zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 11. týden

Synkopy 61

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Synkopy 61
Recitál beatové skupiny, jejíž zpěvák s nezaměnitelným hlasem Michal Polák slaví v těchto dnech 75. narozeniny (1970). Režie M. Peloušek. Malý televizní recitál ve své době jedné z předních československých beatových skupin, která si ve svém měkčím, lyričtějším pojetím tohoto žánru vydobyla pověst "českého beatu". Pořad byl natočen v brněnském studiu v roce 1970 a zasazen do prostředí foyeru Janáčkova divadla v Brně. Zpěvák skupiny Synkopy 61 Michal Polák slaví v těchto dnech 75. narozeniny.
Vysílání: 13.3., 23.20 hod., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (4/8)
Vesmírné výpravy, D. Bowie, D. Crosby, The Byrds. Americký společensko-hudební dokument produkce CNN (Premiéra). Písničky o vesmíru uvedli The Byrds, David Bowie, David Crosby, Graham Nash a další. Astronaut Mike Tyson: "Letěli jsme prozkoumat Měsíc a pak jsme se ohlédli. A poprvé jsme objevili Zemi. Vesmírný program nás přiměl přehodnotit náš vztah k rodné planetě. Je nádherná. Ale nikoliv nezničitelná. Je na nás, abychom ji udrželi obyvatelnou." Astronaut Andrew J. Feustel: "Zkoumat vesmír nikdy nepřestaneme. Při pohledu na záběry z Hubbleova teleskopu si nedokážu představit, že jsme jediným místem ve vesmíru s podmínkami pro život. Vyloučeno. Ve vesmírném prostoru je totiž spousta prostoru. Nemluvě o tom, že vesmír se nadále rozpíná."
Vysílání: 15.3., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 16.3., ČT art

BACK BEAT (10/13)
Dokumentární výpověď o černošském big beatu zachycená během vystoupení hudebních skupin Osibisa a Mother's Finest na rakouském festivalu Lovely Days (2015). Režie J. Vondrák. V 60. letech bouřilo zejména v Americe hladinu poklidného života hnutí za rovná občanská práva černochů. V jeho čele stál baptistický kazatel Martin Luther King, hnutí hippies a celá beat generation. Hudba 60. let našla své vzory v rhythm and blues, v gospelu a v černošské hudbě vůbec. Idolem mladých lidí se stávají černí muzikanti – Jimi Hendrix, James Brown, Ray Charles, The Supremes, B. B. King, Muddy Waters, Aretha Franklin a další umělci. Situace v Evropě byla výrazně klidnější. V samém závěru 60. let se v Londýně seskupila jedna z nejpevnějších ryze černošských kapel, která nemohla stát u zrodu jiného žánru nežli toho, kterému dnes říkáme world music. V roce 1962 se do Londýna přestěhoval Teddy Osei, aby díky stipendiu ghanské vlády studoval hudbu. O dva roky později založil kapelu Cat's Paw, která hrála jakousi předčasnou world music – fúzi africké hudby, rocku, soulu. Když v roce 1969 přesvědčil Amarfia a Tontoha, byla kapela Osibisa na světě. Hned od roku 1970 účinkovali na velkých scénách v Japonsku, Austrálii, Indii a Africe. Následujícího roku vydali hned dvě alba – Osibisa a Woyaya. Kapela se angažovala i politicky v rámci boje o rovnoprávnost černých spoluobčanů. V roce 1980 byli její členové hlavními hvězdami na oslavách nezávislosti Zambie. Nástup nových hudebních žánrů, punku na jedné straně a disco na straně druhé, znamenal, tak jako pro spoustu jiných kapel, výrazný ústup ze slávy, razantní snížení koncertů i prodaných desek. Teddy Osei v roce 1996 kapelu reformoval a vyrazil znova do světa. Zběsilé životní a pracovní tempo mělo za následek silnou mrtvici, nicméně kapelník a zakladatel Osibisy počet vystoupení jen zredukoval a díky tomu jej lze vidět na hudebních scénách dodnes. Šedesátá léta končí rokem 1970, takže na poslední chvíli se kapelou téhle skvělé dekády stali i američtí Mother's Finest. Vokální duo Glenn Murdock a Joyce "Baby Jean" Kennedy kolem sebe shromáždilo partu pořádně zdivočelých funk rockových muzikantů. Po sérii úspěšných singlů, které kapela vydala v roce svého vzniku, přišlo v roce 1972 i první album. Pomyslnou bránu k evropským turné Mother's Finest otevřelo úspěšné účinkování na Rockpalastu v německém Essenu. V září 2011 byla kapela uvedena do Georgia Music Hall of Fame. Dodnes čile působící Mother's Finest patří k tomu nejlepšímu funk rocku na světě.
Vysílání: 15.3., 23.00 hod., ČT art

4.3.2019 14:03:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...