zvláštní poděkování
Volný.cz

Leningradští kovbojové - The Band - La la la

Poslední valčík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
Absurdní odysea „nejhorší rockové kapely světa“. Finský film (1989). Hrají: M. Pellonpää, K. Väänänen, S. Järvenpää, H. Keskinen, S. Kuosmanena další. Režie Aki Kaurismäki (V anglickém, finském, španělském a ruském znění s titulky). Leningradští kovbojové na začátku filmu neprodukují hudbu v Leningradu, ale na dalekých a širých sibiřských pláních. Navzdory mistrně utvářeným kompozicím a grandiózní instrumentaci jejich hudba nikoho nezajímá, a nikdo za ni hlavně neplatí. Což nejvíce tíží manažera kapely Vladimira. Stačí jen nepatrné vnuknutí a celý cirkus jménem Leningradští kovbojové se přesouvá do Spojených států amerických. A to i s netradičním nákladem, který představuje zmrzlý basák Silu Seppälä, uložený v něčem, co připomíná kadibudku. Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Přízeň diváků si získal především parodiemi na „nejhorší rokenrolovou kapelu světa“, Leningradské kovboje. Jedinečný je svými portréty helsinské periferie, která je plná nedbalých, melancholických, ale hrdých rytířů pevných zásad. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, tak zvanou Akilandii, v níž se mísí reálná situace země s ideální představou lidské solidarity a pospolitosti. Pro jeho snímky se periferie stává centrem a namísto slov si vystačí s trefnými hláškami, z nichž čiší smysl pro lakonický humor.
Vysílání: 27.7., 22.35 hod., ČT art

Poslední valčík
Velkolepá oslava konce. Unikátní záznam posledního koncertu rockové skupiny The Band v režii Martina Scorseseho. Americký hudební dokument (V původním znění s titulky). Významná rocková kapela The Band uspořádala v roce 1976 na Den díkůvzdání svůj rozlučkový koncert v sanfranciském Winterlandu. Se svými fanoušky se symbolicky rozloučili v místě, kde poprvé vystoupili pod názvem The Band ve složení Rick Danko, Levon Helm, Garth Hudson, Richard Manuel a Robbie Robertson. Během šestnácti let společného hraní mimo jiné doprovázeli na světovém turné Boba Dylana, nebo vystoupili na legendárním hudebním festivalu ve Woodstocku. Jejich vzpomínky tak představují autentické svědectví o divokém rokenrolovém životě 70. let. Na poslední koncert se s nimi dorazili rozloučit hvězdy jako Ringo Starr, legendární kytarista Eric Clapton, popový idol Neil Diamond nebo folková zpěvačka Joni Mitchell. Poslední valčík právem patří mezi klasická díla žánru hudebního dokumentu. Americkému režiséru Martinu Scorsesemu se v něm podařilo poutavě zaznamenat tento jedinečný živý koncert a zároveň natočit oslavný portrét vlivné hudební skupiny.
Vysílání: 28.7., 23.40 hod., ČT art

La la la – historie muzikálů
Od Jazzového zpěváka přes Zpívání v dešti po Chicago aneb když se na stříbrném plátně zpívá a tančí. Francouzský dokument. Pokud vám název tohoto dokumentu nápadně připomíná titul jednoho amerického filmu, asi už tušíte, co vás dnes v Legendách stříbrného plátna čeká. Ano, půjde o magické spojení hudby, příběhu a obvykle velkolepého obrazového zpracování. Muzikál byl, je a jistě i bude oblíbeným žánrem, na který chodí publikum napříč věkovým spektrem. Zajímavé je, že už první zvukový snímek v historii kinematografie, Jazzový zpěvák, do tohoto žánru spadá. Jak šel čas, lidé si oblíbili Freda Astaira či Gena Kellyho, kteří výborně zpívali i tančili, populárním se stal i Frank Sinatra. Z velkých úspěšných muzikálů jmenujme třeba Zpívání v dešti, Pomádu, Flashdance, Funny Girl, Chicago či Bídníky. V dnešním dokumentu ale neuvidíme ukázky jen z amerických produkcí: zavítáme také do Francie, kde si v nejednom muzikálu zahrála tamní hvězda Catherine Deneuveová, či do Indie, kde mají diváci nesmírně rádi výpravné trháky tzv. Bollywoodu.
Vysílání: 30.7., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 31.7., ČT art., 05.8., ČT art

24.7.2020 09:07:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cikáni jdou do nebe (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium: Chuck Berry a Lucie

Lucie Tour 90

Chuck Berry
Uceleně a poutavě vyprávěný životní příběh legendárního skladatele, kytaristy a zpěváka, který ...celý článek


Jaroslav Uhlíř výročí

Jaroslav Uhlíř (Svěrák a Uhlíř – padesát let spolu)

Úsměvy Jaroslava Uhlíře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený skladatel a hudebník, který nedávno oslavil ...celý článek


Ondřej Suchý výročí

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý
Textař, spisovatel a zpěvák Ondřej Suchý, který v uplynulých dnech oslavil 75. narozeniny, o s ...celý článek


Hudební tipy 38. týden

Hip Hop a jeho zrod (2/4)
Šablona party hudby nabídla závažnější témata. Kanadský cyklus dokumentů. Dnešní ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Brian Johnson: Rock na cestě II

Hip Hop a jeho zrod (3/4)
Hlas nové generace. Kanadský cyklus dokumentů. V sedmdesátých letech se příběh hi ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Jihočeského divadlo v sezóně 2020/2021

Zabiják Anders otevírá činoherní sezónu 2020/2021

Činoherní sezóna bude nabitá novinkami. Kromě dvou odložených premiér z jara uvedou v Jihočeském divadle další celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 38. týden

Příběhy domů: Nečtiny, Panský dům
Cenná památka městské roubené architektury sloužila v minulosti rozmanitý celý článek

další články...