. Od roku 1963 hrál Petr Janda v kapele Olympic ve stejnojmenném klubu v Praze, Spálené ulici. V polovině šedesátých let účinkoval se skupinou v pásmu „Ondráš podotýká“ v divadle Semafor. Spolu se skupinou se dostal do nahrávacích studií, na gramofonové desky, do rozhlasu a televize, skupina byla podporována časopisem Mladý svět, měla možnost vystupovat v zahraničí. Ve skupině hrál Petr Janda na sólovou kytaru a působil jako skladatel, zpěvák a od druhé poloviny šedesátých let jako vedoucí skupiny.
Vysílání: 06.6., 23.00 hod., ČT art

24.5.2021 17:05:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který celý článek

další články...